Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut se Samsung OMNIA 735

26.8.2010, Pavel Koza, preview
I když je teď hlavním tématem Windows Phone 7, někteří výrobci nezapomínají ani na stávající verzi. Patří mezi ně především Samsung, který právě uvedl na trh v Německu komunikátor Samsung OMNIA 735 s pevnou QWERTY klávesnicí a čtvercovým dotykovým displejem.

Parametry zařízení


U zařízení tohoto typu většinou nejsou parametry na prvním místě a OMNIA 735 není výjimkou, ve své kategorii se ale rozhodně řadí k těm nejvybavenějším a nejvýkonnějším. Hlavní část výpočetních úkolů má na svých tranzistorech procesor Qualcomm MSM7227 tikající na neznámé frekvenci, osobně bych tipoval asi 600 MHz jako například HTC HD mini. Podporou mu v tom je dvojice pamětí o shodné výchozí velikosti 256 MB, po prvním startu nicméně máte k dispozici 120 MB FlashROM a 71 MB RAM; vzhledem k rozlišení displeje mi obě hodnoty přijdou dostačující, během krátkého testování nedošlo ani po spuštění mnoha aplikací k nedostatku paměti a místo pro ukládání dat snadno rozšíříte pomocí microSD karty. Částečně je to ale způsobeno i tím, že zařízení nepodporuje souběžný běh některých aplikací kvůli možnému rušení a snížení kvality. Platí to především o multimediálních aplikacích (rádio vs. fotoaparát atp.), po spuštění takové aplikace vás na nutnost ukončení již běžícího programu upozorní.

Čtvercový displej s rozlišením 320 x 320 bodů mě zaujal mimo jiné velmi citlivou dotykovou vrstvou. Přímo v zařízení není stylus (možná bude součástí balení, ale ke mě se nedostal), takže ke slovu přijdou především vaše prsty a displej si s nimi rozuměl na výbornou, reagoval i na velmi jemné doteky. Barevnost displeje je slušná, není to sice taková nádhera jako u AMOLED, ale i tak jsou barvy syté a věrné. Nastavení podsvícení je možné v pěti úrovních pouze ručně, světelný senzor pro automatické nastavení bohužel chybí.



Velmi kvalitní je na Samsungu podpora multimédií, především přehrávání filmů. Na čtvercovém displeji sice není sledování filmů dokonalým zážitkem, klasický širokoúhlý film by se na obrazovku vešel 2x nad sebou, takže v reálu je film pouze tenká "nudle" uprostřed displeje a nad i pod ní jsou jen tlusté černé pruhy, ale to jaksi vyplývá z vlastností čtvercového displeje. Výborné je přehrávání filmů ve formátu DivX a XviD přímo pomocí předinstalovaných kodeků prostřednictvím klasického Windows Media playeru ve skvělé kvalitě bez trhání nebo zasekávání, kromě toho si přehrávač poradí i s klasickým MP4 a dalšími formáty.

Klasický 3,5 milimetrový výstup na sluchátka je dnes již samozřejmostí a pokud nejste spokojeni s kvalitou reprodukce, s pomocí utilitky DNSe si můžete rychle změnit jak zvukový efekt (zvýrazněním basů počínaje a emulací koncertního sálu konče), tak přibarvení zvuku podle jednoho z pěti přednastavených zvukových žánrů. Integrovaný reproduktor využijete asi především při hlasitém odposlechu při telefonování, ale velmi dobře srozumitelné jsou i dialogy při sledování filmu. Jako bonus navrch nabízí Samsung i FM rádio, u kterého je ovšem nutné mít pro správnou funkci připojená sluchátka sloužící jako anténa.



Komunikačními moduly se na Samsungu nešetřilo. K dispozici je jak Bluetooth 2.0 včetně EDR a profilu A2DP, tak i WiFi typu b/g pro rychlé připojení (nejen) k internetu. Zapomenout nesmím ani na klasický drátový Bluetooth, který kromě klasického režimu pro synchronizaci a režimu zpřístupňujícím paměťovou kartu jako Mass Storage nabízí i režim nazvaný Samsung Kies. Po jeho aktivaci a připojení zařízení ke stolnímu počítači se začne stahovat a instalovat asi 170 MB velký instalační soubor programu Samsung Kies, který velmi umožní velmi sofistikovanou synchronizaci dat a správu obsahu zařízení Samsung (nejen OMNIE).



Ke komunikaci patří i telefonování a i to jde Omnii velmi dobře. Během krátkého testování jsem sice uskutečnil jen několik málo hovorů, ale nenarazil jsem na nic zvláštního ani nefunkčního. To samé lze tvrdit i o datových schopnostech - Omnie zvládá HSDPA download až rychlostí 7,2 Mbps, případně EDGE a GPRS pro místa bez pokrytí 3G signálem. Samozřejmostí je možnost připojit se přes Omnii k internetu nějakým dalším přístrojem nebo notebookem jak přes kabel, tak Bluetooth.



Pro přesné určení vaší pozice slouží integrovaný GPS modul s podporou režimu Enhanced GPS. Pokud ho uživatel povolí, z internetu se v pravidelných intervalech stahují z XTRA serverů informace o satelitech výrazně zrychlující prvotní zaměření pozice. GPSku jsem jen zkusil, nijak moc jsem ji netestoval, ale při aktivním Enhanced GPS režimu proběhlo zaměření za oknem v bytě téměř okamžitě a i ukázaná pozice byla bez připomínek.



Jako poslední musím zmínit Li-Ion baterii, která má velmi slušnou kapacitu 1500 mAh a podle mého velmi přibližného odhadu by ty 2-3 dny běžného provozu na jedno nabití mohla vydržet.
reklama