Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Podíl Androidu Oreo se blíží 5 %, ale pořád je to málo

17.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Počet zařízení s Androidem Oreo se za posledních dobu zněkolikanásobil, přesto je podíl této verze stále poměrně malý. Google vydal se zpožděním nové statistiky porovnávající rozšíření jednotlivých Androidů.
Naposledy se tak podle nepsaných pravidel stalo v únoru, ale březnové statistiky nebyly vydány. Ani data za duben nebyla zveřejněna včas, ale až dnes, tedy s dvoutýdenním zpožděním. Můžeme jen spekulovat o tom, zda byly na vině nějaké technické problémy nebo se jen společnost raději nechtěla chlubit některými čísly. Nové statistiky ukazují pokračující trend, který každý očekával. Na jedné straně roste podíl nejnovějšího Orea, na straně druhé potom padá většina starších verzí. Oba procesy jsou ovšem docela pomalé.
 
 
Připomeňme, že Android Oreo byl vydán koncem léta, ale ani skoro po osmi měsících nepřekonal pětiprocentní hranici. Alespoň se k ní ovšem výrazně přiblížil, neboť Android 8.0 nyní běží na 4,1 % zařízení a Android 8.1 na 0,5 %. V součtu se tedy dostaneme na 4,6 %. Ve srovnání s únorem se přesto jedná o velký skok, neboť minulé statistiky přičítaly těmto verzím podíl jen 0,8 % a 0,3 %, v součtu tedy 1,1 %. Růst Orea by měl nejen pokračovat, ale dokonce se zrychlovat. Přibývá totiž nově představených smartphonů s touto verzí systému i modelů, které dostávají softwarovou aktualizaci od výrobce. Letošní dubnová data můžeme porovnat se statistikami z dubna 2017, kdy byl nejnovější příchutí Nougat. A běžel tenkrát na 4,9 % zařízení s Androidem, takže jeho rozšíření bylo o trochu rychlejší než v případě Orea.
 
Pokud se podíváme na aktuální data, zůstává Nougat (při sečtení subverzí 7.0 a 7.1) nejčastější verzí Androidu s podílem 30,8 %. Navíc stále roste, i když pomaleji než Oreo – na trhu totiž stále převažují nové smartphony či tablety, které mají právě Nougat a na novější verzi systému teprve čekají, nebo pro ně ani nebyla přislíbena. 26% podíl si stále drží Android 6.0 Marshmallow z roku 2016 a necelých 23 % zařízení využívají ještě starší Android 5.0/5.1 Lollipop. Překvapí také více než 10 % pro skoro archaickou verzi 4.4 KitKat. Dlouhodobě stabilní podíl si drží verze 4.1, 4.0 a 2.3.
 


reklama