www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí
, , aktualita
Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit vyšlo najevo, že zabezpečení aut z IT pohledu rozhodně není takové, jaké by mělo být. Zejména auta z půjčoven jsou tak obrovskou bezpečnostní hrozbou pro soukromí, ale nejen to.
reklama
Dnešní auta jsou už spíše počítače na čtyřech kolech a většina věcí je už řízena elektronicky. Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit se navíc ukázalo, že zabezpečení elektronických systémů není zrovna na výši a s moderním autem může být více problémů než užitku. I když se výrobci patrně snaží, ve výsledku je hacknutí auta v mnoha případech překvapivě snadná záležitost.
 
Infotainment Mazdy
 
Výzkumníci Stefan Tanase a Gabriel Cirlig ze společnosti Ixia to zjistili, když vyzkoušeli jeden z posledních vozů nejmenované značky. Na videu, které ale přiložili, bylo vidět, že jde o Mazdu. Problémem je, že po spárování telefonu s vozem si automobil může ukládat informace o textových zprávách, záznamech hovorů, fotografie, kontakty, e-maily nebo GPS pozici, a to v nezašifrované podobě.
 
Díky automatickému spouštění zařízení vloženého do USB portu není problém na klíčenku nahrát malware, který se po připojení spustí a natrvalo usadí v systému (infotainment vozu je v podstatě linuxové PC) a zajistí přístup ke všem těmto datům, případně i k sledování pozice vozu. GPS modul je totiž u většiny aut, i když nemají navigaci. Obavy plynou i ze systémů pro nouzové brzdění při detekci překážky, které používají signály o určité frekvenci, jež by teoreticky mohly být uměle generovány.
 
Inženýři také modifikovali systém a ten byl schopen pak schraňovat informace o okolních Wi-Fi sítích (tzv. wardriving). Každopádně, tyto typy útoků zatím vyžadují fyzický přístup k vozu. Výzkumníkům se zatím nepovedlo rozchodit vzdálený přístup k systému vozu přes Wi-Fi, ale obávají se, že se větším úsilím by se i zde mohla najít cesta. Samotné fyzické vložení USB a rozjetí skriptu s malwarem je záležitost jen na několik sekund. Velké nebezpečí je to ale zejména u aut z půjčoven. Tam nikdy nevíte, kdo měl auto půjčené před vámi a zda náhodou nějaký hacker nenainstaloval do systému špehovací software, který vykrade z vašeho telefonu spoustu soukromých dat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák
Připravovaná vlajková loď Honor View 20 by měla následovat nový trend bezrámečkových telefonů. A dosáhne toho otvorem pro čelní kamerku. Na zadní straně překvapivě nalezneme pouze jeden fotoaparát, ale s extrémně vysokým rozlišením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“ iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“
Testem fotoaparátu DxOMark nedávno prošel iPhone XR a odnesl si odtamtud výborné hodnocení. Dokonce nejlepší mezi smartphony s jedním zadním fotoaparátem. Přemožitelem by se ovšem mohl stát Pixel 3 XL, jehož výsledek dosud nebyl zveřejněn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid
LG oznámilo nové přírůstky do své rodiny tenkých a lehkých notebooků Gram. Nabídku doplní sedmnáctipalcová varianta i model s konstrukcí 2 v 1. Novinky se ukážou na veletrhu CES, ale představeny byly už nyní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi
Britský výrobce sportovních vozů Lotus se rovněž připravuje na elektrickou éru, která se nezadržitelně blíží. V jeho podání to bude hypersportovní automobil, jehož výkon má dosahovat minimálně 1000 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení
OnePlus spojilo síly s automobilovou značkou McLaren a výsledkem je speciální edice vlajkové lodi 6T. Změny ovšem nejsou pouze designové, telefon také dostal do vínku 10GB RAM a superrychlé nabíjení baterie.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik