www.svetmobilne.cz
>
>
>

Nedostatek čipů žene ceny ojetin nahoru: zánovní Tesla o 3 % dražší než nová

Nedostatek čipů žene ceny ojetin nahoru: zánovní Tesla o 3 % dražší než nová
, , aktualita
Nedostatek čipů zdaleka nepostihl jen oblast grafických karet, kde si navíc přisadila ještě kryptoměnová mánie. Problémy mají i automobilky. Zákazníci tak moc chtějí novější auta, že jsou za zánovní vozy ochotni zaplatit více než za nová.
K oblíbeným
reklama
Celý svět má problém s nedostatkem čipů. Poptávka po nich roste, koronavirová krize dočasně snížila výrobu, takže vznikl dlouhodobý nedostatek, který se daří řešit jen pozvolna (jak moc se projeví další vlna, těžko odhadovat). Zatímco v oblasti GPU se už situace i po propadu hodnoty kryptoměn začíná stabilizovat a ceny grafických karet padají, výrobci aut mají stále problémy. Takřka každá firma dočasně pozastavuje výrobu, čekací doby na nová auta se výrazně prodlužují, a to má vliv i na trh s ojetinami. Jejich ceny začaly stoupat a iSeeCars našlo na americkém trhu dokonce 16 vozů, které jsou dražší jako ojeté.
 
Kia Telluride
 
Mnozí zákazníci sice chtějí nový vůz, ale spokojí se i se zánovním, což zvyšuje jejich cenu. Server iSeeCars.com tak udělal statistiku ze 470 tisíc nabízených vozů v prvních dvou červnových týdnech. Za ojeté vozy považoval modelové ročníky 2019-2020 s ročním nájezdem na úrovni +/-20 % od průměrného ročního nájezdu amerického auta, který činí 13476 mil (21683 km). Toto porovnal s cenami nových vozů a zjistil, že je zde 16 aut, která jsou tak moc žádaná (a nedostupná jako nová), že cena ojetin převyšuje cenu nového.
 
Tesla Model 3
 
Na prvním místě je velké SUV Kia Telluride, které je dražší o výrazných 8,1 % (jako nové 44166 USD, jako zánovní 47730 USD). Druhé místo patří GMC Sierra 1500 (+6,4 %), třetí je Toyota Tacoma (+5,2 %), máme zde i Mercedes-Benz třídy G (+4,1 %) a Toyotu RAV4 Hybrid (+3,9 %). Na 10. místě je elektromobil Tesla Model 3, kde jsou lidé za mírně jeté auto ochotni zaplatit v průměru o 1268 USD více než za nové (+2,9 %).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář