Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hyundai ukazuje koncept vodíkového nákladního auta

16.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Hyundai je jednou z mála automobilek, které vedle hybridních a elektrických akumulátorových vozů vyrábí také auta na vodík. Nyní ukázala skicu nového vodíkového nákladního auta, které na sebe nenechá dlouho čekat.
Zatímco svět dnes přechází na elektrický pohon automobilů s energií uloženou v lithiových akumulátorech, některé automobilky se snaží vyvíjet i automobily na vodíkový pohon. Mezi nimi najdeme např. Toyotu a Hondu, drápky ale hodně vystrkuje i Hyundai. A právě tato automobilka vedle reálně vyráběných vodíkových aut i některých dalších konceptů představila také koncept vodíkového nákladního auta.
 
Vodíkový náklaďák Hyundai
 
To bude poháněno rovněž na elektřinu, její výrobu ale zajistí palivový článek pracující s vodíkem jako palivem. Výrobce zapracoval na aerodynamice, takže má optimalizován přechod kabiny do nástavby, má speciální spoilery i krytí boku auta. Už tradičně se využilo modré barvy některých prvků zdůrazňující dynamiku i netradiční pohon. Na IAA 2018 (koná se od 20. září) Hyundai představí plány pro vodíkovou budoucnost a zveřejní také nějaké údaje ke konceptu. Zatím jen víme, že by se nový vodíkový náklaďák měl objevit už v příštím roce.
 
Jedním z dalších důležitých počinů automobilky Hyundai je vývoj autonomních technologií. Z posledních úspěchů je to 40km cesta mezi městy Uiwang a Incheon s autonomním nákladním autem Hyundai Xcient.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama