www.svetmobilne.cz
>
>

Prodáváte auto? Nezapomeňte jej odpojit od online služeb

Prodáváte auto? Nezapomeňte jej odpojit od online služeb
, , aktualita
Propojení aut a IT technologií je čím dál tím širší. Smartphonem už lze ovládat spoustu jeho funkcí. Jenže koho by napadlo uvádět auto do "továrního nastavení", když jej prodává stejně jako telefon?
reklama
Dnešní moderní auta už nabízí spoustu online služeb, ať už ve spojení s telefonem nebo vlastním připojením k internetu. To ale přináší nejen pozitiva, ale také i bezpečnostní rizika. Ať už jde o hacknutí nebo o v podstatě dobrovolné předání informací, když auto prodáváte a zapomenete z něj smazat spárované telefony a veškerou historii. Jde to ale i naopak a můžete cíleně sledovat auto i poté, co ho prodáte.
 
Volkswagen Jetta
 
Přesvědčila se o tom např. Ashley Sehatti, která prodala její VW Jetta z roku 2015 místnímu dealerovi Volkswagenu, nicméně i poté ji chodili měsíční výpisy ze systému Car-Net. Zkusila se tedy připojit na službu a byla úspěšná. Viděla aktuální stav tachometru a dokonce i polohu svého bývalého vozu na mapě.
 
Vůbec si nebyla vědoma toho, že o zrušení účtu se má postarat sám majitel a nejde o povinnost automobilky. Toto je u automobilek běžná praxe (ta totiž nemůže vždy vědět, kdy a kdo prodal svůj vůz). Proto i mluvčí Volkswagenu USA tvrdí, že je pro automobilku soukromí uživatelů velmi důležité, nicméně toto je opravdu záležitost samotných majitelů (pozn. red.: stejně jako je to problém uživatele, když prodává svůj telefon). Poněvadž nový majitel si nezaregistroval účet u Car-Net, nedošlo ani k žádné kolizi v systému (jeden vůz přihlášený na dva účty).
 
Podobné problémy nastávají i u aut z půjčoven, které mají mnohdy v databázi několik spárovaných telefonů a jak už známe případy z minulosti, není problém do vozů nainstalovat spyware, který pak bude data z telefonů stahovat k sobě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu
Někteří uživatelé iPhonu X se setkali s tím, že sklo kryjící duální zadní fotoaparát samovolně praská. Apple navíc problém nevyřeší bezplatně v rámci záruky, ale požaduje za výměnu velmi vysoké poplatky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD
Samsung a Apple vedou neustále patentové spory a žalují se navzájem. V jednom letitém sporu, kdy Apple žaloval Samsung, bylo konečně rozhodnuto. Pro tentokrát to odnesl Samsung a zaplatí přes půl miliardy dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech
Společnost Essential Inc, kterou založil Andy Rubin, se potýká s finančními problémy. Z uniklého interního e-mailu je patrné, že vyloučena není akvizice. Podle spekulací byl navíc možná zrušen připravovaný smartphone.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů
Huawei vypíná své stránky, prostřednictvím kterých mohou zákazníci získat kód pro odemknutí bootloaderu. Důvodem je snaha zabránit problémům se smartphony. Nové modely už mají smůlu, a pro ty starší bude služba fungovat ještě 60 dnů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními
Meizu oznámilo nový smartphone M8c, který se zařadí mezi cenově nejdostupnější modely na trhu. Na jedné straně přináší moderní displej 18:9 a funkci rozpoznání obličeje, ale na druhé straně spoléhá na starší Android či plastové tělo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik