Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Project Treble zrychlí aktualizace Androidu, ale ne všem současným telefonům

8.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Jedna z nejzajímavějších vychytávek v Androidu Oreo nese název Project Treble a jejím cílem je usnadnit aktualizace systému. Někteří výrobci však nechtějí tuto funkci přinést na současné modely. Proč?
OnePlus před časem oznámilo, že nová vlajková loď OnePlus 5T sice bude aktualizována na Android Oreo, ale neobdrží podporu funkcionality Project Treble. To stejné se týká i dalších současných modelů OnePlus 3, 3T a 5. S podobnou zprávou přišla také společnost HMD Global, která nechce přinést Project Treble na Nokii 8 ani jiné modely Nokia. Project Treble přitom můžeme označit za jednu z nejvýznamnějších novinek Androidu za poslední roky. Umožňuje totiž rozdělit operační systém na více částí, takže třeba uživatelská nadstavba výrobce bude oddělena od samotného Androidu.
 
 
Pro zákazníky by to mělo znamenat znatelně rychlejší aktualizace na budoucí verze systému, neboť výrobci nebudou mít tolik práce při portování Androidu na své jednotlivé modely. Nezávislý vývojář s přezdívkou phhusson už s novinkou experimentoval na fóru XDA Developers a podařilo se mu portovat jeden systémový obraz na smartphony od tří různých výrobců se dvěma rozdílnými procesory. Jinak se přitom často nedaří portovat jeden systémový obraz ani více regionálních verzí jednoho modelu. Zástupce OnePlus reagoval na stížností fanoušků a vysvětlil, proč není možné přinést Project Treble na současné telefony:
 
„Project Treble vyžaduje systémový oddíl, který odděluje Android framework a obraz výrobce. Jelikož však nejsou oddíly vyžadovány v Androidu N ani předchozích verzích Androidu, žádné z našich aktuálních zařízení nevyužívá oddíly. Pokud bychom upravili rozvržení oddílů prostřednictvím OTA aktualizace, podle našich testů existuje riziko, že by došlo ke znehodnocení zařízení. Domníváme se, že to pro naši komunitu uživatelů představuje příliš velké riziko, a proto jsme se rozhodli neimplementovat Project Treble na současná zařízení OnePlus.“
 
Použití nové funkce na stávajících smartphonech však není nemožné, jak dokazuje konkurence. Project Treble se dostal nejen na první generaci Pixelů, ale také je plánován pro Essential Phone nebo některé modely od Huawei/Honor. Ze smartphonů, které byly představeny rovnou s Androidem 8.0 Oreo, už musí Project Treble podporovat každý.
 


reklama