Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Méně konfliktních materiálů: Fairphone 2 je ještě více „fér“

21.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Nizozemský výrobce Fairphone oznámil, že u svého smartphonu nyní používá čtyři minerály z nekonfliktních oblastí. Učinil tak další významný krok k tomu, aby se zcela zbavil závislosti na problematických surovinách.
Fairphone 2, o kterém jsme psali už v loňském roce, není telefon s nejlepší výbavou, nejtenčím designem ani nejnižší cenou. Místo toho se výrobce zaměřil na používání součástek z ověřených zdrojů a dlouhou životnost, která je zajištěna mimo jiné uživatelsky vyměnitelnými komponenty. I přes veškerou snahu se nedařilo nahradit všechny problematické suroviny těmi „férovými“, nedávno ale výrobce učinil v tomto ohledu velmi významný krok. Povedlo se mu totiž vysledovat dodavatelské řetězce pro čtyři materiály, které jsou mezinárodně považovány za konfliktní minerály.

Fairphone 2 by neměl být z tantalu, cínu, wolframu či zlata, které pochází z problematických zdrojů. Tzv. konfliktní minerály totiž pocházejí z oblastí, kde probíhají ozbrojené konflikty a peníze za prodej surovin jsou potom používány na další vedení konfliktů. Pracovníci v těchto dolech také často musejí snášet nelidské podmínky. Společnost Fairphone začne od srpna používat ve svém telefonu wolfram z dolu ve Rwandě, který nedodává peníze ozbrojeným skupinám a nabízí dělníkům důstojné pracovní podmínky. Dříve výrobce našel podobné partnery také pro dodávky tantalu, cínu a zlata.
Fairphone 2 se skládá z modulů, které je možné vyměnit pomocí šroubováku


Stále sice platí, že ne všechny suroviny použité pro výrobu přístroje jsou nekonfliktní, ale i přesto musíme Fairphone ocenit za to, že se zajímá o etickou otázku při výrobě spotřební elektroniky. Připomeňme, že smartphone disponuje 5“ displejem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (Full HD), čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 801, 2GB RAM, 2420mhA baterií nebo kombinací 8MPx zadního a 2MPx předního fotoaparátu. Telefon běží na operačním systému Android. Fairphone 2 se prodává za cenu 525 eur, v přepočtu 14 200 Kč včetně DPH.

Zdroj: Liliputing.com
reklama