www.svetmobilne.cz
>
>
>

Nedostatek čipů žene ceny ojetin nahoru: zánovní Tesla o 3 % dražší než nová

Nedostatek čipů žene ceny ojetin nahoru: zánovní Tesla o 3 % dražší než nová
, , aktualita
Nedostatek čipů zdaleka nepostihl jen oblast grafických karet, kde si navíc přisadila ještě kryptoměnová mánie. Problémy mají i automobilky. Zákazníci tak moc chtějí novější auta, že jsou za zánovní vozy ochotni zaplatit více než za nová.
K oblíbeným
reklama
Celý svět má problém s nedostatkem čipů. Poptávka po nich roste, koronavirová krize dočasně snížila výrobu, takže vznikl dlouhodobý nedostatek, který se daří řešit jen pozvolna (jak moc se projeví další vlna, těžko odhadovat). Zatímco v oblasti GPU se už situace i po propadu hodnoty kryptoměn začíná stabilizovat a ceny grafických karet padají, výrobci aut mají stále problémy. Takřka každá firma dočasně pozastavuje výrobu, čekací doby na nová auta se výrazně prodlužují, a to má vliv i na trh s ojetinami. Jejich ceny začaly stoupat a iSeeCars našlo na americkém trhu dokonce 16 vozů, které jsou dražší jako ojeté.
 
Kia Telluride
 
Mnozí zákazníci sice chtějí nový vůz, ale spokojí se i se zánovním, což zvyšuje jejich cenu. Server iSeeCars.com tak udělal statistiku ze 470 tisíc nabízených vozů v prvních dvou červnových týdnech. Za ojeté vozy považoval modelové ročníky 2019-2020 s ročním nájezdem na úrovni +/-20 % od průměrného ročního nájezdu amerického auta, který činí 13476 mil (21683 km). Toto porovnal s cenami nových vozů a zjistil, že je zde 16 aut, která jsou tak moc žádaná (a nedostupná jako nová), že cena ojetin převyšuje cenu nového.
 
Tesla Model 3
 
Na prvním místě je velké SUV Kia Telluride, které je dražší o výrazných 8,1 % (jako nové 44166 USD, jako zánovní 47730 USD). Druhé místo patří GMC Sierra 1500 (+6,4 %), třetí je Toyota Tacoma (+5,2 %), máme zde i Mercedes-Benz třídy G (+4,1 %) a Toyotu RAV4 Hybrid (+3,9 %). Na 10. místě je elektromobil Tesla Model 3, kde jsou lidé za mírně jeté auto ochotni zaplatit v průměru o 1268 USD více než za nové (+2,9 %).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru Hyundai USA i CA svolává Tucson a Sonatu, zaznamenal už 45 požárů motoru
Automobilka Hyundai spouští další svolávací akci. Tentokrát je to v USA i Kanadě, kde má problém s vozy Sonata Hybrid a Tucson. Jejich dvoulitrové GDI může vykazovat předčasné opotřebení ložisek ojnice a zanedbání může vést až k požáru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů
Podle poslední analytické zprávy už měl Apple prodat přes 2 miliardy telefonů iPhone. Tvrdí tak Horace Deidu ze serveru Asymco, který považuje iPhone 13 za nejdůležitější upgrade, s čímž by ale spousta jiných nesouhlasila.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů