Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OnePlus přehodnotí sledování lidí, odhlášení bude snazší

15.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
OnePlus je poslední dny kritizováno za rozsáhlou telemetrii, kterou obsahují její telefony. K výrobci se posílají citlivá data o používání, což se mnohým nelíbí. Nyní bylo oznámeno, že ze sběru dat bude jednodušší se ohlásit.
Sledování uživatelů je dnes něco, co se děje v podstatě všude. Microsoft má kvůli Windows 10 problémy v Holandsku, kde se podle úřadů pro ochranu dat chová protizákonně, OnePlus si naštval veřejnost podobnou záležitostí. Zjistilo se, že k výrobci odesílá opravdu velké množství dat od údajů telefonu (firmware, MAC adresa,...) až po informace o používaných aplikacích, časech spuštění nebo dokonce byla sbírána i telefonní čísla a podobně. Reakce výrobce na sebe naštěstí nenechala dlouho čekat.
 
OnePlus 5
 
Ten hovořil o tom, že sběr uživatelských dat je dnes standardní praktika (v tom má bohužel pravdu) a že nově bude jasnější, co a proč se vlastně dělá. Sběr dat měl pomoci společnosti OnePlus vylepšit povědomí o tom, jak uživatelé používají její telefony a jak je tedy spolu s operačním systémem OxygenOS v budoucnu dále vylepšovat. Zde se ale nabízí otázka, zda je opravdu nutné posílat tolik dat v takovém rozsahu.
 
Telemetrii lze sice už dnes v systému vypnout (Settings > Advanced > Join user experience program), nicméně jak už je u telemetrie zvykem, obvykle na ni uživatelé nejsou nijak zvlášť upozorňováni, ve výchozím stavu je zapnuta a nikde není přesně specifikováno, co se vlastně sbírá a za jakým účelem. V podstatě jde o totožný problém jako u Microsoftu. Tam také není problémem telemetrie jako taková, ale to, že se to složitě vypíná, je zapnutá ve výchozím nastavení (případně se při některých aktualizacích sama opětovně z vypnutého stavu zapne) a nikdo neví, co a proč vlastně dělá.
 
OnePlus ujišťuje zákazníky, že data, která byla nasbírána, nebyla nikdy předána žádné třetí straně. Na konci října navíc přijde update systému Oxygen OS, který se na program sběru dat bude zákazníků dotazovat hned při instalaci a zároveň už nebudou sbírána nejcitlivější data jako jsou MAC adresy, informace o Wi-Fi a především telefonní čísla.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama