Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV

7.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Japonská automobilka Mazda po mnoha letech vrátí do výrobního programu legendární rotační motor Wankel. Bohužel pro mnohé už to nebude ve sportovním kupé jako v minulosti, nýbrž v elektromobilu v roli extenderu.
Wankelův rotační motor se nikdy moc neujal a ve větším ho využívala akorát japonská automobilka Mazda např. ve sportovních kupé řady RX. Ta se už ale zhruba 6 let nevyrábí a fanoušci značky tak roky čekají, kdy se tento zajímavý, leč také problematický motor vrátí. Mazda nicméně nyní oficiálně potvrdila jeho návrat a bude to (pro mnohé bohužel) tak, jak se poslední dobou naznačovalo. Wankel se už nebude používat pro přímý pohon automobilu, ale jak hovořily nejrůznější informace, bude jen extenderem pro nový elektromobil. Automobilka Mazda chce totiž představit dva elektromobily, kde jeden bude čistě na elektřinu, druhý pak bude mít Wankelův motor k dispozici jako extender, tedy prodlužovač dojezdu.
 
Mazda logo
 
Díky tomu se majitelé elektromobilu nemusí bát, že by zůstali stát s vybitou baterií (pokud nezůstanou stát kvůli prázdné nádrži). Výhodou Wankelova motoru je velmi vysoký výkon i při malých rozměrech motoru, jeho zástavba do vozu si tedy nevyžádá přehnané prostorové nároky.
 
To však nejsou jediné změny. Iniciativa Sustainable Zoom-Zoom 2030 chce posunout automobilku k emisně mnohem čistějším automobilům, takže ta předpokládá, že v roce 2030 bude 95 % jejích automobilů na hybridní bázi a elektromobily pak budou tvořit zbylých 5 %. S čistě spalovacími motory bez pomoci elektromotoru se tak za více než deset let už nepočítá. Cílem je, aby emise vozů Mazda byly o 50 % nižší v roce 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 chce toto číslo snížit dokonce o 90 %. Současně s elektrifikací se chce ale pochopitelně soustředit i na větší efektivitu spalovacích motorů, které ve vozech ještě pár let zůstanou, předně jde o novou generaci benzinových "vznětových" motorů SkyActiv-X.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama