Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut se Samsung OMNIA 735

26.8.2010, Pavel Koza, preview
I když je teď hlavním tématem Windows Phone 7, někteří výrobci nezapomínají ani na stávající verzi. Patří mezi ně především Samsung, který právě uvedl na trh v Německu komunikátor Samsung OMNIA 735 s pevnou QWERTY klávesnicí a čtvercovým dotykovým displejem.

Pevná QWERTY klávesnice


Jednou z nejdůležitějších vlastností zařízení je bezesporu QWERTY klávesnice tvořená čtyřmi řadami tlačítek. První tři řady jsou po deseti, poslední nabízí tlačítek 7 (ta dvě krajní spodní tlačítka jsou slepá, jen pro ozdobu). Tlačítka nejsou rovná, ale mírně zkosená; tlačítka na pravé polovině jsou zkosena doprava, na levé straně naopak. Zkosení pomáhá lepší orientaci, protože samotná tlačítka jsou relativně malá (kromě mezerníku měří každé 5x6 milimetrů) a navíc pro úsporu místa těsně vedle sebe. Přesto je nutné si na klávesnici zvyknout - osobně jsem na ní psal průměrně rychle s minimem chyb, ale vzhledem k fyzickým rozměrům to bude silně individuální.Pro psaní ve tmě jsou tlačítka bíle podsvícena. Intenzita podsvícení je tak akorát, světlo je patrné i v mírném šeru, v naprosté tmě zase nebodá do očí. Funguje na čistě manuálním principu, po stisku tlačítka se aktivuje a po pěti vteřinách nečinnosti zase zhasne.Až na výjimky je ke každému tlačítku přiřazen jeden znak primární a jeden znak sekundární vyvolaný postupným stiskem s tlačítkem Alt. Velké písmeno vyvoláme stisknutím tlačítka SHIFT nebo dlouhým stiskem konkrétního tlačítka. Pro psaní speciálních znaků je k dispozici i tabulka znaků obsahující jak znaky s diakritikou, tak i interpunkci a grafické prvky. Díky přítomnosti dotykové vrstvy je k dispozici samozřejmě i klasický softwarový panel, ale vzhledem k miniaturním tlačítkům a absenci stylusu jsem ji neshledal moc využitelnou. Je ale možné, že finální verze ROM nabízí nějakou prstům přívětivější formu.


Uživatelské rozhraní


Uživatelské rozhraní je více méně klasické Windows Mobile 6.5.3 rozhraní s vlastním grafickým skinem (velmi povedeným). Asi největší změnou je možnost nahrazení panelu Titanium pro obrazovku Dnes vlastním řešením od Samsungu, které je velmi podobné Samsung TouchWiz v režimu Práce a dokonce se stejným způsobem i edituje - panel se trochu zmenší, na levé straně se objeví lišta s dostupnými moduly a vy si tak připravíte panel přesně podle svého gusta. Dost možná jde o stejnou aplikaci, která je akorát kvůli displeji s výrazně menším rozlišením graficky rozdílná.V panelu pro obrazovku Dnes od Samsungu tak najdeme konkrétně modul Čas zobrazující aktuální datum i čas, Světový čas pak to samé pro nějaké místo na světě, modul Síť s informací o mobilní síti, ke které je zařízení aktuálně přihlášeno, Oznámení ukazující počet zmeškaných hovorů a nepřečtených SMS zpráv a emailů, moduly Zprávy, Emaily, Úkoly a Schůzky zobrazující aktuální / nepřečtené položky z příslušné kategorie, modul Kontakty umožní vybrat si několik oblíbených kontaktů a mít je vždy po ruce, Kalendář zobrazí (překvapivě) kalendář, Obrázky oživí obrazovku Dnes několika obrázky z vybraného alba, Zástupci zobrazí zástupce k programům pro jejich rychlé spuštění, AccuWeather je nástroj pro sledování předpovědi počasí, Nastavení nabízí možnost jedním tapnutím měnit stav bezdrátových modulů a nastavení telefonu a nakonec modul Stav ukáže informaci o stavu baterie a všech dostupných pamětech.Klasické rozhraní je pak stejné jako u ostatních Windows Phone 6.5.3 zařízení, jak je vidět na obrázcích. Samsung nicméně nabízí hodně vlastních aplikací, které nahrazují výchozí aplikace systému. Například program pro správu SMS zpráv sice v základu vypadá stejně, ale pro editaci už je vlastní (nebo minimálně hodně upravená) utilitka.Tapnutím na horní lištu se zobrazí stavový pruh s aktivními ikonkami, které po kliknutí zobrazí odpovídající konfigurační panel, ale to je standardní vlastnost systému. Jinak je vše konzervativně při starém, prostě staré dobré Windows Mobile.
reklama