Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Microsoft vydal prohlížeč Edge pro Android a iOS, Češi si jej zatím nestáhnou

, , aktualita
Microsoft vydal prohlížeč Edge pro Android a iOS, Češi si jej zatím nestáhnou
Microsoft tento týden vydal slibovaný internetový prohlížeč Edge pro Android a iOS. Mobilní verze sice využívají jiné enginy než desktopová, přesto jsou obě verze propojené. Jaké zajímavé funkce nabízí?
Microsoft vydal prohlížeč Edge pro Android a iOS, Češi si jej zatím nestáhnou
Edge měl vylepšit reputaci Microsoftu na poli webových prohlížečů po nechvalně proslulém Internet Exploreru, příliš se to však nepovedlo. Nyní se Microsoft Edge dostává z počítačů na smartphony, vyšly totiž mobilní verze určené pro platformy Android a iOS, jak vývojáři nedávno avizovali. Po uzavřeném beta testování si aplikace nyní mohou zdarma stáhnout uživatelé z vybraných zemí, a to klasicky z Google Play Store či Apple Appstore. Mobilní verze jsou založeny na zcela jiných enginech než desktopová – v případě iOS se jedná o WebKit známý ze Safari, na Androidu je zase využíváno Chromium, které mohou uživatelé znát z Chromu. Nabízí se tedy otázka, zda se Edge neztratí mezi ostatními mobilními prohlížeči, kam patří i třeba nedávno aktualizovaný Firefox?
 
 
Microsoft si pohrál především s propojením desktopové a mobilní verze prohlížeče. Pokud využíváte Edge na počítači i smartphonu, můžete jednoduše pokračovat v práci tam, kde jste přestali bez ohledu na zařízení. Na mobilu stačí pár kliknutí a daná stránka se vám otevře na počítači, pakliže používáte Windows 10 Fall Creator’s Update. Mezi zařízeními jsou samozřejmě synchronizovány také oblíbené položky, později bude přidána také synchronizace dalšího obsahu. V mobilní verzi nechybí některé užitečné funkce známé z desktopu, jako je Centrum (Hub View), kde uživatel na jednom místě nalezne oblíbené, seznam k přečtení či historii.
 
 
Režim čtení zase upraví obsah na stránce tak, aby se snadno četl, což se hodí především u delších textů. A pokud si uživatel nepřeje, aby byla ukládána data o prohlížení (historie, cookies apod.), může využít režim InPrivate. Nechybí ani hlasové vyhledávání, které umožňuje prohlížet web přirozenějším způsobem, třeba položením otázky. Zajímavou vychytávkou, kterou u mnoha internetových browserů nenajdeme, je integrovaná čtečka QR kódů. Mobilní Microsoft Edge je v tuto chvíli dostupný pro uživatele z USA a možná také některých dalších zemí, z České republiky si jej však prozatím nestáhnete. Tedy alespoň ne oficiální cestou. Zkušenější majitelé smartphonů s Androidem mohou toto omezení v Google Play Store obejít hned několika způsoby, případně si z jiného zdroje stáhnout instalační balíček APK.
 


reklama