Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prodáváte auto? Nezapomeňte jej odpojit od online služeb

8.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Propojení aut a IT technologií je čím dál tím širší. Smartphonem už lze ovládat spoustu jeho funkcí. Jenže koho by napadlo uvádět auto do "továrního nastavení", když jej prodává stejně jako telefon?
Dnešní moderní auta už nabízí spoustu online služeb, ať už ve spojení s telefonem nebo vlastním připojením k internetu. To ale přináší nejen pozitiva, ale také i bezpečnostní rizika. Ať už jde o hacknutí nebo o v podstatě dobrovolné předání informací, když auto prodáváte a zapomenete z něj smazat spárované telefony a veškerou historii. Jde to ale i naopak a můžete cíleně sledovat auto i poté, co ho prodáte.
 
Volkswagen Jetta
 
Přesvědčila se o tom např. Ashley Sehatti, která prodala její VW Jetta z roku 2015 místnímu dealerovi Volkswagenu, nicméně i poté ji chodili měsíční výpisy ze systému Car-Net. Zkusila se tedy připojit na službu a byla úspěšná. Viděla aktuální stav tachometru a dokonce i polohu svého bývalého vozu na mapě.
 
Vůbec si nebyla vědoma toho, že o zrušení účtu se má postarat sám majitel a nejde o povinnost automobilky. Toto je u automobilek běžná praxe (ta totiž nemůže vždy vědět, kdy a kdo prodal svůj vůz). Proto i mluvčí Volkswagenu USA tvrdí, že je pro automobilku soukromí uživatelů velmi důležité, nicméně toto je opravdu záležitost samotných majitelů (pozn. red.: stejně jako je to problém uživatele, když prodává svůj telefon). Poněvadž nový majitel si nezaregistroval účet u Car-Net, nedošlo ani k žádné kolizi v systému (jeden vůz přihlášený na dva účty).
 
Podobné problémy nastávají i u aut z půjčoven, které mají mnohdy v databázi několik spárovaných telefonů a jak už známe případy z minulosti, není problém do vozů nainstalovat spyware, který pak bude data z telefonů stahovat k sobě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama