Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Opera pro Android se naučila VPN, zatím v beta verzi

9.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Nová funkce prohlížeče Opera pro Android potěší uživatele, kteří chtějí chránit své soukromí nebo získat přístup k některým regionálně omezeným službám. V beta verzi je zdarma a neomezeně dostupná služba VPN.
Opera nikdy nedosáhla takové popularity jako Chrome nebo Firefox. Pro prohlížeč norského původu je ovšem typický důraz na zajímavé funkce, které konkurence nenabízí. Platí to také pro mobilní verzi, která je dostupná pro Android. Před pár měsíci jsme psali o automatickém blokování otravných dialogů kvůli souborům cookies, které se zobrazují při první návštěvě každého webu. Nejčerstvější novinkou v Opeře pro Android je funkce VPN, kterou zatím nalezneme pouze v beta verzi prohlížeče. Pokud patříte k betatesterům aplikace, stačí po poslední aktualizaci přejít do Nastavení, kde můžete novou funkci aktivovat.
 
 
Opera v minulosti nabízela samostatnou mobilní aplikaci pro VPN, jejíž provoz ukončila vloni na jaře. Zabudované VPN nějaký čas nabízí také desktopový prohlížeč, proto bylo logickým krokem rozšíření této funkce do mobilní verze. Po aktivaci VPN dojde k nahrazení vaší skutečné IP adresy virtuální, takže webové stránky nemohou tak snadno identifikovat vaší polohu nebo zařízení. Funkci oceníte také při využívání veřejných Wi-Fi sítí, kde hrozí vyšší riziko sledování vaší aktivity. Jedná se tedy o další úroveň ochrany vašeho soukromí. Navíc Opera slibuje, že při používání VPN nedochází na serverech společnosti k ukládání dat.
 
VPN umožňuje také obejít tzv. geoblocking. Tedy situaci, kdy je některá stránka nebo služba přístupná pouze z některých regionů. V nastavení si může uživatel zvolit, zda nechá výběr virtuální lokace na prohlížeči, nebo si sám vybere mezi Evropou, Amerikou a Asií. Na rozdíl od jiných mobilních aplikací pro VPN, je funkce v prohlížeči Opera dostupná zdarma a bez omezení přenesených dat. Pro svůj vlastní přehled ovšem můžete v nastavení sledovat, kolik dat bylo přeneseno v posledních 30 dnech. Funkce je stále ve fázi testování a nyní se postupně dostává mezi uživatele beta verze Opery pro Android, kterou si můžete zdarma stáhnout z Google Play Store. Ještě si tedy nějaký čas počkáme, než se VPN objeví ve stabilní verzi prohlížeče.
 


reklama