Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nový typ baterií s vodou zamezí explozím telefonů

11.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Vědci namísto nebezpečných organickcýh sloučenin využili jako elektrolyt pro mobilní baterie vodu se solí. Podařilo se jim dosáhnout dostatečného napětí, problémem však zůstává životnost těchto bezpečnějších článků.
Čas od času se objeví informace o explozi nějakého smartphonu, skutečný poprask však způsobila loňská kauza Galaxy Note 7, kdy se takový problém objevil v dosud nevídaném měřítku. Samsung však díky tomu výrazně zpřísnil bezpečnostní kontroly baterií, které byly na vině těchto vznicujících se telefonů, přičemž další výrobci jej nejspíš následovali z obavy, že by se něco podobného mohlo stát také u jejich modelů. Vědci se také snaží přijít s řešením, jak v budoucnu zabránit případným neštěstím. Začátkem letošního roku se například objevila informace o miniturní součástce, která by sama uhasila explodující smartphone.
 
 
Ilustrační fotografie (Zdroj: iFixit.com)
 
Jiným řešením by ovšem mohlo být využívání bezpečnějších baterií. Dnešní lithium-iontové baterie se neobejdou bez organické sloučeniny, která slouží jako elektrolyt. Problém spočívá v tom, že tato chemikálie se může za určitých podmínek vznítit. Čínským vědcům se nyní povedlo vytvořit elektrolyt na vodní bázi, který je bezpečnější a přitom umožní dosáhnout napětí 4 V, takže byl vyřešen hlavní problém spočívající v nízkém napětí. Klíčem k úspěchu měla být podle zprávy vysoká koncentrace soli.
 
Přesto před výzkumníky stojí ještě jeden problém, který brání v rozšíření této technologie do smartphonů či jiných produktů. Nový typ baterie se vyznačuje jen velmi omezenou životností okolo 70 nabíjecích cyklů, zatímco dnešní baterie vydrží minimálně 500 cyklů. Celou vědeckou zprávu si můžete přečist zde.
 


reklama