www.svetmobilne.cz
>
>

Orgány EU schvalují sledování řidičů: povinné omezovače i kamery do aut

Orgány EU schvalují sledování řidičů: povinné omezovače i kamery do aut
, , aktualita
Orgány Evropské unie chtějí bezpečnější silnice, a tak nové vozy mají být podle schválených návrhů zákonů vybavovány mnoha novými softwarovými omezovači. Těšme se na omezovače rychlosti i testery alkoholu a sledovací kamery.
K oblíbeným
reklama
Je to jen pár dní, co se zvedla nevole vůči záměru automobilky Volvo instalovat do svých vozů kamery, které budou sledovat uživatele, zda se soustředí na silnici. Spolu s dalšími senzory se měla testovat i únava řidiče nebo to, zda není pod vlivem návykových látek. Mnozí tak předpovídali rychlou smrt této automobilce, protože takové vozy by si už údajně nikdo nekoupil. Jak jsme ale naznačovali v závěru, tyto systémy vyvíjí i jiné automobilky a navíc budou s největší pravděpodobností povinné. Evropská komise je totiž už i schválila a nyní půjde návrh této legislativy do Evropského parlamentu, který se včera "vyznamenal" přijetím Článku 11 a 13. Toto schvalování by mělo proběhnout patrně někdy v průběhu září. EU a její orgány si od toho slibují záchranu 25 tisíc lidských životů do roku 2038.
 
Rychlost
 
Jde o to, že by všechna nově uvedená a homologovaná auta od května 2022 (a všechna nová auta obecně od května 2024) měla být vybavena několika bezpečnostními prvky, které by měly zvýšit bezpečnost na silnicích a více omezovat řidiče v jeho případně nebezpečném chování. Jedním z nich je systém Intelligent Speed Assistance (ISA) neboli omezovač rychlosti, který na základě GPS souřadnic i kamer pro rozpoznávání značek bude sledovat, zda řidič nepřekračuje rychlost. Pokud uzná za vhodné, může dokonce omezit výkon motoru a vůz tak přibrzdit. Poněvadž něco takového by mohlo být v mnoha situacích extrémně nebezpečné a nikoli naopak (např. při předjíždění), řidič by měl mít možnost toto "přebít" výraznějším stiskem pedálu plynu. Každopádně i tak může být hodně nebezpečné, když vůz při nějakém manévru najednou ubere plyn a budete s ním muset najednou bojovat a přemlouvat ho ke zrychlení.
 
Stejně jako u výše zmíněného Volva, i tato legislativa počítá s kamerami mířícími do prostoru posádky (zejména řidiče) a bude jej kontrolovat, zda dává pozor, není unavený a podobně. Další novinkou mají být systémy pro zjištění, zda řidič není pod vlivem alkoholu nebo drog. V takovém případě by vůz ani nedovolil řidiči odjet. Dalšími povinnými prvky bude automatické brždění před překážkou, varování před opuštěním jízdního pruhu, varovná signalizace při nouzovém zastavení a ekvivalent černé skříňky z letadel. Velký bratr opravdu přichází.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz
Qualcomm přišel a vylepšenou verzí procesoru Snapdragon 855 Plus. Novinka dostává vyšší takt Prime jádra, které činí 2,96 GHz. Vylepšen byl mimo jiné také grafický výkon a rychlost čipu pro umělou inteligenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple vyšetřuje vznícení iPhonu 6 v rukou 11leté dívky Apple vyšetřuje vznícení iPhonu 6 v rukou 11leté dívky
Lithiové akumulátory jsou vrtkavé a nepříliš bezpečné, o čemž se přesvědčila i 11letá dívenka v Kalifornii. Její smartphone Apple iPhone 6 se jí totiž při používání vznítil v ruce a posléze celý shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů Adware "Agent Smith" měnil aplikace, napadl 25 milionů telefonů
Světem aplikací pro Android se začal šířit pokročilý adware nazvaný Agent Smith nazvaný podle záporáka z Matrixu. Ten dokázal měnit legitimní aplikace a strkat do nich reklamy, z čehož hackeři pochopitelně profitovali.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala