www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV
, , aktualita
Japonská automobilka Mazda po mnoha letech vrátí do výrobního programu legendární rotační motor Wankel. Bohužel pro mnohé už to nebude ve sportovním kupé jako v minulosti, nýbrž v elektromobilu v roli extenderu.
reklama
Wankelův rotační motor se nikdy moc neujal a ve větším ho využívala akorát japonská automobilka Mazda např. ve sportovních kupé řady RX. Ta se už ale zhruba 6 let nevyrábí a fanoušci značky tak roky čekají, kdy se tento zajímavý, leč také problematický motor vrátí. Mazda nicméně nyní oficiálně potvrdila jeho návrat a bude to (pro mnohé bohužel) tak, jak se poslední dobou naznačovalo. Wankel se už nebude používat pro přímý pohon automobilu, ale jak hovořily nejrůznější informace, bude jen extenderem pro nový elektromobil. Automobilka Mazda chce totiž představit dva elektromobily, kde jeden bude čistě na elektřinu, druhý pak bude mít Wankelův motor k dispozici jako extender, tedy prodlužovač dojezdu.
 
Mazda logo
 
Díky tomu se majitelé elektromobilu nemusí bát, že by zůstali stát s vybitou baterií (pokud nezůstanou stát kvůli prázdné nádrži). Výhodou Wankelova motoru je velmi vysoký výkon i při malých rozměrech motoru, jeho zástavba do vozu si tedy nevyžádá přehnané prostorové nároky.
 
To však nejsou jediné změny. Iniciativa Sustainable Zoom-Zoom 2030 chce posunout automobilku k emisně mnohem čistějším automobilům, takže ta předpokládá, že v roce 2030 bude 95 % jejích automobilů na hybridní bázi a elektromobily pak budou tvořit zbylých 5 %. S čistě spalovacími motory bez pomoci elektromotoru se tak za více než deset let už nepočítá. Cílem je, aby emise vozů Mazda byly o 50 % nižší v roce 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 chce toto číslo snížit dokonce o 90 %. Současně s elektrifikací se chce ale pochopitelně soustředit i na větší efektivitu spalovacích motorů, které ve vozech ještě pár let zůstanou, předně jde o novou generaci benzinových "vznětových" motorů SkyActiv-X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen
I smartphone za pár korun může vypadat k světu. Dokazuje to i nový Huawei Y6 Pro 2019, který se zatím prodává na jediném trhu, ale to se snad brzy změní. Vzhledem k nízké ceně je ovšem nutné čekat kompromisy ve výbavě.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik