
Samsung Galaxy Note 7 ovšem zdaleka není jediným produktem, který se v poslední době potýkal se vzněcující se lithium-iontovou baterií. Čas od času se něco podobného objeví také u jiných modelů smartphonů, ale i další spotřební elektroniky. V loňském roce podobný problém postihl tzv. hoverboardy, netradiční dopravní prostředky – jen v USA bylo ohroženo přes půl milionu kusů těchto vozítek od přibližně desítky výrobců. Možná je tedy na čase začít řešit problém explodujících baterií, neboť v tomto případě nejde jen o zničené zařízení, ale také o lidské zdraví. Se zajímavým řešením přicházejí právě včas vědci ze Stanford University.
Yi Cui a jeho tým vyvinuli něco, co můžeme označit jako miniaturní hasicí přístroj ukrývající se uvnitř smartphonu či jiného zařízení. Takový pokus není první, ale tento je dosud nejdokonalejší – jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že neovlivňuje výkonnost baterie. Dokud tedy nedojde ke vznícení, neměli bychom o nové součástce vůbec vědět. A jak tedy systém funguje? Do plastových vláken oddělujících anodu a katodu byla přidána chemická látka trifenylfosfát, která je ve světě elektroniky běžně používána ke zpomalování hoření. Jakmile teplota baterie dosáhne 150 stupňů Celsia, dojde k roztavení plastových vláken a uvolnění chemikálie, která uhasí vzniklý požár.
Ačkoliv se to může zdát jako dlouhý a složitý proces, podle experimentů k němu dojde za 0,4 sekundy. Nyní se budou vědci snažit ujistit, že k roztavení vláken nemůže dojít vlivem přebití nebo hluboké vybití baterie. Zatím není jasné, kdy by se tento malý hasicí přístroj mohl objevit v prvních Li-on bateriích. V připravovaném Samsungu Galaxy Note 8 jej ale nejspíš ještě nenajdeme.
Zdroj: Engadget.com