www.svetmobilne.cz
>
>
>

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele
, , aktualita
Čínská značka OnePlus má na triku další problém, který si za rámeček rozhodně nedá. Bylo totiž zjištěno, že její smartphony odesílají na servery poměrně citlivé informace, a to navíc bez povolení uživatele.
reklama
OnePlus se dostává do médií nejen díky svým špičkovým smartphonům za rozumné ceny, ale také kvůli různým problémům, které tuto čínskou společnost snad pronásledují. Po skandálu s displeji nebo stížnostech na předčasné ukončenou softwarovou podporu se objevila informace o porušení zásad ochrany soukromí. Pokud jste uživatelem některého z modelů OnePlus, váš telefon pravděpodobně odesílá na servery společnosti poměrně rozsáhlá data týkající se samotného zařízení i jeho používání. Samo o sobě se jedná o citlivá data, navíc pokud jsou sdílena společně v neanonymizivané podobě, zavání to pořádanými potížemi.
 
 
OnePlus 5, zatím poslední smartphone od OnePlus
 
Toto chování objevil Chris Moore, který se na svém blogu zabývá internetovou bezpečností. Bez povolení uživatele je odesíláno IMEI a sériové číslo zařízení, detaily o firmwaru, adresa MAC a především časové záznamy toho, kdy byly spuštěny procesy aplikací, zapnuta obrazovka, nabíjena baterie nebo restartováno celé zařízení. Překvapí, že poměrně velká a známá značka jako OnePlus se rozhodla pro takový sběr dat, ale doufejme, že se společnost k situaci brzy vyjádří a učiní nápravu problému. Uživatelé telefonů OnePlus však mají hned několik možností, jak zabránit v odesílání informací. Tím nejbezpečnějším je samozřejmě odinstalování originální ROM OxygenOS a nahrazení nějakou alternativou, jako je Lineage OS. Takový postup by však měli volit jen uživatelé, kteří mají s instalací jiných ROM zkušenosti, neboť tím samozřejmě riskují poškození telefonu a ztrátu záruky.
 
Potom se nabízí možnost zablokovat přístup k serveru open.oneplus.net nebo se nějakým způsobem vypořádat s aplikacemi, které data odesílají, což lze učinit jejich deaktivací. Otázkou je, zda to neovlivní jiné součásti systému a nezpůsobí nějaké jiné technické problémy.
 
 

Reakce společnosti OnePlus

 
OnePlus uvedlo, že využívá bezpečný přenos dat přes HTTPS na server Amazonu, a to prostřednictvím dvou samostatných kanálů. První přenáší data o používání telefonu, který vývojářům pomůže zdokonalit software, druhý potom informace o zařízení pro zkvalitnění poprodejní podpory. Bohužel však nepadlo ani slovo o tom, že by OnePlus plánovalo uživatelům umožnit nějakým jednoduchým způsobem deaktivovat odesílání těchto dat na server.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alcatel 5V: další výrobce se pustil do displejů s výřezem Alcatel 5V: další výrobce se pustil do displejů s výřezem
Alcatel následuje trendy. Tento týden uvedl svůj první smartphone s výřezem displeje, který kombinuje s nízkou cenou. Pro její dosažení se ovšem muselo v lecčems šetřit, přesto se papírově jedná o slušný telefon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Mi A2 přijde 24. července spolu s Mi A2 Lite Xiaomi Mi A2 přijde 24. července spolu s Mi A2 Lite
Xiaomi příští týden představí nový produkt pro globální trhy a nejspíš půjde o telefon Mi A2 s čistým Androidem. Po jeho boku by mohla být představena ještě jedna novinka v podobě Mi A2 Lite.
16.7.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Volvo M, nová platforma pro car-sharing Volvo M, nová platforma pro car-sharing
Automobilka Volvo rozšiřuje portfolio svých služeb a nechce svá auta jen prodávat, ale i nabídnout majitelům možnost svá auta sdílet s ostatními. Proto spouští novou platformu Volvo M pro stále populárnější car-sharing. 
5.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Aktualizace na Android Oreo: kdy se dočká váš telefon? Aktualizace na Android Oreo: kdy se dočká váš telefon?
Zajímá vás, zda se právě váš smartphone či tablet může těšit na nový Android 8.0 Oreo? Podívejte se do našeho obsáhlého a pravidelně doplňovaného seznamu modelů, který jsme pro vás připravili. Naposledy doplněno 30. 6. 2018.
30.6.2018, článek, Jáchym Šlik7 komentářů
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář