Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Microsoft vydal prohlížeč Edge pro Android a iOS, Češi si jej zatím nestáhnou

1.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Microsoft tento týden vydal slibovaný internetový prohlížeč Edge pro Android a iOS. Mobilní verze sice využívají jiné enginy než desktopová, přesto jsou obě verze propojené. Jaké zajímavé funkce nabízí?
Edge měl vylepšit reputaci Microsoftu na poli webových prohlížečů po nechvalně proslulém Internet Exploreru, příliš se to však nepovedlo. Nyní se Microsoft Edge dostává z počítačů na smartphony, vyšly totiž mobilní verze určené pro platformy Android a iOS, jak vývojáři nedávno avizovali. Po uzavřeném beta testování si aplikace nyní mohou zdarma stáhnout uživatelé z vybraných zemí, a to klasicky z Google Play Store či Apple Appstore. Mobilní verze jsou založeny na zcela jiných enginech než desktopová – v případě iOS se jedná o WebKit známý ze Safari, na Androidu je zase využíváno Chromium, které mohou uživatelé znát z Chromu. Nabízí se tedy otázka, zda se Edge neztratí mezi ostatními mobilními prohlížeči, kam patří i třeba nedávno aktualizovaný Firefox?
 
 
Microsoft si pohrál především s propojením desktopové a mobilní verze prohlížeče. Pokud využíváte Edge na počítači i smartphonu, můžete jednoduše pokračovat v práci tam, kde jste přestali bez ohledu na zařízení. Na mobilu stačí pár kliknutí a daná stránka se vám otevře na počítači, pakliže používáte Windows 10 Fall Creator’s Update. Mezi zařízeními jsou samozřejmě synchronizovány také oblíbené položky, později bude přidána také synchronizace dalšího obsahu. V mobilní verzi nechybí některé užitečné funkce známé z desktopu, jako je Centrum (Hub View), kde uživatel na jednom místě nalezne oblíbené, seznam k přečtení či historii.
 
 
Režim čtení zase upraví obsah na stránce tak, aby se snadno četl, což se hodí především u delších textů. A pokud si uživatel nepřeje, aby byla ukládána data o prohlížení (historie, cookies apod.), může využít režim InPrivate. Nechybí ani hlasové vyhledávání, které umožňuje prohlížet web přirozenějším způsobem, třeba položením otázky. Zajímavou vychytávkou, kterou u mnoha internetových browserů nenajdeme, je integrovaná čtečka QR kódů. Mobilní Microsoft Edge je v tuto chvíli dostupný pro uživatele z USA a možná také některých dalších zemí, z České republiky si jej však prozatím nestáhnete. Tedy alespoň ne oficiální cestou. Zkušenější majitelé smartphonů s Androidem mohou toto omezení v Google Play Store obejít hned několika způsoby, případně si z jiného zdroje stáhnout instalační balíček APK.
 


reklama