Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Německo dotuje elektromobily, Tesla je však na blacklistu

2.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Německo finančně podporuje nákup elektromobilů a plug-in hybridů, nicméně cenovým limitem vyloučilo vozy Tesla. Automobilka sice připravila cenově výhodnější modely, přesto ze seznamu dotovaných vozů opět zmizela.
V Německu si hrají na ekology a v rámci podpory elektromobility vyčlenili 1 miliardu EUR pro dotace na jejich nákup. Z ceny elektromobilu vám tak v Německu sleví 4000 EUR a také u plug-in hybridu není sleva 3000 EUR zrovna malá. Z dotačního programu jsou ale vyloučeny luxusní automobily díky cenovému limitu 60000 EUR. Tesla to chápe jako záměrné, neboť její vozy zde začínají na zhruba 62 tisících a nemohou být tedy prodávány s dotacemi.
 
Tesla Model S
 
Toto podporuje i ten fakt, že dotace nejdou jen z veřejných peněz, ale také z peněz samotných německých automobilek, které jistě budou nerady podporovat ze svého nákup amerických aut. Aby Tesla i tak mohla dosáhnout na dotace, vytvořila oholený Model S bez takzvaného komfortního balíčku, který snížil cenu pod magickou hranici 60 tisíc. U takových vozů zmizela např. navigace, internetové rádio, asistent hlídání mrtvého úhlu, paměť nastavení sedadel, automaticky sklopná zrcátka, jedna z kamer a podpora Homelink. Tesla tehdy uzavřela s německou vládou dohodu, že tyto vozy budou dotovány, přičemž zákazníci budou mít možnost si vozy zpětně dovybavit.
 
Tato verze přišla na trh v listopadu 2016, nicméně Němci nyní obviňují Teslu, že takové vozy nelze koupit a ze seznamu dotovaných vozů ji vyškrtli. Tesla se brání tím, že několik takových vozů bez komfortního balíčku bylo skutečně objednáno a byly i dodány. Zároveň se vyjádřila, že u svých dealerů přezkoumá, zda zákazníkům neodmítali prodávat tyto oholené modely nebo nikoli.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama