Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

První produkční kus elektromobilu Tesla Model 3 je tady

9.7.2017, Milan Šurkala, aktualita
Na začátek výroby nového elektromobilu Tesla Model 3 se dlouho čekalo a konečně je to tady. Elon Musk na svém Twitteru zveřejnil fotografie prvního produkčního kusu. Od původních návrhů se takřka neliší.
Elon Musk dnes na Twitteru ukázal fotografie prvního produkčního kusu nového levnějšího elektromobilu Tesla Model 3. Jde o vůz střední třídy s délkou téměř 4,7 metru. Základní verze bude mít dojezd 215 mil, což je přibližně 346 kilometrů. Podle Tesly bychom neměli očekávat 100kWh verzi, neboť tak velká baterie se do vozu nevejde (alespoň při stávajících technologiích). Přesto se už používají nové Li-Ion baterie 21700 místo původního typu 18650. Ty při stejné velikosti nabídnou zhruba o 30 % vyšší kapacitu.
 
Tesla Model 3 první kus
 
Oproti Modelu S a X se ale za energii v Superschargerech bude platit, a to 5 Kč za jednu kWh. I tak to vyjde mnohem levněji než u srovnatelného benzínového či naftového auta. U základní varianty bude zrychlení z 0 na 60 mil za hodinu (96 km/h) trvat 5,6 sekundy, nicméně mělo by být možné si pořídit i verzi s Ludicrous módem, který by měl zrychlení značně zlepšit. 
 
První kus elektromobilu Tesla Model 3
 
V interiéru bude 15" obrazovka a nebude chybět potřebný hardware a software pro funkci autopilota. Stále však nepůjde o plně autonomní vozidlo, řidič musí být nadále přítomen na svém sedadle a ve střehu. Musk v minulosti také zmínil, že se počítá s možností zakoupit solární střechu. Zavazadlový prostor by měl mít objem přes 390 litrů.
 
Cena základní verze bude $35.000 bez jakýchkoli státních pobídek. Státní úlevy mohou cenu snížit, naopak příplatková výbava ji může dosti zvednout. Prvních 30 vozů bude předáno na speciální akci 28. července. V srpnu by mělo pak být vyrobeno 100 aut, v září 1500 a Musk doufá, že v prosinci letošního roku už bude z bran továren proudit 20 tisíc aut měsíčně. I tak bude trvat hodně dlouho, než stihne uspokojit okolo 400 tisíc předobjednávek. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama