Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Piëch Mark Zero nabije 80 % akumulátoru za 4:40 minuty

6.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Elektrický pohon podnítil vznik neuvěřitelného množství startupů. Jedním z nich je Piëch Automotive, švýcarsko-německá společnost, která vyvinula supersport Mark Zero. Inovativní akumulátory umožní nabití 80 % energie za necelých 5 minut.
Množství nejrůznějších ohlášených elektromobilů se zvyšuje každým dnem, zejména teď na ženevském autosalonu. Další z novinek je Piëch Mark Zero od společnosti Piëch Automotive, za kterou stojí Toni Piëch a Rea Star Rajcic. Tento sportovní vůz má zajímavý design, který však některým poněkud připomíná např. britské vozy Aston Martin a Jaguar. Hlavní zajímavostí jsou však akumulátory, o nichž toho ale moc nevíme. Má se jednat o blíže neurčený nový typ akumulátorů, které se při nabíjení i vybíjení takřka nezahřívají. Proto je možné ládovat je obrovským nabíjecím proudem. Výrobce hovoří o tom, že 80 % akumulátoru by mělo být nabito za pouhých 4:40 minuty. To už se dostáváme na úroveň tankování nafty nebo benzínu.
 
Piëch Mark Zero
 
Přitom to není způsobeno tím, že by snad akumulátor pojal málo energie. Dle Piëch Automotive má totiž nabídnout dojezd 500 km dle nové a trochu přesnější normy WLTP. Akumulátor je umístěn podobně jako u nedávno probíraného Pininfarina Battista ve středovém tunelu, aby bylo možné řidiče usadit blíže k vozovce. Přesto je část akumulátorů i vzadu za sedačkami, nicméně výrobce i tak slibuje příznivé rozložení hmotnosti, která činí 1800 kg. Další výhodou extrémně nízkého zahřívání je fakt, že si akumulátor vystačí se vzduchovým chlazením. Samotný akumulátor je dílem čínské společnosti Desten Group Ltd, která plánuje dodávat své technologie i dalším partnerům.
 
Piëch Mark Zero
 
Vůz je vybaven třemi elektromotory, jeden s výkonem 150 kW je vepředu, další dva 150kW elektromotory jsou vzadu. To postačí na dosažení maximální rychlosti 250 km/h, což dává tušit; že je elektronicky omezená. Na 100 km/h se má vůz ocitnout za 3,2 sekundy. Rozměry vozu činí 4432 mm na délku, 1991 mm na šířku a 1250 mm na výšku, přičemž rozvor činí 2620 mm. Sportovní kupé by se ale mělo začít prodávat nejspíš až za tři roky. V plánuje je také čtyřsedadlový vůz a SUV.
 
Ještě připomeňme, že Toni Piëch má velmi silné vazby k autům a koncernu Volkswagen. Rodina Piëchů je hodně spojena s VW, Audi, Bugatti i Škodou (nemluvě o dalších značkách) a Toni má pokrevní kořeny i v rodině Posrche, kterou lze rovněž najít v jeho rodokmenu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama