Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes-Benz Vision AVTR: ekologické auto na motivy filmu Avatar

8.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Na motivy legendárního filmu Avatar vznikl nový superekologický vůz Mercedes-Benz Vision AVTR. Jde o elektromobil s převratným grafenovým akumulátorem a designem, který se inspiroval oskarovým velkofilmem.
Automobilka Mercedes-Benz byla rovněž přítomna na veletrhu CES 2020 a ukázala zde koncept automobilu budoucnosti Vision AVTR (Advanced Vehicle Transformation). Název evokuje oskarový velkofilm Avatar Jamese Camerona, jímž byl výrazně inspirován, a to nejen designem. Ačkoli film přinášel mnoho sci-fi prvků a akční scény, jeho poselstvím byla také ekologie, a právě na to se zaměřil i koncept tohoto vozu.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Jde tedy o elektromobil, který má celkem čtyři elektromotory (pro každé kolo jeden) o celkovém výkonu 350 kW. I když elektrický pohon není v současné podobě o moc lepší než spalovací motory, má potenciál být výrazně lepším řešením v budoucnu. I u nás se všemi našimi uhelnými elektrárnami jsou emise elektromobilů ve výsledku o trochu nižší než u spalovacích vozů a s přechodem na ekologičtější výrobu elektrické energie se toto číslo může výrazně (i řádově) zlepšovat, což se u spalovacích aut nemůže stát.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Problémem je nyní především neekologická výroba akumulátorů, které obsahují nejrůznější kovy, jejichž těžba je extrémní zátěží pro životní prostředí, nemluvě o další produkci emisí při jeho výrobě. I toto ale Vision AVTR řeší. Má totiž revoluční grafenovou baterii, která neobsahuje problematické materiály a měla by být recyklovatelná ze 100 %. Překonává energetickou hustotu 1200 Wh na litr a nabita by měla být za 15 minut. Přitom jde o 110Wh akumulátor, který má vozu zajistit dojezd až 700 km.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Vůz má i několik dalších zajímavostí. Kola jsou natáčecí do takové míry, že mohou být všechna čtyři natočena do stejného směru a auto se může pohybovat krabím stylem pod úhlem až 30°. Samozřejmostí je i pokročilé vektorování točivého momentu. Další zajímavostí je 33 pohyblivých prvků na zádi, které ještě více zdůrazňují bionický vzhled.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Automobil může sloužit také jako stabilizátor elektrických sítí. Nemusí se tedy vždy jen nabíjet, ale může sloužit pro oba směry přenosu energie (ukládat ji v případě přebytku v síti a naopak dodávat, když je jí v síti nedostatek). Dalším zajímavým prvkem je ovládání, které je opět inspirován filmem Avatar. Dotykem na středový ovladač totiž vůz rozpoznává svého řidiče pomocí měření jeho dechu a srdečního tepu.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama