Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pražané na koloběžkách Lime najezdili přes 300 tisíc kilometrů

8.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost Lime se pochlubila zajímavými čísly o provozu svých elektrokoloběžek v Praze i ve světě. Alespoň jednou si koloběžku vypůjčilo na 50 tisíc lidí, pro tento rok se chce provozovatel zaměřit hlavně na zkvalitňování služeb.
Kalifornská společnost Lime expandovala do Prahy 28. září 2018, kdy si mohli obyvatelé i návštěvníci metropole vypůjčit první zelenobílé elektrokoloběžky. Jejich příchod otevřel diskuzi o tom, zda je tento typ dopravy vůbec vhodný do pražských ulic. Ne každý si totiž nový dopravní prostředek oblíbil, ať už kvůli neohleduplné jízdě některých uživatelů po chodníku nebo nevhodně zaparkovaným strojům.
 
Elektrické koloběžky si ovšem získaly i mnoho spokojených uživatelů, kteří tento prostředek využívají jako alternativu k pěší chůzi, automobilu nebo městské hromadné dopravě. Do konce roku 2018, tedy přibližně tři měsíce provozu, zaznamenal Lime v Praze 185 tisíc jízd o celkové délce 315 tisíc kilometrů. Alespoň jednou službu využilo téměř 50 tisíc zákazníků. Průměrná jízda trvala 9 minut a koloběžka během ní urazila vzdálenost 1,6 kilometru.
 
 
„Cílem Limu je řešit výzvy spojené s městskou mobilitou. Vidíme to po celém světě, kde každé velké město má potíže s dopravními zácpami, nedostatkem parkovacích míst a znečištěním v důsledku nadměrné dopravy. Lime přišel s ideálním řešením rychlého a pohodlného pohybu po městech, a to s nulovými emisemi,“ uvedl provozní manažer společnosti Ondřej Široký.
 
Lime tvrdí, že používáním koloběžek v Praze bylo ušetřeno 84 tun zplodin oxidu uhličitého a 20 850 litrů pohonných hmot. Avšak neupřesňuje, zda do těchto čísel započítává i zplodiny a pohonné hmoty vzniklé při při sběru a rozmísťování koloběžek v ulicích, respektive při jejich nabíjení. V roce 2019 se chce Lime zaměřit na zkvalitňování služeb a pokračovat ve spolupráci s magistrátem i jednotlivými městskými částmi. V neposlední řadě má zájem na rozvoji cyklostezek a pruhů pro cyklisty v Praze, a to sdílením anonymizovaných dat o pohybu koloběžek nebo zkušeností z jiných měst.
 
 
Sdíleným městské mobilitě se daří i ve světě. Lime začal v tomto odvětví působit v roce 2017, kdy spustil službu sdílených kol v Severní Karolíně a postupně s ní expandoval do dalších amerických států. Elektrokoloběžky začala společnost půjčovat v únoru 2018 a o několik měsíců později začala služba fungovat v Paříži jako prvním evropském městě. Do konce minulého roku podnikli uživatelé 25 milionů jízd, během kterých urazili vzdálenost 43 milionů kilometrů. 
 
Zdroj: Tisková zpráva


reklama