Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mirabook: notebook poháněný vaším smartphonem

13.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Mirabook je dalším způsobem, jak umožnit rychlou proměnu smartphonu ve skoro plnohodnotný počítač. Jedná se o notebook, kterému chybí procesor. Místo něj stačí připojit podporovaný telefon s Windows 10 či Androidem.
Windows Continuum je zajímavá funkce, která umožňuje používat smartphone jako počítač. Předpokládá však, že má uživatel neustále po ruce volný monitor, klávesnici a myš, bez nich se totiž neobejdete. Ty se však jen tak někde naválejí a cestovat s nimi by bylo dost nepohodlné. Jako praktičtější nápad se tedy jeví nápad notebooků, které jsou poháněny přímo smartphonem. Takových produktů jsme mohli vidět už několik a nejnovější z nich nese název Mirabook. Na první pohled se jedná o běžný laptop, který však nezapnete, pakliže k němu není připojen smartphone. Marně byste totiž hledali některé nepostradatelné komponenty, jako je procesor nebo operační paměť. Víceméně se jedná jen o schránku, která zahrnuje především displej a klávesnici.
 
 
Mirabook se tak neobejde bez smartphonu, kompatibilní je však jen s některými. Nejlépe si bude rozumět s těmi, které podporují Continuum, to znamená Microsoft Lumia 950, Alcatel Idol 4 Pro, Acer Liquid Jade nebo HP Elite x3. Pokud nemáte telefon s Windows 10 Mobile, podporuje Mirabook také některé modely s Androidem. Vlastní desktopové rozhraní DeX mají Samsungy Galaxy S8, S8+ a Note 8, nebo Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro, které na rozdíl od Samsungů nevyžadují speciální dokovací stanici za další tisíce korun. I v případě, že nemáte některý z těchto smartphonů, můžete si stáhnout některé z alternativních desktopových rozhraní pro Android, jako je Remix OS, Oxi OS nebo Leena OS. Tady je však riziko, že ani přes veškerou snahu nemusí vše fungovat bez potíží, především je nutné mít podporovanou verzi operačního systému a telefon s dostatečně silným hardwarem.
Mirabook, který se chlubí tenkým hliníkovým tělem, je vybaven 13,3" displejem o rozlišení 1920 x 1080 pixelů (Full HD), podsvícenou klávesnicí a touchpadem. Disponuje také vlastní baterií s až desetihodinovou výdrží, ze které navíc ještě zvládne dobíjet smartphone. Příjemně překvapí nabídka v oblasti konektivity, která zahrnuje dvojici USB Type-C, další dvojici USB 3.0 a rovněž HDMI, 3,5mm audio jack nebo čtečku SD karet. Mirabook je zatím pouze v předprodeji za 250 dolarů (5 500 Kč bz DPH), případní zájemci si budou muset na dodání počkat do května.
 


reklama