www.svetmobilne.cz
>
>

Prodáváte auto? Nezapomeňte jej odpojit od online služeb

Prodáváte auto? Nezapomeňte jej odpojit od online služeb
, , aktualita
Propojení aut a IT technologií je čím dál tím širší. Smartphonem už lze ovládat spoustu jeho funkcí. Jenže koho by napadlo uvádět auto do "továrního nastavení", když jej prodává stejně jako telefon?
reklama
Dnešní moderní auta už nabízí spoustu online služeb, ať už ve spojení s telefonem nebo vlastním připojením k internetu. To ale přináší nejen pozitiva, ale také i bezpečnostní rizika. Ať už jde o hacknutí nebo o v podstatě dobrovolné předání informací, když auto prodáváte a zapomenete z něj smazat spárované telefony a veškerou historii. Jde to ale i naopak a můžete cíleně sledovat auto i poté, co ho prodáte.
 
Volkswagen Jetta
 
Přesvědčila se o tom např. Ashley Sehatti, která prodala její VW Jetta z roku 2015 místnímu dealerovi Volkswagenu, nicméně i poté ji chodili měsíční výpisy ze systému Car-Net. Zkusila se tedy připojit na službu a byla úspěšná. Viděla aktuální stav tachometru a dokonce i polohu svého bývalého vozu na mapě.
 
Vůbec si nebyla vědoma toho, že o zrušení účtu se má postarat sám majitel a nejde o povinnost automobilky. Toto je u automobilek běžná praxe (ta totiž nemůže vždy vědět, kdy a kdo prodal svůj vůz). Proto i mluvčí Volkswagenu USA tvrdí, že je pro automobilku soukromí uživatelů velmi důležité, nicméně toto je opravdu záležitost samotných majitelů (pozn. red.: stejně jako je to problém uživatele, když prodává svůj telefon). Poněvadž nový majitel si nezaregistroval účet u Car-Net, nedošlo ani k žádné kolizi v systému (jeden vůz přihlášený na dva účty).
 
Podobné problémy nastávají i u aut z půjčoven, které mají mnohdy v databázi několik spárovaných telefonů a jak už známe případy z minulosti, není problém do vozů nainstalovat spyware, který pak bude data z telefonů stahovat k sobě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje
Nový kompaktní model Škody je už za dveřmi a automobilka nám jej postupně odhaluje. Už jsme viděli teaser v podobě siluety vozu, sportovní koncept Vision RS a nyní se dozvídáme i jméno. Bude se jmenovat Škoda Scala.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona
Nejen USA nebo Čína chtějí špehovat své obyvatele. Zadní vrátka do telefonů svých obyvatel by velmi ráda viděla i Austrálie. Společnost Apple se tak už ohradila proti navrhovanému zákonu, který by to chtěl zavést.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3 Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3
Tesla Model 3 je jedním z nejúspěšnějších vozů na americkém trhu, ve třídě elektromobilů drtivě vede. Automobilka sice stále zdaleka nepokryla všechny objednávky na vůz, nicméně slaví alespoň milník 100 tisíc vyrobených vozů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek
Garmin rozšířil svou nabídku chytrých sportovních hodinek o novou řadu Instinct, která je zaměřena primárně na vysokou odolnost a nabízí měření pohybových aktivit i navigaci v terénu. Cena je přitom příznivější než u modelů Fenix.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu
Honor 8X si odbyl svou evropskou premiéru tento týden na Pražském hradě, kde jsme se dozvěděli také českou cenu tohoto velkého smartphonu. Na tuzemský trh míří také chytrý náramek Honor Band 4.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik