www.svetmobilne.cz
>
>

Orgány EU schvalují sledování řidičů: povinné omezovače i kamery do aut

Orgány EU schvalují sledování řidičů: povinné omezovače i kamery do aut
, , aktualita
Orgány Evropské unie chtějí bezpečnější silnice, a tak nové vozy mají být podle schválených návrhů zákonů vybavovány mnoha novými softwarovými omezovači. Těšme se na omezovače rychlosti i testery alkoholu a sledovací kamery.
K oblíbeným
reklama
Je to jen pár dní, co se zvedla nevole vůči záměru automobilky Volvo instalovat do svých vozů kamery, které budou sledovat uživatele, zda se soustředí na silnici. Spolu s dalšími senzory se měla testovat i únava řidiče nebo to, zda není pod vlivem návykových látek. Mnozí tak předpovídali rychlou smrt této automobilce, protože takové vozy by si už údajně nikdo nekoupil. Jak jsme ale naznačovali v závěru, tyto systémy vyvíjí i jiné automobilky a navíc budou s největší pravděpodobností povinné. Evropská komise je totiž už i schválila a nyní půjde návrh této legislativy do Evropského parlamentu, který se včera "vyznamenal" přijetím Článku 11 a 13. Toto schvalování by mělo proběhnout patrně někdy v průběhu září. EU a její orgány si od toho slibují záchranu 25 tisíc lidských životů do roku 2038.
 
Rychlost
 
Jde o to, že by všechna nově uvedená a homologovaná auta od května 2022 (a všechna nová auta obecně od května 2024) měla být vybavena několika bezpečnostními prvky, které by měly zvýšit bezpečnost na silnicích a více omezovat řidiče v jeho případně nebezpečném chování. Jedním z nich je systém Intelligent Speed Assistance (ISA) neboli omezovač rychlosti, který na základě GPS souřadnic i kamer pro rozpoznávání značek bude sledovat, zda řidič nepřekračuje rychlost. Pokud uzná za vhodné, může dokonce omezit výkon motoru a vůz tak přibrzdit. Poněvadž něco takového by mohlo být v mnoha situacích extrémně nebezpečné a nikoli naopak (např. při předjíždění), řidič by měl mít možnost toto "přebít" výraznějším stiskem pedálu plynu. Každopádně i tak může být hodně nebezpečné, když vůz při nějakém manévru najednou ubere plyn a budete s ním muset najednou bojovat a přemlouvat ho ke zrychlení.
 
Stejně jako u výše zmíněného Volva, i tato legislativa počítá s kamerami mířícími do prostoru posádky (zejména řidiče) a bude jej kontrolovat, zda dává pozor, není unavený a podobně. Další novinkou mají být systémy pro zjištění, zda řidič není pod vlivem alkoholu nebo drog. V takovém případě by vůz ani nedovolil řidiči odjet. Dalšími povinnými prvky bude automatické brždění před překážkou, varování před opuštěním jízdního pruhu, varovná signalizace při nouzovém zastavení a ekvivalent černé skříňky z letadel. Velký bratr opravdu přichází.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta
Autopilot ve vozech Tesla má možná další průšvih během posledních pár dnů. Pokud je výpověď řidiče pravdivá, pak autopilot nepoznal odstavené policejní auto a vrazil to přímo do něj. Přední část Tesly je napadrť.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek
Kontroverzní Tesla Cybertruck Elona Muska se opět objevila v reálném provozu. Tentokrát vůz řídil sám Musk na večeři v Malibu. Vyvolal velký zájem veřejnosti, nicméně ještě více zaujal tím, že se mu při výjezdu z parkoviště povedlo převrhnout patník.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elektromobil Jaguar I-PACE prodlužuje dojezd o 19 km díky softwaru Elektromobil Jaguar I-PACE prodlužuje dojezd o 19 km díky softwaru
Prodloužení dojezdu elektrických aut se dá dosáhnout mnoha způsoby, větším akumulátorem, efektivnějším a úspornějším hardwarem, ale také i optimalizací softwaru. Právě díky SW kouzlům má nyní I-PACE o 19 km delší dojezd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autopilot Tesly zmaten asfaltovými čarami, měl je za vodorovné značení Autopilot Tesly zmaten asfaltovými čarami, měl je za vodorovné značení
Autonomní řízení automobilů ještě zdaleka není připraveno na všechny možné situace a autopilot Tesly není výjimkou. Jeden z dalších problémů ukazuje chování systému na silnicích s asfaltovými čarami, které si plete s vodorovným značením.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Youtuber zkusil, co s autem udělají retardéry v plné rychlosti Youtuber zkusil, co s autem udělají retardéry v plné rychlosti
Na serveru YouTube se objevuje spousta zajímavých pokusů a o jeden z nich se pokusil youtuber Warped Perception. Odstrojil auto tak, že jde vidět jeho vnitřek a ve slow-motion nafilmoval průjezd retardéry plnou rychlostí.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala