Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI

30.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Mercedes-Benz vyvinul velmi zajímavý elektromobil Vision AVTR na motivy filmu Avatar. Nyní představil i jeho funkční prototyp. Uvidíte způsob jeho ovládání, schopnost krabího pohybu i další detaily.
Automobilka Mercedes-Benz na začátku letošního roku představila zajímavý koncept Vision AVTR, vozu, který se inspiroval filmem Avatar. Ten měl velmi silné ekologické poselství, které se tvůrci vozu snažili přetavit i do samotného vozu. Ve videu, které bylo natočeno s funkčním prototypem, se tak dozvíte, že k výrobě vozu byly použity recyklované materiály jako odpadní plasty z oceánu nebo dřevo Karuun (speciálně upravený ratan). Ten roste velmi rychle.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Další zajímavostí je i ovládání vozu. Konzole mezi řidičem a spolujezdcem slouží k řízení, sama o sobě pulzuje a vůz tak budí dojem, že dýchá. Dotykem pak lze ovládat vůz, zrychlovat, brzdit i zatáčet a Vision AVTR je schopen dokonce i krabího pohybu v úhlu zhruba 30°. Řidič tak splyne s ovládáním vozu podobně, jako tomu bylo ve filmu s ikrany. Poněvadž tu není volant, ale jen tato konzole, vůz se dá ovládat z pravé i levé strany. 33 plošek na zadní části se pohybuje na základě algoritmů AI, které plní nejen aerodynamickou funkci, ale dokáží nakloněním informovat ostatní o tom, co vůz dělá, a samotné auto s jejich pomocí může reagovat i na okolí, takže působí jako živá bytost.
 
 
Působivé jsou i další technologie. Jde o elektromobil, jehož elektromotory dávají celkový výkon přes 350 kW a poskytují pokročilý systém vektorování točivého momentu. Vision AVTR odstraňuje i největší problém elektromobilů, neekologické akumulátory. V tomto případě totiž byl využit organický akumulátor na bázi grafenu, který nevyužívá toxických materiálů a je plně recyklovatelný, takže ekologické dopady na jeho výrobu by měly být znatelně nižší. Sám Mercedes-Benz se ale před nějakou dobou nechal slyšet, že komerční nasazení akumulátorů tohoto typu a jejich další vývoj bude záležitostí na ještě dalších alespoň 15 let, přestože má funkční prototypy.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama