Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Německo nutí majitele Modelu S vrátit dotaci, Tesla ji platí ze svého

20.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Německo se snažilo vyškrtnout Teslu z programu dotací elektromobilů, Tesla však našla cestičku, jak svým zákazníkům tyto dotace zajistit. Německo je však teď chce zpětně vracet a Tesla je tak majitelům Modelu S platí z vlastního.
Koncem letošního roku vypukla aféra mezi Německem a automobilkou Tesla, která byla (patrně záměrně) vyškrtnuta ze seznamu vozů, na které mohla být poskytnuta ekologická dotace ve výši 4000 EUR (dotace totiž šly i z peněz samotných německých automobilek). To se jednoduše udělalo tak, že na dotaci nemohl dosáhnout ten, jehož vůz v základní verzi stál přes 60 tisíc EUR. Tesla Model S v té době začínala na 62 tisících. Proto byla vytvořena speciální oholená verze která začínala pod touto magickou částkou. Německo nicméně tvrdilo, že takové auto nelze koupit (že jde jen o virtuální model, který nelze zadat do výroby) a oheň byl na střeše.
 
Tesla Model S
 
Dotace tak přestaly být vypláceny od začátku prosince 2017. Tesla se však bránila a tvrdila, že některé takové vozy byly skutečně dodány. Tomu Němci stále nevěří a chtějí po majitelích, kteří si zakoupili vůz před 6. březnem 2018 a dostali dotaci, aby ji vrátili. Ti, kteří si ji zažádali a vůz zakoupili před tímto termínem, ji logicky nedostanou. Od tohoto data jsou totiž jasné důkazy, že lze Model S sehnat i po 60 tisíc EUR a dotace jsou na něj od té doby poskytovány (ty jsou poskytnuty i na modely pořízené za více než 60 tisíc EUR, pravidlem totiž je, že musí existovat základní model, který lze získat za méně).
 
Toto vrácení dotací se ale pochopitelně nelíbí jak majitelům, tak i samotné Tesle. Takto postižených zákazníků by mělo být kolem tisíce. Automobilka se k problému postavila čelem a lidem zatím dává tuto dotaci ze svého, přičemž se proti nařízení odvolala.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama