Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nový Xiaomi Mi Notebook Air 12.5 je mnohem levnější než Macbook Air

27.12.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi pokračuje v omlazování a rozšiřování svého portfolia notebooků inspirovaných Macbookem Air od Applu. Nejnovější 12,5” přináší výkonnější procesor a je znatelně lehčí než předchůdce. Cena zůstala nastavena velmi atraktivně.
Notebooky od Xiaomi jsou na trhu už skoro 2,5 roku a za tu dobu čínský výrobce prokázal, že umí modely, které dokážou zavedeným značkám konkurovat nejen svou cenou. Před pár týdny byl představen 13,3" Mi Notebook Air a nyní si Xiaomi připravilo novou generaci 12,5" varianty téhož modelu. Kromě nepatrně rozdílné úhlopříčky displeje se od sebe modely odlišují i částí další výbavy, ale cena je přitom nastavena stejně. Ve srovnání s původním modelem došlo k upgradu procesoru z Intel Core m3-7Y30 na Core i5-7Y54, ze kterého lze vytáhnout až 3,2 GHz v turbo režimu. Ani toto dvoujádro z rodiny Kaby Lake ovšem nepatří mezi nejnovější, v prvních noteboocích se objevilo už koncem roku 2016. I to je zkrátka ústupek kvůli nízké ceně, stejně jako 4GB operační paměť, se kterou dnes notebook už nikoho neoslní.
 
 
Pro data je potom připraveno 256GB úložiště v podobě rychlého SSD, takže náročnější uživatelé se asi neobejdou bez externího disku. Naopak potěší 12,5" displej s rozlišením Full HD (1080p), takže počítání pixelů se rozhodně nemusíte bát. Fyzické rozměry notebooku zůstaly velmi podobné, takže nemůžeme očekávat ani výrazné ztenčení rámečků – přesto boční okraje měří jen 5,71 mm. Tloušťka samotného notebooku se potom zastavila na 12,9 mm, i když to nejspíš hodnota platná v nejtenčím bodě. Pochvalu si ovšem výrobce zaslouží za snížení hmotnosti, a to na pouhých 1,07 kg. To je méně, než kolik váží 13,3" Macbook Air. Právě u Macbooků od Applu se Xiaomi jistě inspirovalo při návrhu svých notebooků, což se projevilo i v elegantním kovovém designu.
 
 
I přes drobné rozměry slibuje Mi Notebook Air výdrž až 11,5 hodiny při běžném používání nebo 9,5 hodiny streamování internetového videa, konkrétní kapacitu baterie ovšem čínský výrobce nezveřejnil. K nabíjení slouží port USB Type-C, který umožňuje doplnit 50 % energie za pouhých 30 minut. Při nabíjení ovšem uživatel přijde o možnost připojení příslušenství přes USB Type-C, neboť tento port dostal notebook pouze jednou. Kromě toho nabízí ještě dvojici tradičních portů USB Type-A, HDMI výstup a 3,5mm audio jack. Nad displejem se nachází 1MPx webová kamera, která by měla poskytnout ostřejší obraz, než jsme zvyklí z jiných notebooků.
 
Nový Xiaomi Mi Notebook Air 12.5 se na čínském trhu začíná prodávat za 3 999 juanů, v přepočtu 13 200 Kč bez DPH. Neoficiální cestou by se novinka mohla časem dostat i do českých obchodů.
 


reklama