www.svetmobilne.cz
>
>
>

Nejrychleji prodávané ojetiny v USA? Paradoxně vedou elektromobily

Nejrychleji prodávané ojetiny v USA? Paradoxně vedou elektromobily
, , aktualita
U elektromobilů se často tvrdí, že jsou jako ojetiny neprodejné. Pokud jde však o nepříliš staré vozy, je to v USA naopak a nejkratší dobu se v autobazarech ohřejí právě čistě elektrická auta. Vede Tesla Model 3.
K oblíbeným
reklama
Jedním z častých argumentů proti elektromobilům je krátká životnost akumulátorů a následná nemožnost prodeje takového vozu jako ojetého. Nový akumulátor by totiž často převýšil hodnotu samotného auta. Nicméně jedna věc je teorie, druhá pak praxe. Faktem je, že v USA jsou ojeté elektromobily velmi populární a dle průzkumu iSeeCars jsou to právě elektrická auta, která z autobazarů mizí nejrychleji. Doslova na dračku jde Tesla Model 3, která se v průměru prodá za 15,7 dne s průměrnou cenou téměř 47 tisíc USD. Jak jsme ostatně nedávno informovali, tyto vozy se kvůli nedostatku čipů jako mírně ojeté prodávají v průměru o 3 % dráž než jako nové.
 
Tesla Model 3
 
Druhé místo pak získal Chevrolet Bolt EV, který zmizí v průměru za 20,8 dne (cena 22 tisíc USD) a třetí je pak Tesla Model S za 21,3 dne (v průměru přes 64 tisíc USD). Až na čtvrtém místě je vůz se spalovacím motorem, BMW 4 (22,9 dne). V první desítce máme i Teslu Model X na 7. místě a několik hybridů. Pro zajímavost, průměrná doba prodeje činí v USA 35,4 dne.
 
Otázkou pak zůstává, nakolik je obava z opotřebovaného akumulátoru vlastně oprávněná. U některých vozů se vzduchem chlazenými akumulátory víme, že jsou drahé výměny docela potřeba (např. Nissan Leaf), nicméně u kapalinou chlazených je tomu přeci jen trochu jinak.
 
Např. průzkum u vozů Tesla uvádí, že těmto elektromobilům zbývá po 200 tisících mil (320 tisíc km) v průměru zhruba ještě 90 % původní kapacity. Velká část Tesel se tak výměny lithiových akumulátorů možná ani nedožije a patrně dříve auto poputuje na vrakoviště, než bude potřebovat vyměnit akumulátor. Dle průzkumu se sice výměny akumulátorů u Tesel občas provádí, to se ale týká především speciálních typů použití, jako jsou vozidla taxislužeb, která najedou přes půl milionu km. I proto se zatím moc nerecykluje. Ne, že by to nešlo, ale zatím není moc co recyklovat. Jaká však bude skutečnost a zájem mezi zákazníky, to uvidíme teprve za pár let, až se na trh s ojetinami dostane více aut se stářím přes 10 let. První místo Modelu 3 v průzkumu iSeeCars totiž ukazuje jen velmi mladé vozy (nanejvýš 3-4 roky staré).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů
Podle poslední analytické zprávy už měl Apple prodat přes 2 miliardy telefonů iPhone. Tvrdí tak Horace Deidu ze serveru Asymco, který považuje iPhone 13 za nejdůležitější upgrade, s čímž by ale spousta jiných nesouhlasila.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro
Xiaomi představilo nové telefony 11T a 11T Pro. Oba mají velký 6,67" displej AMOLED a fotoaparát s rozlišením 108 MPx. V případě verze Pro se můžete těšit až na 120W nabíjení, ale ani 11T v tomto rozhodně není žádný lenoch.
17.9.2021, aktualita, Milan Šurkala