www.svetmobilne.cz
>
>

Nový typ baterií s vodou zamezí explozím telefonů

Nový typ baterií s vodou zamezí explozím telefonů
, , aktualita
Vědci namísto nebezpečných organickcýh sloučenin využili jako elektrolyt pro mobilní baterie vodu se solí. Podařilo se jim dosáhnout dostatečného napětí, problémem však zůstává životnost těchto bezpečnějších článků.reklama
Čas od času se objeví informace o explozi nějakého smartphonu, skutečný poprask však způsobila loňská kauza Galaxy Note 7, kdy se takový problém objevil v dosud nevídaném měřítku. Samsung však díky tomu výrazně zpřísnil bezpečnostní kontroly baterií, které byly na vině těchto vznicujících se telefonů, přičemž další výrobci jej nejspíš následovali z obavy, že by se něco podobného mohlo stát také u jejich modelů. Vědci se také snaží přijít s řešením, jak v budoucnu zabránit případným neštěstím. Začátkem letošního roku se například objevila informace o miniturní součástce, která by sama uhasila explodující smartphone.
 
 
Ilustrační fotografie (Zdroj: iFixit.com)
 
Jiným řešením by ovšem mohlo být využívání bezpečnějších baterií. Dnešní lithium-iontové baterie se neobejdou bez organické sloučeniny, která slouží jako elektrolyt. Problém spočívá v tom, že tato chemikálie se může za určitých podmínek vznítit. Čínským vědcům se nyní povedlo vytvořit elektrolyt na vodní bázi, který je bezpečnější a přitom umožní dosáhnout napětí 4 V, takže byl vyřešen hlavní problém spočívající v nízkém napětí. Klíčem k úspěchu měla být podle zprávy vysoká koncentrace soli.
 
Přesto před výzkumníky stojí ještě jeden problém, který brání v rozšíření této technologie do smartphonů či jiných produktů. Nový typ baterie se vyznačuje jen velmi omezenou životností okolo 70 nabíjecích cyklů, zatímco dnešní baterie vydrží minimálně 500 cyklů. Celou vědeckou zprávu si můžete přečist zde.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystaný telefon BlackBerry Krypton se ukazuje na fotografiích Chystaný telefon BlackBerry Krypton se ukazuje na fotografiích
BlackBerry v letošním roce nejspíš ještě neřeklo poslední slovo. V nadcházejících týdnech by mohl být představen smartphone Krypton bez hardwarové QWERTY klávesnice, ale zato s tradičním karbonovým vzorem na zadní straně.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Moto X4 Android One je oficiální a míří do USA Moto X4 Android One je oficiální a míří do USA
Motorola a Google odhalují Moto X4, první smartphone z řady Android One, který zamíří na americký trh. Majitelé této novinky se mohou těšit na čistý operační systém se službami od Googlu a pravidelnými bezpečnostními aktualizacemi.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Google chystá Pixelbook, drahý konvertibilní chromebook Google chystá Pixelbook, drahý konvertibilní chromebook
Začátkem letošního roku se objevila spekulace, že Google končí s vlastními chromebooky. Ta se nejspíš nakonec nepotvrdí, neboť začátkem října by měl být představen Pixelbook, drahý konvertibilní notebook s Chrome OS.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Google získal za 1,1 miliardy dolarů část HTC Google získal za 1,1 miliardy dolarů část HTC
Dnes měl podle některých spekulací Google odkoupit mobilní divizi HTC, nakonec však změny nejsou zase tak velké. Google získá část zaměstnanců a duševní vlastnictví, HTC se zase může těšit na potřebnou finanční injekci.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Nové Meizu M6 je menším bratříčkem Meizu M6 Note Nové Meizu M6 je menším bratříčkem Meizu M6 Note
Meizu dnes představil levný smartphone M6, který se chlubí kovovým tělem, vpředu umístěnou čtečkou otisků prstů nebo osmijádrovým procesorem. Novinka v nabídce doplní dříve představený a lépe vybavený model M6 Note.
20.9.2017,  aktualita, Jáchym Šlik