www.svetmobilne.cz
>
>
>

Nejrychleji prodávané ojetiny v USA? Paradoxně vedou elektromobily

Nejrychleji prodávané ojetiny v USA? Paradoxně vedou elektromobily
, , aktualita
U elektromobilů se často tvrdí, že jsou jako ojetiny neprodejné. Pokud jde však o nepříliš staré vozy, je to v USA naopak a nejkratší dobu se v autobazarech ohřejí právě čistě elektrická auta. Vede Tesla Model 3.
K oblíbeným
reklama
Jedním z častých argumentů proti elektromobilům je krátká životnost akumulátorů a následná nemožnost prodeje takového vozu jako ojetého. Nový akumulátor by totiž často převýšil hodnotu samotného auta. Nicméně jedna věc je teorie, druhá pak praxe. Faktem je, že v USA jsou ojeté elektromobily velmi populární a dle průzkumu iSeeCars jsou to právě elektrická auta, která z autobazarů mizí nejrychleji. Doslova na dračku jde Tesla Model 3, která se v průměru prodá za 15,7 dne s průměrnou cenou téměř 47 tisíc USD. Jak jsme ostatně nedávno informovali, tyto vozy se kvůli nedostatku čipů jako mírně ojeté prodávají v průměru o 3 % dráž než jako nové.
 
Tesla Model 3
 
Druhé místo pak získal Chevrolet Bolt EV, který zmizí v průměru za 20,8 dne (cena 22 tisíc USD) a třetí je pak Tesla Model S za 21,3 dne (v průměru přes 64 tisíc USD). Až na čtvrtém místě je vůz se spalovacím motorem, BMW 4 (22,9 dne). V první desítce máme i Teslu Model X na 7. místě a několik hybridů. Pro zajímavost, průměrná doba prodeje činí v USA 35,4 dne.
 
Otázkou pak zůstává, nakolik je obava z opotřebovaného akumulátoru vlastně oprávněná. U některých vozů se vzduchem chlazenými akumulátory víme, že jsou drahé výměny docela potřeba (např. Nissan Leaf), nicméně u kapalinou chlazených je tomu přeci jen trochu jinak.
 
Např. průzkum u vozů Tesla uvádí, že těmto elektromobilům zbývá po 200 tisících mil (320 tisíc km) v průměru zhruba ještě 90 % původní kapacity. Velká část Tesel se tak výměny lithiových akumulátorů možná ani nedožije a patrně dříve auto poputuje na vrakoviště, než bude potřebovat vyměnit akumulátor. Dle průzkumu se sice výměny akumulátorů u Tesel občas provádí, to se ale týká především speciálních typů použití, jako jsou vozidla taxislužeb, která najedou přes půl milionu km. I proto se zatím moc nerecykluje. Ne, že by to nešlo, ale zatím není moc co recyklovat. Jaká však bude skutečnost a zájem mezi zákazníky, to uvidíme teprve za pár let, až se na trh s ojetinami dostane více aut se stářím přes 10 let. První místo Modelu 3 v průzkumu iSeeCars totiž ukazuje jen velmi mladé vozy (nanejvýš 3-4 roky staré).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač
Elektrický pickup Tesla Cybertruck se jen pomalu blíží k sériové výrobě. Ta už měla začít, ale budeme si muset počkat ještě rok. Prototyp vozu se ukázal na dráze a ukázal např. obří stěrač nebo povinná zrcátka.
13.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů
Šanghajská továrna Tesly automobilce výrazně umožnila navýšit výrobní kapacitu a podle posledních zpráv za prvních 11 měsíců poslala do světa přes 413 vozů. A zdaleka nešlo jen o vozy pro Čínu.
12.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky
Elektromobil Renault Zoe si před 8 lety odnesl z testů Euro NCAP excelentní 5hvězdičkové hodnocení. Poslední test však vozu nepřinesl ani jednu hvězdičku. Změny na voze i metodice si vybraly svou daň.
10.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní
Policejní vozy Tesla dnes nejsou už ničím až tak výjimečným. V Británii vytvořila policejní variantu Modelu 3 přímo sama Tesla a nabídla ji zdejší policii k dlouhodobějšímu testování. Výsledky jsou poměrně pozitivní.
8.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala