www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mercedes-Benz Vision AVTR: ekologické auto na motivy filmu Avatar

Mercedes-Benz Vision AVTR: ekologické auto na motivy filmu Avatar
, , aktualita
Na motivy legendárního filmu Avatar vznikl nový superekologický vůz Mercedes-Benz Vision AVTR. Jde o elektromobil s převratným grafenovým akumulátorem a designem, který se inspiroval oskarovým velkofilmem.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Mercedes-Benz byla rovněž přítomna na veletrhu CES 2020 a ukázala zde koncept automobilu budoucnosti Vision AVTR (Advanced Vehicle Transformation). Název evokuje oskarový velkofilm Avatar Jamese Camerona, jímž byl výrazně inspirován, a to nejen designem. Ačkoli film přinášel mnoho sci-fi prvků a akční scény, jeho poselstvím byla také ekologie, a právě na to se zaměřil i koncept tohoto vozu.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Jde tedy o elektromobil, který má celkem čtyři elektromotory (pro každé kolo jeden) o celkovém výkonu 350 kW. I když elektrický pohon není v současné podobě o moc lepší než spalovací motory, má potenciál být výrazně lepším řešením v budoucnu. I u nás se všemi našimi uhelnými elektrárnami jsou emise elektromobilů ve výsledku o trochu nižší než u spalovacích vozů a s přechodem na ekologičtější výrobu elektrické energie se toto číslo může výrazně (i řádově) zlepšovat, což se u spalovacích aut nemůže stát.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Problémem je nyní především neekologická výroba akumulátorů, které obsahují nejrůznější kovy, jejichž těžba je extrémní zátěží pro životní prostředí, nemluvě o další produkci emisí při jeho výrobě. I toto ale Vision AVTR řeší. Má totiž revoluční grafenovou baterii, která neobsahuje problematické materiály a měla by být recyklovatelná ze 100 %. Překonává energetickou hustotu 1200 Wh na litr a nabita by měla být za 15 minut. Přitom jde o 110Wh akumulátor, který má vozu zajistit dojezd až 700 km.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Vůz má i několik dalších zajímavostí. Kola jsou natáčecí do takové míry, že mohou být všechna čtyři natočena do stejného směru a auto se může pohybovat krabím stylem pod úhlem až 30°. Samozřejmostí je i pokročilé vektorování točivého momentu. Další zajímavostí je 33 pohyblivých prvků na zádi, které ještě více zdůrazňují bionický vzhled.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 
Automobil může sloužit také jako stabilizátor elektrických sítí. Nemusí se tedy vždy jen nabíjet, ale může sloužit pro oba směry přenosu energie (ukládat ji v případě přebytku v síti a naopak dodávat, když je jí v síti nedostatek). Dalším zajímavým prvkem je ovládání, které je opět inspirován filmem Avatar. Dotykem na středový ovladač totiž vůz rozpoznává svého řidiče pomocí měření jeho dechu a srdečního tepu.
 
Mercedes-Benz Vision AVTR
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala