Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nejekologičtější telefony dělá Apple, čínští výrobci propadli

22.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nejšetrnější k životnímu prostředí jsou při výrobě spotřební elektroniky společnosti Fairphone a Apple, naopak příliš dobře nedopadl Google, Samsung ani Huawei. Vůbec nejhorší známku potom získalo několik čínských výrobců včetně Xiaomi.
Při výběru elektroniky zkoumáme design, cenu a parametry, ale o ekologickou stopu se většinou nezajímáme. Mohli bychom se vymluvit na to, že takové informace nejsou běžnému zákazníkovi dostupné, ale to není zase tak úplně pravda. Celosvětová nezisková organizace pro ochranu životního prostředí Greenpeace každoročně vydává zprávu Guide to Greener Electronics, ve které analyzuje dopady největších producentů elektronických zařízení (konkrétně smartphonů, tabletů a počítačů) na životní prostředí. Do letošního srovnání bylo zapojeno sedmnáct výrobců, kteří byli ohodnoceni známkami od A do F, tedy stejnou stupnicí, která je využívána například na amerických školách. Nejlepší „áčko“ však nebylo uděleno nikomu, naopak nejhorší známku si vysloužilo hned několik výrobců. Hodnocení probíhalo ve třech hlavních kategorií, výsledná známka je potom jejich průměrem:
  • energie zahrnující snížení emisí skleníkových plynů zvýšením efektivity nebo využitím obnovitelných zdrojů
  • spotřeba zdrojů zabývající se udržitelností a využíváním recyklovaných materiálů
  • chemické látky, především odstranění nebezpečných chemikálií z výroby i samotných výrobků
 
Nejlépe v celkovém hodnocení dopadla se známkou B nizozemská značka Fairphone, jejímž cílem je při výrobě smartphonů využívat drahé kovy z „férových“ zdrojů. Celkové hodnocení B- si odnesl Apple, který exceloval především v kategorie energie, kde získal dokonce absolutně nejlepší známku A-. Jeho konkurent Google dopadl o poznán hůře, neboť mu byla udělena celková známka D+. Vůbec nejhorší možné hodnocení F bylo bohužel uděleno hned čtyřem společnostem a nebude náhoda, že s výjimkou Amazonu se jedná o čínské značky s agresivní cenovou politikou – Oppo, Vivo a Xiaomi. Cesta k nízkým cenám tedy vede přes neúctu k životnímu prostředí.
 
 
Problém čínských výrobců uvádí Greenpeace ve zprávě jako jedno z hlavních zjištění, docela špatnou známkou totiž byly odměněna také značka Huawei, o něco lépe potom dopadlo Lenovo. Organizace si stěžuje rovněž na neprůhlednost v dodavatelském řetězci, neboť jen šest ze 17 analyzovaných společností zveřejňuje základní seznam dodavatelů, pouze Fairphone a Dell potom přidávají také podrobnosti o produktech nebo službách od každého dodavatele. Výrobci by také měli více využívat obnovitelné zdroje energie, neboť jen za rok 2016 mělo všech 17 zmiňovaných společností vyprodukovat více než 103 milionů tun CO2, což odpovídá ročním emisím České republiky.
 
 
Omezení emisí oxidu uhličitého očekává Greenpeace především od Samsungu, který je největším producentem smartphonů na světě, ale obnovitelné zdroje využívá jen z 1 %. určitý pokrok vidí ekologové ve využívání recyklovaných surovin, stále je však podle nich potřeba zlepšení. Většina výrobců potom nerespektuje závazek, který učinila v letech 2009 až 2010 k vyřazení toxických látek BFR a PVC ze svých produktů. Přírodu výrobci nešetří ani tím, že jejich elektroniku lze jen těžko opravovat či modernizovat, zvyšuje se tak tlak na uživatele, aby si kupovali stále nové modely.
 


reklama