www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí
, , aktualita
Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit vyšlo najevo, že zabezpečení aut z IT pohledu rozhodně není takové, jaké by mělo být. Zejména auta z půjčoven jsou tak obrovskou bezpečnostní hrozbou pro soukromí, ale nejen to.
reklama
Dnešní auta jsou už spíše počítače na čtyřech kolech a většina věcí je už řízena elektronicky. Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit se navíc ukázalo, že zabezpečení elektronických systémů není zrovna na výši a s moderním autem může být více problémů než užitku. I když se výrobci patrně snaží, ve výsledku je hacknutí auta v mnoha případech překvapivě snadná záležitost.
 
Infotainment Mazdy
 
Výzkumníci Stefan Tanase a Gabriel Cirlig ze společnosti Ixia to zjistili, když vyzkoušeli jeden z posledních vozů nejmenované značky. Na videu, které ale přiložili, bylo vidět, že jde o Mazdu. Problémem je, že po spárování telefonu s vozem si automobil může ukládat informace o textových zprávách, záznamech hovorů, fotografie, kontakty, e-maily nebo GPS pozici, a to v nezašifrované podobě.
 
Díky automatickému spouštění zařízení vloženého do USB portu není problém na klíčenku nahrát malware, který se po připojení spustí a natrvalo usadí v systému (infotainment vozu je v podstatě linuxové PC) a zajistí přístup ke všem těmto datům, případně i k sledování pozice vozu. GPS modul je totiž u většiny aut, i když nemají navigaci. Obavy plynou i ze systémů pro nouzové brzdění při detekci překážky, které používají signály o určité frekvenci, jež by teoreticky mohly být uměle generovány.
 
Inženýři také modifikovali systém a ten byl schopen pak schraňovat informace o okolních Wi-Fi sítích (tzv. wardriving). Každopádně, tyto typy útoků zatím vyžadují fyzický přístup k vozu. Výzkumníkům se zatím nepovedlo rozchodit vzdálený přístup k systému vozu přes Wi-Fi, ale obávají se, že se větším úsilím by se i zde mohla najít cesta. Samotné fyzické vložení USB a rozjetí skriptu s malwarem je záležitost jen na několik sekund. Velké nebezpečí je to ale zejména u aut z půjčoven. Tam nikdy nevíte, kdo měl auto půjčené před vámi a zda náhodou nějaký hacker nenainstaloval do systému špehovací software, který vykrade z vašeho telefonu spoustu soukromých dat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dívka zemřela po explozi staršího telefonu Nokia Dívka zemřela po explozi staršího telefonu Nokia
Indická média informovala o incidentu, při kterém přišla o život osmnáctiletá dívka. Příčinou má být výbuch telefonu Nokia 5233, ke kterému došlo po jeho připojení do nabíječky. Společnost HMD Global se od problému distancovala.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
MIUI 9.5 se řítí na více než 30 smartphonů od Xiaomi MIUI 9.5 se řítí na více než 30 smartphonů od Xiaomi
Xiaomi začalo vydávat další aktualizaci své uživatelské nadstavby MIUI, která přináší na telefony Xiaomi nové funkce notifikací dostupné na jiných Androidech už dávno. Podívejte se na kompletní seznam aktualizovatelných modelů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
HTC Desire 12 a Desire 12+ oficiálně: stylovky za přijatelné ceny HTC Desire 12 a Desire 12+ oficiálně: stylovky za přijatelné ceny
HTC představilo dvojici cenově dostupných smartphonů z řady Desire. Překvapí nepřehlédnutelným designem inspirovaným vlajkovými loděmi, ale o výbavě to samé říct nemůžeme, neboť výrobce šetřil, kde se dalo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Oppo R15 a Vivo X21: elegantní smartphony s výřezem displeje Oppo R15 a Vivo X21: elegantní smartphony s výřezem displeje
Oppo R15, Oppo R15 Dream Mirror Edition a Vivo X21 je trojice novinek, která byla představena na čínském trhu. Společným znakem všech telefonů je 6,3" OLED displej s výřezem pro umístění předního fotoaparátu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Autonomní vůz Uberu při nehodě zabil prvního chodce Autonomní vůz Uberu při nehodě zabil prvního chodce
Autonomní vozidlo už v minulosti zabilo svou chybou řidiče, nyní došlo k prvnímu usmrcení chodce. Stalo se tak vozidlu společnosti Uber, které v Arizoně najelo do chodkyně, která svým zraněním podlehla.
19.3.2018, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře