www.svetmobilne.cz
>
>
>

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele
, , aktualita
Čínská značka OnePlus má na triku další problém, který si za rámeček rozhodně nedá. Bylo totiž zjištěno, že její smartphony odesílají na servery poměrně citlivé informace, a to navíc bez povolení uživatele.reklama
OnePlus se dostává do médií nejen díky svým špičkovým smartphonům za rozumné ceny, ale také kvůli různým problémům, které tuto čínskou společnost snad pronásledují. Po skandálu s displeji nebo stížnostech na předčasné ukončenou softwarovou podporu se objevila informace o porušení zásad ochrany soukromí. Pokud jste uživatelem některého z modelů OnePlus, váš telefon pravděpodobně odesílá na servery společnosti poměrně rozsáhlá data týkající se samotného zařízení i jeho používání. Samo o sobě se jedná o citlivá data, navíc pokud jsou sdílena společně v neanonymizivané podobě, zavání to pořádanými potížemi.
 
 
OnePlus 5, zatím poslední smartphone od OnePlus
 
Toto chování objevil Chris Moore, který se na svém blogu zabývá internetovou bezpečností. Bez povolení uživatele je odesíláno IMEI a sériové číslo zařízení, detaily o firmwaru, adresa MAC a především časové záznamy toho, kdy byly spuštěny procesy aplikací, zapnuta obrazovka, nabíjena baterie nebo restartováno celé zařízení. Překvapí, že poměrně velká a známá značka jako OnePlus se rozhodla pro takový sběr dat, ale doufejme, že se společnost k situaci brzy vyjádří a učiní nápravu problému. Uživatelé telefonů OnePlus však mají hned několik možností, jak zabránit v odesílání informací. Tím nejbezpečnějším je samozřejmě odinstalování originální ROM OxygenOS a nahrazení nějakou alternativou, jako je Lineage OS. Takový postup by však měli volit jen uživatelé, kteří mají s instalací jiných ROM zkušenosti, neboť tím samozřejmě riskují poškození telefonu a ztrátu záruky.
 
Potom se nabízí možnost zablokovat přístup k serveru open.oneplus.net nebo se nějakým způsobem vypořádat s aplikacemi, které data odesílají, což lze učinit jejich deaktivací. Otázkou je, zda to neovlivní jiné součásti systému a nezpůsobí nějaké jiné technické problémy.
 
 

Reakce společnosti OnePlus

 
OnePlus uvedlo, že využívá bezpečný přenos dat přes HTTPS na server Amazonu, a to prostřednictvím dvou samostatných kanálů. První přenáší data o používání telefonu, který vývojářům pomůže zdokonalit software, druhý potom informace o zařízení pro zkvalitnění poprodejní podpory. Bohužel však nepadlo ani slovo o tom, že by OnePlus plánovalo uživatelům umožnit nějakým jednoduchým způsobem deaktivovat odesílání těchto dat na server.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skládacího smartphone od Huawei? Už existuje funkční prototyp Skládacího smartphone od Huawei? Už existuje funkční prototyp
Huawei je dalším výrobcem, který chce v blízké budoucnosti přinést na trh skládací smartphone. Šéf společnosti Richard Yu dokonce potvrdil, že takové zařízení už existuje, ale před uvedením na trh potřebuje vylepšit.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nejekologičtější telefony dělá Apple, čínští výrobci propadli Nejekologičtější telefony dělá Apple, čínští výrobci propadli
Nejšetrnější k životnímu prostředí jsou při výrobě spotřební elektroniky společnosti Fairphone a Apple, naopak příliš dobře nedopadl Google, Samsung ani Huawei. Vůbec nejhorší známku potom získalo několik čínských výrobců včetně Xiaomi.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
HTC U11 Plus bude mít větší displej, tenčí rámečky a IP67 HTC U11 Plus bude mít větší displej, tenčí rámečky a IP67
HTC letos příliš mnoho nových modelů nepředstavilo, ale vše se bude společnost snažit dohnat koncem roku. Jednou z z očekávaných novinek je HTC U11 Plus, o kterém toho víme už dost a znovu se objevují také spekulace o HTC U11 Life.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG postaví ve Vratislavi největší evropskou továrnu na baterie pro elektromobily LG postaví ve Vratislavi největší evropskou továrnu na baterie pro elektromobily
Jen pár desítek kilometrů od českých hranic vyroste v příštím největší továrna na lithium-iontové články v Evropě. Postará se o ni divize LG Chem a vyrobené baterie zamíří do elektromobilů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google spouští bug bounty, za nalezení chyby až $1000 Google spouští bug bounty, za nalezení chyby až $1000
Mnoho společností má své bug bounty programy, kdy hackeři, kteří naleznou závažnou bezpečnostní chybu v jejich produktech, dostanou peněžitou odměnu. Google Play nyní spouští pro vybrané aplikace program, kdy můžete dostat až $1000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala