Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nizozemí postavilo cyklostezku z recyklovaného plastu

17.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Recyklace je velkým tématem a týká se to zejména plastů. V Nizozemí přišli na to, že by z víček z lahví nebo plastových kelímků mohli vyrábět chodníky a cyklostezky. První úsek už stojí ve městě Zwolle.
Svět se snaží být ekologičtější a týká se to nejen ekologičtějších aut, pod nimiž si mnozí představují především elektromobily nebo vodíková auta, ale také recyklace nejrůznějších materiálů. Jedním z těch velmi problematických je plast. V Holandsku pro něj ale našli zajímavé využití. Ve městě Zwolle totiž postavili cyklostezku PlasticRoad, která je vyrobena z recyklovaného plastu. Zatím ale není moc z čeho jásat, jedná se jen o velmi krátký úsek o délce 30 metrů.
 
PlasticRoad
 
Na to, aby na něj bylo dost plastu, je potřeba zrecyklovat 218 tisíc plastových kelímků nebo okolo půl milionu plastových víček. Do stezky jsou zabudované senzory, které monitorují stav opotřebení, teplotu i počet kol, která po ní projela. Tvůrci tak v PlasticRoad vidí dokonce tzv. chytrou stezku (dneska už je všechno "smart").
 
PlasticRoad struktura
 
Podle výzkumu společnosti Deloitte se celosvětově ročně využije 350 milionů tun plastu a v Evropě pak dochází k řádné recyklaci jen v 7 %. PlasticRoad tak chce pomoci tato čísla kapánek zvyšovat. Samotná silnice by měla mít 3krát větší životnost než běžná a až doslouží, měla by jít znovu recyklovat. Zajímavostí je i volný prostor pod silnicí, kam může stékat dešťová voda, která se pak nebude hromadit na povrchu. Umístit sem lze i různé kabely. Silnice je modulární, staví se z jednotlivých bloků, takže ji lze relativně snadno stavět v libovolné délce. V listopadu bude otevřen další úsek v Giethoornu.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama