www.svetmobilne.cz
>
>
>

Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval

Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval
, , aktualita
Přílišné spoléhání se na dotykovou obrazovku se nelíbí většině řidičů. Elektromobily Tesla jsou v tomto asi nejhorší a ovládání přes displej se vymstilo jednomu německému řidiči. Při nastavování stěračů havaroval.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily Tesla jsou známy tím, že se snaží o stylový a jednoduchý design exteriéru i interiéru. Tomu je podřízeno i to, že je vevnitř naprosto nutné minimum klasických ovládacích prvků a vše ostatní se musí nastavovat pomocí velkého dotykového displeje. Někteří výrobci aut už dostali rozum a vrací se zpět ke klasickým tlačítkům, to však není případ Tesly. Zatímco se chlubí tím, jak bezpečně její uživatelé jezdí s Autopilotem, současně má několik stěží pochopitelných vlastností, které bezpečnost provozu zhoršují, o čemž se přesvědčil i jeden německý řidič.
 
Interiér Tesly
ilustrační foto (interiér Modelu 3), autor: Leo Nguyen / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Ten se svou Teslou Model 3 totiž v dešti jel a chtěl změnit nastavení frekvence stěračů. I když spuštění stěračů a základní nastavení se sice dá provést přes ovladače u volantu, podrobnější nastavení frekvence je už nutné dělat přes dotykovou obrazovku, což je nebezpečné i za dobrého počasí, natož za deště. Na dlouhou dobu odvrácená pozornost koukáním na 5položkové menu na obrazovce tak stála za tím, že řidič sjel do příkopu a skončil ve stromech. Případ se táhl už od března 2019 a nyní soud vyřkl finální rozsudek bez možnosti odvolání. Řidič dle něj porušil nařízení ohledně používání elektronických zařízení za jízdy, které dovolují letmý pohled (např. v případě navigace), ale ne dlouhou interakci. Potvrdil tak pokutu 200 EUR a zákaz řízení na 1 měsíc.
 
Nyní je jen otázkou, proč Tesla tak mermomocí stojí za dotykovým ovládáním, které může být nebezpečné (obzvlášť, když se tak moc chválí svou bezpečností) a nejsou na ovladačích vyvedena veškerá nastavení pro stěrače.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře