Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hyundai představil vodíkové SUV s 580km dojezdem

17.8.2017, Milan Šurkala, aktualita
Zatím není moc výrobců aut, kteří by viděli budoucnost ve vodíkových automobilech. Hyundai nicméně představil další generaci vodíkového SUV, které přináší o 20 % vyšší výkon a mimo jiné i o třetinu delší dojezd. 
Hyundai je vedle Toyoty a Hondy jednou z mála automobilek, která věří ve vodíková auta. Naopak Elon Musk a jeho Tesla považuje vodík za naprosto nesmyslný způsob pohonu. S vodíkovým SUV Hyudai koketuje už pár let a nyní představuje další generaci. Oproti staršímu Tucsonu FCEV přichází s několika vylepšeními. Účinnost pohonu vzrostla na nynějších 60 % (z původních 51 %), což se s většími nádržemi promítlo do prodlouženého dojezdu 580 kilometrů. Místo dvojice nepravidelně tvarovaných nádrží tu bude trojice stejných. Ty mají vydržet na 10 let nebo 160 tisíc kilometrů. 
 
Nové vodíkové SUV Hyundai
 
Vylepšení se dočkal i motor, jeho výkon vzrostl o 20 % na nynějších 120 kW. Mnohem lepší bude i startování motoru za nízkých teplot, které dělalo staršímu modelu problémy. Ten nový by měl startovat i při -30 °C. Velkou výhodou proti elektromobilům má být především tankování, kdy mají být nádrže plné za 2-3 minuty, zatímco elektromobily se nabíjí přinejlepším několik desítek minut.
 
Hyundai SUV na vodík
 
Hyundai chce v blízké době představit dalších 10 hybridů, 11 plug-in hybridů a 8 elektromobilů. Dnes představené SUV by se pak mělo začít dodávat v příštím roce a nová konstrukce palivových článků umožnila také snížit výrobní náklady. Přesnou cenu nového vozu ale neznáme. Nejprve bude k dispozici v Jižní Koreji, na Evropu a Severní Ameriku se dostane o něco později. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama