Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nvidia Max-Q umožní vytvořit tenké a lehké herní notebooky s GTX 1080

30.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Výkonné notebooky, které se nezaleknou her ve 4K rozlišení ani virtuální reality, ale přitom nabídnou velmi mobilní provedení. To umožňuje nová platforma Nvidia Max-Q, kterou využívá například nový notebook Asus ROG Zephyrus.
Herní notebooky už nemusejí být velkými a těžkými stroji, které navíc svým výkonem výrazně zaostávají za desktopy. V poslední době se na trhu objevila řada velmi kompaktních modelů s výkonnými komponenty. Umožňují to samozřejmě také výrobci hardwaru včetně společnosti Nvidia, která tento týden učinila další krok za tenkými a lehkými herními notebooky. Její platforma Max-Q (v leteckém inženýrství označení pro maximální hodnotu dynamického tlaku) umožní vytvořit notebook o tloušťce jen 18 mm a hmotnost 2,3 kg, který přitom bude osazen grafickou kartou GeForce GTX 1080 na architektuře Pascal. Nvidia přitom dodává, že minulé generace notebooků vybavené kartou GeForce GTX 880M měřily v pase až 51 mm a vážily přibližně dvojnásobek.

Nové notebooky budou nejen mobilnější, ale také esteticky přitažlivější. K vylepšení má dojít také v oblasti spotřeby energie. Nová technologie WhisperMode přitom „inteligentním řízením snímkovací frekvence a současným upravováním grafického nastavení“ zajistí vyšší energetickou efektivitu i s tím spojenou nižší hlučnost, neboť chlazení nebude muset být tak intenzivní. Přitom se má jednat o výkonné stroje, které jsou připraveny na 4K rozlišení i virtuální realitu. Kromě GTX 1080 může využívat grafiku GTX 1070 či GTX 1060. První notebooky postavené na platformě Max-Q zamíří na trh 27. června a půjde o modely od značek Acer, Alienware, Asus, Clevo, Gigabyte, HP, Lenovo, Maingear, MSI, Origin nebo Sager.

Acer Predator Triton 700, první notebook s Nvidia Max-Q, byl představen už před pár týdny, ačkoliv jsme o tom vlastně nevěděli. Na veletrhu Computex 2017 byla oznámena další novinka na nové platformě, a to Asus ROG Zephyrus. Tento laptop s neobvyklým designem disponuje 15,6“ displejem (obnovovací frekvence 120 Hz, 100% pokrytí barevného gamutu sRGB a podpora Nvidia G-Sync), procesorem Intel Core i7 sedmé generace na architektuře Kaby Lake a grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1080. Novinka měří jen 17,9 mm v nejtlustším, respektive 16,9 mm v nejtenčím bodě. Samozřejmostí je barevně podsvícená klávesnice s přizpůsobitelnými efekty.

Zdroj: Liliputing.com
reklama