www.svetmobilne.cz
>
>

Čínský elektromobil GAC Aion LX Plus přichází na trh s 1000km+ dojezdem

Čínský elektromobil GAC Aion LX Plus přichází na trh s 1000km+ dojezdem
, , aktualita
Malý dojezd je jedním z nejčastěji zmiňovaných nedostatků elektromobilů. V případě SUV modelu GAC Aion LX Plus se čínští zákazníci mohou těšit na více než 1000 kilometrů. Tedy alespoň papírově.
K oblíbeným
reklama
Čínské automobilky jsou v elektromobilitě dost daleko a připisují si další zajímavost. U nového SUV GAC Aion LX Plus si totiž rozhodně nebudete moci stěžovat na malý dojezd. Máme zde totiž obří 144,4kWh akumulátor Li-Ion NMC s energetickou hustotou 205 Wh/kg na úrovni akumulátoru (tedy nikoli článků v něm). Prostým výpočtem nám tak vyjde, že akumulátor zde váží "šílených" 704 kg. Sám vůz pak váží 2220-2240 kg a celková hmotnost může být 2720 kg. Ono ale nejde o zrovna malé auto, má 4835 mm na délku, 1935 mm na šířku a 1685 mm na výšku při rozvoru 2920 mm.
 
GAC Aion LX Plus
 
Výrobce uvádí průměrnou spotřebu 15,8 kWh/100 km, tomu se ale při velikosti auta a jeho hmotnosti nedá moc věřit. Dle normy NEDC, která je velmi nepřesná a např. v EU se už opouští (nahrazuje ji přesnější WLTP), má vůz ujet na jedno nabití 1008 km. V reálu za dobrých podmínek tak můžeme čekat spíše mezi 800-850 km, běžně tak pravděpodobně kolem 700 km. Maximální výkon činí 180 kW při 16000 ot./min, točivý moment je 350 Nm. Maximální rychlost činí 170 km/h, trvale (po dobu 30 minut) pak může jet 160 km/h.
 
Další auto s papírovými 1000 km má koncem příštího roku přinést NIO. Jeho ET7 má mít 150kWh akumulátor a v tomto případě už má jít o solid-state akumulátory.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha
Designér Virgil Abroh vytvořil zajímavé 6metrové elektrické offroad kupé Project Maybach. To bylo nedávno ukázáno světu. Má pohon na elektřinu, solární panely i solidní schopnosti pro jízdu v terénu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí
Automobilka Tesla chce změnit svou strategii. Honění prodejních čísel ke konci čtvrtletí k ničemu nevede a jen zbytečně zvyšuje náklady. Elon Musk tak kdysi používané řešení začíná nyní zatracovat.
30.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu
Společnosti NIO a Shell uzavřely strategické partnerství. Díky němu budou k dispozici výměnné stanice NIO Power Swap i na vybraných čerpacích stanicích společnosti Shell. Půjde i o nabíječky akumulátorů.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR
Síť rychlonabíječek elektromobilů Ionity bude v budoucnu výrazně rozšířena. Společnost chce v Evropě investovat 700 milionů EUR do výstavby dalších a počet nabíjecích stojanů do roku 2025 dostat na čtyřnásobek dnešního stavu.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu
Vědci hledají různé způsoby, jak udělat budoucí dopravu ekologičtější. Velkým otazníkem je letecká doprava, kde to vypadá na výrobu umělého paliva. Na univerzitě ETH v Curychu vyvinuli systém, který ho vytvoří ze vzduchu.
26.11.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů