www.svetmobilne.cz
>
>
>

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele

OnePlus sbírá data o používání telefonu bez souhlasu uživatele
, , aktualita
Čínská značka OnePlus má na triku další problém, který si za rámeček rozhodně nedá. Bylo totiž zjištěno, že její smartphony odesílají na servery poměrně citlivé informace, a to navíc bez povolení uživatele.
reklama
OnePlus se dostává do médií nejen díky svým špičkovým smartphonům za rozumné ceny, ale také kvůli různým problémům, které tuto čínskou společnost snad pronásledují. Po skandálu s displeji nebo stížnostech na předčasné ukončenou softwarovou podporu se objevila informace o porušení zásad ochrany soukromí. Pokud jste uživatelem některého z modelů OnePlus, váš telefon pravděpodobně odesílá na servery společnosti poměrně rozsáhlá data týkající se samotného zařízení i jeho používání. Samo o sobě se jedná o citlivá data, navíc pokud jsou sdílena společně v neanonymizivané podobě, zavání to pořádanými potížemi.
 
 
OnePlus 5, zatím poslední smartphone od OnePlus
 
Toto chování objevil Chris Moore, který se na svém blogu zabývá internetovou bezpečností. Bez povolení uživatele je odesíláno IMEI a sériové číslo zařízení, detaily o firmwaru, adresa MAC a především časové záznamy toho, kdy byly spuštěny procesy aplikací, zapnuta obrazovka, nabíjena baterie nebo restartováno celé zařízení. Překvapí, že poměrně velká a známá značka jako OnePlus se rozhodla pro takový sběr dat, ale doufejme, že se společnost k situaci brzy vyjádří a učiní nápravu problému. Uživatelé telefonů OnePlus však mají hned několik možností, jak zabránit v odesílání informací. Tím nejbezpečnějším je samozřejmě odinstalování originální ROM OxygenOS a nahrazení nějakou alternativou, jako je Lineage OS. Takový postup by však měli volit jen uživatelé, kteří mají s instalací jiných ROM zkušenosti, neboť tím samozřejmě riskují poškození telefonu a ztrátu záruky.
 
Potom se nabízí možnost zablokovat přístup k serveru open.oneplus.net nebo se nějakým způsobem vypořádat s aplikacemi, které data odesílají, což lze učinit jejich deaktivací. Otázkou je, zda to neovlivní jiné součásti systému a nezpůsobí nějaké jiné technické problémy.
 
 

Reakce společnosti OnePlus

 
OnePlus uvedlo, že využívá bezpečný přenos dat přes HTTPS na server Amazonu, a to prostřednictvím dvou samostatných kanálů. První přenáší data o používání telefonu, který vývojářům pomůže zdokonalit software, druhý potom informace o zařízení pro zkvalitnění poprodejní podpory. Bohužel však nepadlo ani slovo o tom, že by OnePlus plánovalo uživatelům umožnit nějakým jednoduchým způsobem deaktivovat odesílání těchto dat na server.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První detaily o Galaxy Note 9 a Galaxy S10 jsou tady První detaily o Galaxy Note 9 a Galaxy S10 jsou tady
Samsung nespí a v současné době pilně pracuje na dalším špičkovém modelu Galaxy Note 9, který by měl přijít se znatelně větší baterií. A začíná se mluvit také o Galaxy S10, ačkoliv do jeho představení zbývá skoro rok.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
ZTE přijde o plnohodnotný Android, Huawei chystá odchod z USA ZTE přijde o plnohodnotný Android, Huawei chystá odchod z USA
Problémy čínských výrobců pokračují. ZTE, které nemůže používat americké komponenty ani software, nejspíš přijde o Android se službami Googlu. Po řadě problémů se chce z amerického trhu nejspíš stáhnout Huawei.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Instagram je zpět pro Windows 10 Mobile Instagram je zpět pro Windows 10 Mobile
Nejnovější verze aplikace Instagram není dostupná pro telefony s Windows, funguje už jen na počítačích. Uživatelé této služby a systému se tedy musejí spolehnout na stránky Instagramu v internetovém prohlížeči. Doplněno o návrat mobilní aplikace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Apple zažaloval servis kvůli neoriginálním dílům pro iPhony, ale narazil Apple zažaloval servis kvůli neoriginálním dílům pro iPhony, ale narazil
Applu se příliš nelíbí, že existují servisy, které opravují iPhony s využitím neoriginálních dílů. Na jednu menší norskou společnost si Apple posvítil podrobněji a dokonce ji zažaloval, ale ani armáda pěti právníků nepomohla k vítězství u soudu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi přinese ještě levnější mobil s duálním foťákem Xiaomi přinese ještě levnější mobil s duálním foťákem
Xiaomi Redmi S2 má být chystaný model s ještě atraktivnějším poměrem cena/výbava než řada Redmi 5. K dispozici by měl mít displej 18:9, duální fotoaparát a nejnovější Android. Objevilo se také datum představení Xiaomi Mi 6X.
17.4.2018, aktualita, Jáchym Šlik