Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nedostatek čipů žene ceny ojetin nahoru: zánovní Tesla o 3 % dražší než nová

2.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nedostatek čipů zdaleka nepostihl jen oblast grafických karet, kde si navíc přisadila ještě kryptoměnová mánie. Problémy mají i automobilky. Zákazníci tak moc chtějí novější auta, že jsou za zánovní vozy ochotni zaplatit více než za nová.
Celý svět má problém s nedostatkem čipů. Poptávka po nich roste, koronavirová krize dočasně snížila výrobu, takže vznikl dlouhodobý nedostatek, který se daří řešit jen pozvolna (jak moc se projeví další vlna, těžko odhadovat). Zatímco v oblasti GPU se už situace i po propadu hodnoty kryptoměn začíná stabilizovat a ceny grafických karet padají, výrobci aut mají stále problémy. Takřka každá firma dočasně pozastavuje výrobu, čekací doby na nová auta se výrazně prodlužují, a to má vliv i na trh s ojetinami. Jejich ceny začaly stoupat a iSeeCars našlo na americkém trhu dokonce 16 vozů, které jsou dražší jako ojeté.
 
Kia Telluride
 
Mnozí zákazníci sice chtějí nový vůz, ale spokojí se i se zánovním, což zvyšuje jejich cenu. Server iSeeCars.com tak udělal statistiku ze 470 tisíc nabízených vozů v prvních dvou červnových týdnech. Za ojeté vozy považoval modelové ročníky 2019-2020 s ročním nájezdem na úrovni +/-20 % od průměrného ročního nájezdu amerického auta, který činí 13476 mil (21683 km). Toto porovnal s cenami nových vozů a zjistil, že je zde 16 aut, která jsou tak moc žádaná (a nedostupná jako nová), že cena ojetin převyšuje cenu nového.
 
Tesla Model 3
 
Na prvním místě je velké SUV Kia Telluride, které je dražší o výrazných 8,1 % (jako nové 44166 USD, jako zánovní 47730 USD). Druhé místo patří GMC Sierra 1500 (+6,4 %), třetí je Toyota Tacoma (+5,2 %), máme zde i Mercedes-Benz třídy G (+4,1 %) a Toyotu RAV4 Hybrid (+3,9 %). Na 10. místě je elektromobil Tesla Model 3, kde jsou lidé za mírně jeté auto ochotni zaplatit v průměru o 1268 USD více než za nové (+2,9 %).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama