www.svetmobilne.cz
>
>
>

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí

Výrobci aut nezvládají zabezpečení dat, půjčení auta ohrožuje soukromí
, , aktualita
Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit vyšlo najevo, že zabezpečení aut z IT pohledu rozhodně není takové, jaké by mělo být. Zejména auta z půjčoven jsou tak obrovskou bezpečnostní hrozbou pro soukromí, ale nejen to.
reklama
Dnešní auta jsou už spíše počítače na čtyřech kolech a většina věcí je už řízena elektronicky. Na nedávném Kaspersky Security Analyst Summit se navíc ukázalo, že zabezpečení elektronických systémů není zrovna na výši a s moderním autem může být více problémů než užitku. I když se výrobci patrně snaží, ve výsledku je hacknutí auta v mnoha případech překvapivě snadná záležitost.
 
Infotainment Mazdy
 
Výzkumníci Stefan Tanase a Gabriel Cirlig ze společnosti Ixia to zjistili, když vyzkoušeli jeden z posledních vozů nejmenované značky. Na videu, které ale přiložili, bylo vidět, že jde o Mazdu. Problémem je, že po spárování telefonu s vozem si automobil může ukládat informace o textových zprávách, záznamech hovorů, fotografie, kontakty, e-maily nebo GPS pozici, a to v nezašifrované podobě.
 
Díky automatickému spouštění zařízení vloženého do USB portu není problém na klíčenku nahrát malware, který se po připojení spustí a natrvalo usadí v systému (infotainment vozu je v podstatě linuxové PC) a zajistí přístup ke všem těmto datům, případně i k sledování pozice vozu. GPS modul je totiž u většiny aut, i když nemají navigaci. Obavy plynou i ze systémů pro nouzové brzdění při detekci překážky, které používají signály o určité frekvenci, jež by teoreticky mohly být uměle generovány.
 
Inženýři také modifikovali systém a ten byl schopen pak schraňovat informace o okolních Wi-Fi sítích (tzv. wardriving). Každopádně, tyto typy útoků zatím vyžadují fyzický přístup k vozu. Výzkumníkům se zatím nepovedlo rozchodit vzdálený přístup k systému vozu přes Wi-Fi, ale obávají se, že se větším úsilím by se i zde mohla najít cesta. Samotné fyzické vložení USB a rozjetí skriptu s malwarem je záležitost jen na několik sekund. Velké nebezpečí je to ale zejména u aut z půjčoven. Tam nikdy nevíte, kdo měl auto půjčené před vámi a zda náhodou nějaký hacker nenainstaloval do systému špehovací software, který vykrade z vašeho telefonu spoustu soukromých dat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008 Peugeot představil plug-in hybridy 508 a 3008
Peugeot to už v minulosti zkoušel s naftovými hybridy, ty se ale moc neujaly. Tentokrát to zkouší znovu a vypadá to, že i lépe. Peugeot 508 a 3008 dostanou benzinové hybridy s velkým akumulátorem, v druhém případě dokonce i s pohonem všech 4 kol.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor Cukrovou třtinu v Brazílii odváží autonomně řízené Mercedesy Axor
Automobilka Mercedes-Benz dodá do Brazílie celkem 18 nákladních vozů Axor, které zde pomohou sbírat a odvážet cukrovou třtinu. Aby to měli řidiči jednodušší, vozy se po poli dokáží pohybovat autonomně.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde Fanoušci OnePlus blahořečí 3,5mm jack, budoucí model o něj přijde
OnePlus se fanoušků na Twitteru zeptalo, jakou funkci mají nejraději na svém OnePlus 6. Vzhledem k nedávnému prohlášení, že chystané OnePlus 6T nebude mít 3,5mm audio jack, si uživatelé nejvíce cení právě této funkce.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí Punkt MP02: drahý telefon, co toho moc neumí
Za částku odpovídající 350 dolarům můžete mít už velmi solidně vybavený smartphone. A nebo jednoduchý mobil Punkt, který má malý černobílý displej a umí skoro jen volat a posílat SMS. V čem je tedy zvláštní?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion Volkswagen představil vodíkový Crafter HyMotion
Vedle spousty elektrických dodávek a jejich konceptů představila společnost Volkswagen ještě jednu pozoruhodnou dodávku. Crafter HyMotion je totiž poháněna vodíkem a vychází z elektrického e-Crafteru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala