Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes ukázal elektrické SUV EQC s dojezdem 200 mil

5.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Mercedes-Benz dnes představil nové SUV poháněné výhradně elektřinou, model EQC. Novinka ujede podle americké normy maximálně okolo 200 mil a na trhu by se měla objevit v průběhu příštího roku.
O novém Mercedesu-Benz EQC nepíšeme na stránkách Světa mobilně poprvé. V červnu Mercedes zveřejnil, jak jej testuje při vysokých teplotách a nyní se vůz oficiálně ukazuje veřejnosti (na plné představení a zveřejnění všech údajů si budeme muset ještě počkat). Mercedes-Benz současně s tím zveřejnil také několik technických údajů.
 
Mercedes-Benz EQC
 
klikněte pro zvětšení
 
Výkon dvou elektrických motorů dosahuje maximální výše 300 kW a točivý moment je pak až 765 Nm. I přes tyto výborné hodnoty je nutné počítat s maximální rychlostí jen 180 km/h kvůli elektronickému omezení. Naopak zrychlení se odehrává velmi svižně, na 60 mph (96 km/h) se vůz dostane za 4,9 sekundy. Přední motor je laděný na efektivitu, zadní naopak má přinášet vysoké výkony a dobrou dynamiku. Podle požadavků se pak do jízdy různě zapojují.
 
Mercedes-Benz EQC
 
klikněte pro zvětšení
 
Model EQC disponuje 80kWh baterií, která má vážit 650 kilogramů. Zatímco v evropském měřícím cyklu NEDC slibuje výrobce dojezd 450 kilometrů, v mnohem reálnějším americkém je to jen do 200 mil (cca 320 km). Tyto hodnoty tak sklidily poněkud kritiku, čekalo se přeci jen o něco více.
 
Mercedes-Benz EQC
 
klikněte pro zvětšení
 
Podporováno je 7,4kW nabíjení s chlazení kapalinou, samozřejmostí je ale i rychlé nabíjení, které by mělo nabít baterii z 10 na 80 % během 40 minut. Poněkud zklamáním je také nepřítomnost zavazadlového prostoru pod přední kapotou. Přeci jen elektromotor nezabírá tolik místa (konkurence tu obvykle má alespoň malý prostor), nicméně Mercedes tvrdí, že je zde všechno příslušenství pro elektrický pohon.
 
Mercedes-Benz EQC
 
klikněte pro zvětšení
 
Společnost Mercedes-Benz nyní hodlá investovat 10 miliard EUR do vývoje dalších elektrických modelů řady EQ a více než miliardu EUR do výroby baterií. Výroba modelu EQC bude probíhat v Brémách v Německu a přípravy už jedou na plné obrátky. Výroba má být zahájena v roce 2019.
 
Mercedes-Benz EQC
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama