Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Macbook Air získal displej Retina a ztratil „staré“ USB porty

30.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Macbook Air prošel největší proměnou za několik let. V nově designovaném těle ze 100% recyklovaného hliníku se nachází Retina displej s jemným rozlišením a osmá generace procesorů Intel Core.
Hned prvním zařízením, které Apple ukázal na dnešní akci v New Yorku, je nový Macbook Air. Cenově nejdostupnější notebook s logem nakousnutého jablka potřeboval větší aktualizaci jako sůl, Apple se proto rozhodl přepracovat jak zevnějšek, tak vnitřní komponenty. Tělo je tentokrát vyrobeno ze 100% recyklovaného hliníku, takže se jedná o „nejzelenější Macbook“ v historii. Objem počítače je o 17 % menší a tloušťku se podařilo snížit o desetinu na 15,6 mm. K častému přenášení předurčuje notebook také nízká hmotnost jen mírně nad 1,2 kg.
 
 
Nový Macbook Air se zbavil typických hliníkových rámečků okolo displeje. Celá vnitřní strana víka je nyní pokryta sklem a okraje kolem 13,3" obrazovky se povedlo znatelně zúžit. Naopak vzrostlo rozlišení, a to rovnou na 2560 x 1440 pixelů (Quad HD). Obraz se tedy skládá z celkem 4 milionů pixelů, což je čtyřikrát více než u původního Macbooku Air. Vůbec poprvé se tento model může pochlubit přídomkem Retina, který Apple používá pro velmi jemné displeje.
 
 
Notebook byl osazen vylepšenou klávesnicí, která využívá stejnou konstrukci jako klávesnice v posledním Macbooku Pro. Při psaní by tedy měla být tišší a spolehlivější než předchůdce. Přidán byl také senzor Touch ID, který umožňuje odemknutí systému, přihlášení k aplikacím nebo zaplacení přes Apple Pay přiložením prstu. Pohodlnější ovládání potom zajišťuje o 20 % větší touchpad.
 
O pohon se stará osmá generace dvoujádrového procesoru Intel Core i5 společně s až 16GB operační pamětí DDR3-2133. SSD může mít kapacitu až 1,5 TB a mělo by být o 60 % rychlejší než na předchozích modelech. Pokud se jedná o výdrž baterie, slibuje Apple až 12 hodin na jedno nabití při surfování po webu, případně 13 hodin sledování filmů přes iTunes. Vylepšené reproduktory nabídnou o 25 % silnější hlasitost a trojice mikrofonů zajistí kvalitnější rozpoznání hlasu přes Siri.
 
 
Asi nepřekvapí, že se Apple rozhodl snížit počet konektorů na minimum. K dispozici jsou pouze dva porty USB-C s rozhraním Thunderbolt 3, které umožňují připojit disk, monitory, externí grafickou kartu a slouží také k napájení.

 

Dostupnost a cena

 
Nový Macbook Air se začne prodávat 7. listopadu ve stříbrné, vesmírně šedé a zlaté barevné variantě. Model s 8GB RAM a 128GB úložištěm stojí 35 990 Kč, za 256GB úložiště si potom Apple řekne 41 990 Kč. Další verze se nejspíš dostanou na trh později.
 
 
Zdroj: Apple.com


reklama