Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NIO v celosvětové Top 10 v elektromobilech, Tesla jasně vede

15.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Podle poslední statistiky byly letos prodány už téměř 3 miliony elektromobilů. Tržním podílem jasně vede Tesla s výrazným náskokem. V Top 10 je několik čínských značek a NIO, které se začalo prodávat i v Norsku, je na 9. pozici.
Prodeje elektromobilů stoupají a podle posledních statistik se za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo 2,92 milionů elektromobilů (o 153 % více než za stejné období předchozího roku). Plug-in hybridy si tak dobře nevedou, tam jde o 1,28 milionu kusů, ale i to je velmi vysoký 135% nárůst. Nás ale bude zajímat především to, jak si vedou vybrané firmy. O mnoha čínských a jiných značkách jste možná ani neslyšeli, přesto se na některé z nich podíváme.
 
NIO Battery Swap
 
První příčku bere Tesla s 21,5% celosvětovým podílem. Je to výrazný náskok před druhým Wulingem s 9,8 %, který je znám např. svým superlevným elektromobilem E5C. Třetí příčku pak bere BYD se 6,3% podílem. Ze známých značek tu máme např. Volkswagen na 4. pozici s 5,7 %, Hyundai na 6. pozici s 2,9 % a Renault na 8. místě s 2,4 %. Do popředí se ale derou i další čínské automobilky, které se snaží prodrat i na trhy mimo Čínu, nebo přináší např. zajímavé technologie baterií. GAC, který nedávno představil elektromobil s 1000km dojezdem, je na 7. místě s 2,7 % a NIO, které se začalo prodávat v Norsku (plánuje expanzi i do Německa) a příští rok chce přijít se solid-state články, se dostalo na 9. příčku s 2,3% podílem.
 
Pokud jde o plug-in hybridy, tam je situace mnohem více vyrovnaná. Celosvětově vede BMW s 12,4% podílem, lehce za ním je BYD s 11,5 %. Bednu vítězů pak uzavírá automobilka Mercedes-Benz s 9,9 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama