Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nubia X oficiálně: dva displeje, žádná čelní kamera

31.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Souboj o smartphone s nejužšími rámečky je v plném proudu. Nová Nubia X ukazuje, že to jde nejlépe vyřešit odstraněním přední kamerky. Místo toho telefon využívá sekundární displej, který se nachází na zádech. 
Kam s ním? Tuto nerudovskou otázku si nyní klade nejeden výrobce smartphonů. A řeč je samozřejmě o předním fotoaparátu, který patří mezi největší překážky v přechodu na bezrámečkové smartphony. Kromě výřezu, který se nyní často objevuje v podobě malé kapky, některé značky experimentují s originálnějšími řešeními. Xiaomi Mi Mix 3 využívá vysouvací konstrukci a dnes představená Nubia X se zase čelní kamerky zcela zbavila. O oblíbená „selfíčka“ však uživatelé nepřijdou, neboť k jejich pořízení mohou využít zadní fotoaparát v kombinaci se sekundárním displejem.
 
 

Rámečky na minimu a dvě čtečky otisků

 
 
Na první pohled běžné skleněné tělo, které se v kategorii high-endových smartphonů stalo téměř standardem, totiž ukrývá displej viditelný jen po jeho aktivaci. A jeho hlavním účelem je právě pořizování autoportrétů nebo využití pro videohovory. Jedná se o 5,1" OLED panel s rozlišením 1520 x 720 pixelů. Skutečnou chloubou je ovšem hlavní displej, který (dle oficiálních údajů) zabírá 93,6 % přední plochy smartphonu. V tomto případě výrobce použil 6,26" LCD panel o rozlišení 2280 x 1080 pixelů. K idee bezrámečkovosti se tedy Nubii podařilo přiblížit zatraceně blízko. S tím souvisí i přítomnost dvou senzorů pro snímání otisků prstů – na každé boční straně se nachází jeden. Tím je vyřešena ergonomie při používání předního i zadního displeje.
 
 
Nutno dodat, že Nubia X je vlajková loď každým coulem. Uvnitř líbivého těla proto nalezneme procesor Snapdragon 845 společně s 6GB nebo 8GB RAM a rychlé úložiště UFS 2.1 o kapacitě 64 GB až 256 GB (bez slotu na micro SD karty). Jelikož Nubia X využívá pouze zadní fotoaparáty, měl výrobce více času vyšperkovat tuto duální konfiguraci. Konkrétně byla použita kombinace 16MPx (f/1.8) a 24MPx (f/1.7) snímače, které mají navíc k ruce umělou inteligenci. Kapacita baterie se zastavila na čísle 3 800 mAh a podporuje 18W rychlé nabíjení. Mírným zklamáním může být starší Android 8.1 Oreo, ale snad se dočkáme nějaké aktualizace. Chybí také 3.5mm audio jack, místo něj poslouží port USB-C.
 
 

Dostupnost a ceny

 
Nubia X se začne na čínském trhu prodávat příští týden za ceny v rozmezí od 3 299 juanů (10 800 Kč bez DPH) do 4 299 juanů (14 100 Kč).
 
Zdroj: Nubia.com


reklama