Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

LG G Flex: první ohlasy ze světa

20.2.2014, Jan Vítek, preview
Společnost LG G Flex dostala na český trh první chytrý telefon se zahnutým displejem, ovšem vedle toho i s jinými zajímavými vlastnostmi. Mezi ně patří zadní povrch, který se dokáže sám zhojit, takže případné škrábance po chvíli zmizí.
Kapitoly článku:
  1. LG G Flex: přehled a specifikace
  2. Ohlasy ze světa a závěr
Podívejme se tedy na první ohlasy ze světa, které se týkají i u nás již dostupného telefonu LG G Flex. Ten jako první u nás komerčně dostupný telefon nabízí zakřivený displej typu P-OLED (Plastic OLED), jemuž bylo přizpůsobeno také uživatelské rozhraní. Nicméně tento telefon není určen k ohýbání, jak by se mohlo zdát z jeho názvu. LG raději na své stránky přidalo poznámku, že ohebnost těla telefonu G Flex je omezena a že snese pouze narovnání, a to jen na krátkou dobu, když si na něj třeba sedneme. Nemáme se ale pokoušet jej ohnout ještě více nebo zkroutit, v takovém případě by se mohl poškodit. Však jeho displej sice je velmi flexibilní, ale stále jej kryje tvrdé a křehké sklo Gorilla Glass 2.

Vedle telefonu LG G Flex však existuje ještě jeden telefon se zahnutým displejem, a to Samsung Galaxy Round, jenž si přisvojil prvenství jako první model s touto specialitkou. Nicméně G Flex je na našem trhu dostupný, což Galaxy Round není.


LG G Flex s nezaměnitelně prohnutým tělem

Dalším lákadlem telefonu G Flex je zadní povrch, který z dálky připomíná broušený kov s vrstvou lesklého laku. Jde ale o speciální materiál, který se dokáže sám zhojit. Pokud si jej tedy poškrábete, stačí počkat pár minut a škrábance by měly samy zmizet. Záleží ale samozřejmě na tom, jak hluboké tyto škrábance jsou.

LG G Flex
Konstrukce
Typ
6" smartphone/fonepad
Rozměry (VxŠxH)
160,5 x 81,6 x 7,9/8,7 mm
Hmotnost
177 g
HW klávesnice
Ne
Software
Operační systém
Android 4.2.2 "Jelly Bean"
Nástavba výrobce
Ano - LG UI
Hardware
Typ čipsetu
Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800
Procesor
Quad-core 2,26 GHz Krait 400
Grafické jádro
Adreno 330
Operační paměť
2 GB
Vnitřní paměť
32 GB eMMC
Slot na kartu
Ne
Typ SIM
Micro-SIM
Displej
Velikost displeje
6" (1280 x 720)
PPI
245
Počet barev
16 milionů
Technologie displeje
Plastic OLED (P-OLED)
Krytí displeje
Corning Gorilla Glass 2
Lze ovládat v rukavicích?
-
Fotoaparát
Přední kamera
2,1 Mpix
Zadní kamera
13 Mpix (4160 x 3120), f/2,4, HDR
Autofocus
Ano
Blesk
Ano (1x LED)
Video
1080p (30 nebo 60 FPS)
Baterie
Kapacita
3 500 mAh Li-pol
Vyměnitelná baterie
Pouze v servisu
Bezdrátové nabíjení
ne
Doba hovoru (3G)
až 15 hodin
Pohotovostní doba (3G)
až 720 hodin
GSM a bezdrátové technologie
GSM
850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
EDGE
Ano (Class 12)
HSDPA
Ano (850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100, až 42 Mbps)
4G LTE
LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 - D955
Wi-Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth
4.0 s A2DP, LE
NFC
Ano
Navigace
A-GPS, GLONASS
FM tuner
Ano, RDS
Ostatní
Barevné varianty
stříbrná, černá
Informační dioda
Ano (ve vypínači)
Micro USB
Micro USB 3.0, USB-OTG
Výstup pro sluchátka
Ano, Dolby Mobile
Senzory
akcelerometr, gyroskop, proximity, kompas
Speciální funkce
infračervený port, samohojící povrch

Podívejme se nyní na to, co nás může upoutat ze specifikací tohoto telefonu. Už dle zběžného prolétnutí je jasné, že se LG v tomto případě nesnažil nabídnout vždy to nejlepší, ovšem na druhou stranu si ani nemůžeme vyloženě stěžovat, což by bylo u telefonu s cenou 20000 Kč smutné. Máme tu jednoduše klasický příklad produktu, který přináší nějakou specialitku jako první, čili i zde si za tuto exkluzivitu řádně připlatíme. Kdyby zde nebylo ohnutého displeje, byla by taková cena jednoduše řečeno přestřelená, ale takto můžeme prostě říci, že jde o ojedinělý produkt, k němuž neexistuje alternativa, a tedy ani cenové srovnání. Nicméně pro člověka, který si dokáže představit život bez telefonu se zahnutým displejem, cena samozřemě přestřelená je.



Kdyby tedy nebylo zahnutého displeje P-LED a šlo o normální telefon, mohli bychom snadno vzhledem k ceně kritizovat rozlišení 1280 x 720 v době, kdy je u hi-endu standardem Full HD (1920 x 1080), které by zde vzhledem k úhlopříčce 6" mělo své opodstatnění. Dále se někomu nemusí líbit hmotnost 177 gramů, 32 GB paměti pro data bez možnosti rozšíření pomocí karty, baterie, kterou si také nemůžeme snadno nahradit a pak tu je operační systém Android 4.2.2 v době KitKatu (Android 4.4), ovšem ten by již měl být na cestě. Dle původních plánů tedy již měl být touto dobou k dispozici, ale jeho příchod byl pozdržen, takže nyní to vypadá na březen, a to v tom nejvíce optimistickém případě. Na březen se totiž chystá KitKat pro LG G2, ale jiné se dočkají až někdy v druhém kvartálu a zatím není jasné, jak na tom je KitKat pro LG G Flex.

V ostatních ohledech vypadá výbava dobře. LG si vybralo aktuální čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 800 s frekvencí 2,26 GHz a grafikou Adreno 330, což bude na krmení displeje s rozlišením HD bez problémů stačit a stejně tak nám musí stačit 2 GB operační paměti. Výborné výsledky by také měla podat 13Mpix kamera s f/2.4, která má umožnit tvořit dobré snímky i při slabším osvětlení. Bohužel tu není optická ani jiná stabilizace.



Rozhraní či senzory tu máme v moderních verzích a hojném zastoupení, takže se můžeme těšit na Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, GPS i Glonass, infraport, FM rádio s RDS, kompas, USB 3.0, atd.


Speciální vlastnosti a nabídka telefonu LG G Flex


Jakými vlastnostmi se tedy chlubí samotná společnost LG Electronics? Ta je rozdělila na tři skupiny: Curved Performance, Curved Design a Curved Experience. Pomineme otázku, zda výkon nebo zkušenost mohou být zakřivené a podíváme se na to, co se pod tím skrývá.

Hledisko výkonu je jasné. Máme tu moderní čtyřjádrový Snapdragon 800, jasný OLED displej, baterii s kapacitou 3500 mAh, která je také ohebná a nakonec do této skupiny patří 13Mpix kamera. Co se týče designu, pak je to ještě jasnější, ovšem zmíněna ještě nebyla tlačítka, která jsou podobně jako u telefonu LG G2 umístěna na zadní straně u objektivu fotoaparátu. Po stranách tedy není žádné tlačítko a LG tvrdí, že je díky tomu ovládání lepší a jistější. To má něco do sebe zvláště v porovnání s telefony typu Lumia 920/925, u nichž je nechtěný stisk bočního tlačítka častým jevem. Mezi zadními tlačítky se pak nachází tzv. Rear Key, který je podsvícený vícebarevnou LED (RGB), již si uživatel může nastavit. Ona mu pak svým blikáním dá najevo, že mu přišel buď e-mail nebo textovka, popřípadě že má hlasovou zprávu.

A nakonec tu je Curved Experience, čili prostě speciální funkce telefonu, jež by měly být dle názvu spojeny se zahnutým displejem. Ale posuďte sami.


KnockOn

LG popisuje řadu funkcí, které se týkají displeje a nástavby pro systém Android, ovšem žádná z nich není vyloženě spojena s tím, že je displej zahnutý. Ale když se nad tím zamyslíme, jen těžko by se dala vymyslet nějaká funkce, která by na rovném displeji nefungovala. První zmíněnou je KnockOn, která prostě a jednoduše zapne či vypne displej (či probudí telefon) poklepáním prstem.


QuickTheater

QuickTheater není ani tak funkce jako aplikace dávající uživateli přímý přístup k fotografiím, videím a YouTube. Speciální je na tom způsob jejího spuštění. Stačí otočit telefon do horizontální polohy a palci otevřít virtuální oponu, tedy táhnout je od sebe.


Dual Window

Funkce Dual Window je dobře známá i z jiných zařízení. Umožní nám provoz dvou aplikací najednou v samostatných oknech. Pak tu máme Fluid Lock Screen, což je spíše takové menší grafické vylepšení uzamknuté obrazovky, které lépe než slova popíše animace na stránkách výrobce. Grafika na uzamknuté obrazovce se prostě mění v závislosti na tom, zda je den, či noc a také reaguje na natočení displeje. Je to jako byste scénu ukazovanou na displeji skutečně zabírali kamerou, tedy s jistou dávkou nadsázky.


Slide Aside

Poslední prezentovanou funkcí je Slide Aside pro rychlé přepínaní mezi aplikacemi pomocí gesta třech prstů. Pomocí třech prstů si tak můžeme aplikaci schovat, abychom ji pak kdykoliv mohli stejným gestem zase ihned vyvolat zpět.

Vypadá to tedy, že LG G Flex sází pouze na to, že je o první telefon se zahnutým displejem. Bude to ale recenzentům a uživatelům samotným stačit, nota bene když tento telefon stojí ve většině obchodů 20000 Kč s daní. Co jiného si za takovou či podobnou cenu můžeme pořídit? Není toho moc, protože na prosté chytré telefony je to už vysoká částka do níž se v podstatě jako konkurence vejde už jen nejmodernější iPhone 5S se 64 GB paměti a potažmo můžeme zmínit také Asus Padfone 2 se 64 GB paměti, ale to je kombinovaný telefon s tabletem, čili dvě zařízení v jednom.
reklama