Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MOL Plugee: nabíjení elektromobilů za akceptovatelný paušální poplatek

19.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Síť čerpacích stanic MOL spouští do ostrého provozu projekt Plugee. Jde o síť nabíječek elektromobilů, které budou poskytovat nabíjení za paušální poplatek. Čím víc nabijete, tím výhodněji to vyjde.
Rozmach elektromobility si všímají i sítě čerpacích stanic. Reaguje nejen Shell, ale také MOL. Ten spouští do ostrého provozu službu MOL Plugee. Ta byla doposud v pilotním bezplatném provozu, to se ale nyní mění a za nabíjení se platí. Na rozdíl od Ionity, které jsou opravdu velmi drahé a za jednu kWh chce 21 Kč, je nabídla MOLu o něco atraktivnější. Záleží ale na tom, jak moc budete chtít dobít. V případě MOLu se totiž bude platit paušální poplatek, který činí 259 Kč za AC nabíjení, 333 Kč za rychlejší DC nabíjení a 450 Kč za ultra rychlé nabíjení DC. Je jedno, kolik nabijete. MOL se tedy vyplatí v případě, kdy máte hodně vybito a chcete hodně nabít. Tedy tehdy, kdy potřebujete dobít několik desítek kWh.
 
MOL Plugee
 
Ve většině případů je k dispozici konektor Type 2 AC 22kW a 50kW DC CCS i CHAdeMO. Abyste se tak dostali např. pod 10 Kč za kWh (nabít alespoň 26 kWh), je potřeba strávit na AC nabíječce něco přes hodinu, tedy delší zastávka např. s obědem (a pokud vaše auto nepodporuje 22kW AC dobíjení, ale jen 11kW, tak dvakrát tolik). V případě DC nabíjení by mělo stačit 40 minut (na 33 kWh) a u ultra rychlého pak necelých 20 minut (na 45 kWh). Ultra rychlé nabíjení je podporováno buď jako CHAdeMO 75 kW nebo CCS 150 kW. Na menší množství kWh se naopak krátké nabíjení pěkně prodraží. Celkem je k dispozici 26 nabíjecích stanic, ale jen 2 podporují ultra rychlé nabíjení. Pokrývají zejména okolí Prahy a Brna, D1 a tah na Plzeň. Jedna je i u Ústí nad Labem.
 
mapa MOL Plugee
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama