Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony nedoporučuje ponořovat voděodolné Xperie do vody

11.9.2015, Jáchym Šlik, aktualita
Sony na svých webových stránkách upravilo podmínky týkající se voděodolných zařízení. Ani smartphone označovaný jako „voděodolný“, který navíc splňuje vysoký stupeň certifikace IP68, výrobce nedoporučuje ponořovat do vody.
Jedním z průkopníků smartphonů odolných proti vodě je bezpochyby Sony, které nabízí mnoho modelů chlubící se certifikacemi IP. Nejedná se přitom jen o vlajkové modely z řady Xperia Z, ale také cenově dostupnější smartphony. Voděodolné jsou dokonce i všechny tablety od Sony.

Asi nikoho nepřekvapí, že i voděodolnost má svá omezení, ať už se jedná o hloubku či dobu, po kterou může zařízení zůstat ponořené ve vodě. Zakázána je obvykle také „koupel“ v mořské či znečištěné vodě. Podobné podmínky mělo donedávna také Sony, nyní je ale japonský výrobce v tichosti výrazně zpřísnil.Sony na svých stránkách podpory upozorňuje uživatele na to, aby svá zařízení nepoužívali ve vodě. Používáním je v tomto případě myšleno například pořizování fotografií, což je zajímavé především kvůli tomu, že ještě před nedávnem byla právě možnost fotografování pod vodou jednou z vychvalovaných funkcí některých Xperií.

Jako důvod těchto opatření uvádí Sony rozdílné podmínky v prostředí, ve kterém probíhají testy. Certifikace IP probíhá v laboratoři, kde je telefon opatrně vložen do nádoby s vodou do určité hloubky a po přesně stanovené době zase opatrně vyjmut. Během tohoto testu je navíc přístroj v pohotovostním režimu, tj. není používán.V laboratoři tedy není testován pohyb zařízení ve vodě ani jeho ovládání. Sony dále uvádí, že během testu není možné zohlednit některé přírodní faktory jako například pohyb vody nebo změny tlaku vody. Uživatelům nové vlajkové lodi Xperia Z5 proto výrobce nedoporučuje, aby smartphone vůbec ponořovali do vody.

Zdroj: XperiaBlog.net


reklama