Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přidejte svému Macbooku dotykové ovládání za 1 dolar

6.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Apple stále nemá v nabídce žádný Macbook s dotykovým displejem. Pokud vám však není cizí kutilství, můžete tuto funkci přidat s využitím dílů, které najdete doma nebo koupíte za pár korun v místním obchodě.
Notebooky s dotykovými displeji jsou stále populárnější, ale Apple se tomuto trendu úspěšně vyhýbá. Žádný Macbook v tuto chvíli nemá dotykový displej (pokud nepočítáme sekundární OLED panel v Macbooku Pro) a zatím ani nic nenasvědčuje tomu, že by takový model byl na cestě. V minulosti se objevilo pár řešení, jak přidat Macbooku dotykové ovládání, jako třeba příslušenství AirBar za necelých 100 dolarů. To není vzhledem k ceně samotného počítače vysoká částka, ale pokud hledáte ještě levnější řešení, potěší vás následující nápad, kterému jeho autoři dali název Project Sistine. Anish Athalye a jeho přátelé tvrdí, že potřebné součástky lze sehnat za 1 dolar (necelých 21 Kč) v místních obchodech. A možná se ani nikam nebudeme muset vydávat, neboť je najdete doma v šuplíku.
 
 
Nejsou nutné ani žádné technické znalosti a vyhnete se také rozebírání svého Macbooku, přesto se bude hodit kapka šikovnosti. Základní myšlenka je taková, že před kameru umístíte odrazovou plochu, aby směřovala přímo na displej. Kamera tedy pozná, kdy se uživatel dotkne prsty displeje. K sestavení příslušenství bude stačit malý kus zrcátka, dveřní pant, tvrdý papír a lepidlo. I když fantazii se samozřejmě meze nekladou a záleží jen na uživateli, zda nevyužije jiné komponenty – především je důležité, aby zrcadlo bylo ve správném úhlu. A pochopitelně se neobejdete ani bez softwarové podpory, ale nebojte se, není nutné nic programovat, stačí si stáhnout volně dostupný prográmek ShinyTouch.
 
Software v kombinaci s vyrobeným příslušenstvím a kamerou rozpozná, zda má uživatel pouze prst v blízkosti displeje nebo se ho opravdu dotýká. Využíváno je přitom vlastnosti lesklého povrchu, který jinak uživatelé spíše kritizují, ale v tomto případě se hodí. Na zveřejněném videu můžete vidět, že to opravdu funguje, i když ovládání samozřejmě není tak rychlé ani přesné jako u běžných dotykových displejů. Musíme ovšem brát v potaz, že vymyšlení a realizace jim zabrala jen 16 hodin a nestála je skoro žádné finanční prostředky. Uvidíme, zda se na trhu objeví jednoduché příslušenství využívající tento nápad, i když s cenou okolo 1 dolaru bychom neměli počítat.
 
 


reklama