Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 5.1 v českých obchodech. Stojí méně, než se čekalo

2.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Na českém trhu se rozbíhá prodej smartphonu střední třídy Nokia 5.1, který přichází s čistým Androidem a Full HD+ displejem. Příjemně překvapí cena, která je nakonec o pětistovku nižší oproti původním informacím.
Nokia 5.1 je jednou z jarních, cenově dostupných novinek od HMD Global. Po čtvrtroce se konečně dostává do českých obchodů, kde chce navázat na úspěšnou Nokii 5. Namísto revolučních změn se tedy výrobce vydal cestou jemné evoluce, takže si novinka zachovává všechny pozitiva předchůdce a přidává k nim pár vylepšení. Nokia 5.1 se chlubí tělem vyrobeným „z jednoho bloku hliníkové slitiny 6000 procesem sestávajícím z 33 kroků zahrnujících obrábění, eloxování a leštění.“ Výsledkem má být elegantní, ale přitom odolné tělo s matným povrchem, které se dobře drží v ruce.
 
 
Asi největším upgradem prošel displej, který dostal 5,5" úhlopříčku (o 0,3" vyšší) a rozlišení 2160 x 1080 pixelů neboli Full HD+ (místo HD). Telefon také následuje trend nudlovitých displejů a mění poměr stran na 18:9. Qualcomm Snadragon 430 byl nahrazen procesorem MediaTek Helio P18, u kterého HMD Global slibuje až o 40 % vyšší výkon. Velikost operační paměti se ovšem zasekla na 2 GB, takže v tomto ohledu nedošlo k žádnému vylepšení. To stejné platí také o 16GB vnitřním úložiště, které lze rozšířit pomocí micro SD karty.
 
Na zadní straně se nachází 16MPx hlavní fotoaparát s LED bleskem a fázovým detekčním autofokusem, který je rychlejší a spolehlivější než běžný způsob automatického ostření. Kousek pod kamerou potom byla umístěna čtečka otisků prstů pro vyšší zabezpečení, která se uloňského předchůdce nacházela v domovském tlačítku pod displejem. Kvůli trendu ztenčování rámečků ovšem muselo zmizet jak tlačítko, tak čtečka. K další výbavě patří 8MPx přední fotoaparát, 2970mAh baterie a standardní výbava v oblasti konektivity, která zahrnuje LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, micro USB či 3,5mm audio jack. Uživatele mobilních plateb potěší podpora NFC.
 
Nokia 5.1 je součástí programu Android One, takže je vybavena čistým Androidem 8.1 Oreo. Výrobce přislíbil dva roky aktualizací systému a pravidelné bezpečností záplaty. Smartphone se začne v ob chodech prodávat během následujících dnů s cenovkou 4 999 Kč s DPH. Při představení přitom české zastoupení hovořilo o ceně 5 499 Kč. Nejprve se k nám dostane modrá barevná varianta a později také černá.
 
Zdroj: Tisková zpráva


reklama