Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Používáte aplikaci ES File Manager? Raději ji odinstalujte z Androidu

29.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Před pár lety velmi populární správce souborů ES File Manager před pár dny zmizel z Obchodu Google Play. Patrně byl odstraněn z bezpečnostních důvodů, stejně jako dříve jiné aplikace od stejného vývojáře.
O víkendu jsme vás informovali o tom, že se do Google Play Store vrátila aplikace pro prohlížení obrázků QuickPic. Mezitím ovšem z obchodu zmizela jiná aplikace, která byla rovněž dříve velmi populární, ale po změně vlastníka začala její kvalita klesat. Řeč je o správci souborů ES File Manager, který v současné době patří společnosti Du Global. Aby toho nebylo málo, jedná se o dceřinou firmu DO Global, ačkoliv v Obchodě Play byl jako vydavatel uvedena společnost ES Global. A byla to právě čínská firma DO Global, která měla být zapojena do nedávno objeveného podvodu s reklamami. Aplikace na pozadí tajně klikala na reklamy, aby vývojářům přinesla peníze navíc, ale tím samozřejmě podváděla jak uživatele aplikace, tak inzerenty, kteří z falešných kliknutí neměli žádný prospěch.
 
 
Není jasné, zda byl do podvodu zapojen také ES File Manager. Vzhledem ke spojení se společností DO Global ovšem byla aplikace odstraněna z Google Play Store. Pokud jste si tohoto správce souborů stihli nainstalovat dříve, doporučujeme její odinstalování z telefonu. Stejný krok raději učiňte i v případě dalších aplikací od stejného vývojáře, mezi které patří třeba nástrojeTotal Cleaner, Smart Cooler, RAM Master, AIO Flashlight nebo Omni Cleaner. ES File Manager patřil svého času k nejoblíbenějším mobilním aplikacím pro správu souborů. Později začala popularita klesat, neboť výrobci začali do telefonů předinstalovávat obdobné aplikace. Zároveň začal ES File Manager často měnit vlastníka a plnil se stále větším počtem reklam.
 


reklama