www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV
, , aktualita
Japonská automobilka Mazda po mnoha letech vrátí do výrobního programu legendární rotační motor Wankel. Bohužel pro mnohé už to nebude ve sportovním kupé jako v minulosti, nýbrž v elektromobilu v roli extenderu.
reklama
Wankelův rotační motor se nikdy moc neujal a ve větším ho využívala akorát japonská automobilka Mazda např. ve sportovních kupé řady RX. Ta se už ale zhruba 6 let nevyrábí a fanoušci značky tak roky čekají, kdy se tento zajímavý, leč také problematický motor vrátí. Mazda nicméně nyní oficiálně potvrdila jeho návrat a bude to (pro mnohé bohužel) tak, jak se poslední dobou naznačovalo. Wankel se už nebude používat pro přímý pohon automobilu, ale jak hovořily nejrůznější informace, bude jen extenderem pro nový elektromobil. Automobilka Mazda chce totiž představit dva elektromobily, kde jeden bude čistě na elektřinu, druhý pak bude mít Wankelův motor k dispozici jako extender, tedy prodlužovač dojezdu.
 
Mazda logo
 
Díky tomu se majitelé elektromobilu nemusí bát, že by zůstali stát s vybitou baterií (pokud nezůstanou stát kvůli prázdné nádrži). Výhodou Wankelova motoru je velmi vysoký výkon i při malých rozměrech motoru, jeho zástavba do vozu si tedy nevyžádá přehnané prostorové nároky.
 
To však nejsou jediné změny. Iniciativa Sustainable Zoom-Zoom 2030 chce posunout automobilku k emisně mnohem čistějším automobilům, takže ta předpokládá, že v roce 2030 bude 95 % jejích automobilů na hybridní bázi a elektromobily pak budou tvořit zbylých 5 %. S čistě spalovacími motory bez pomoci elektromotoru se tak za více než deset let už nepočítá. Cílem je, aby emise vozů Mazda byly o 50 % nižší v roce 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 chce toto číslo snížit dokonce o 90 %. Současně s elektrifikací se chce ale pochopitelně soustředit i na větší efektivitu spalovacích motorů, které ve vozech ještě pár let zůstanou, předně jde o novou generaci benzinových "vznětových" motorů SkyActiv-X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Palm je zpět! Nový smartphone má rozměry kreditky Palm je zpět! Nový smartphone má rozměry kreditky
Značka Palm se po letech vrací na telefony díky americkému start-upu. První model se nesnaží konkurovat iPhonu, ale přinést miniaturní smartphone s Androidem, který lze používat jako druhý přístroj.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dieselgate pokračuje u Opelu, policie prohledala kanceláře firmy Dieselgate pokračuje u Opelu, policie prohledala kanceláře firmy
Kazdu Dieselgate pokračuje i u dalších automobilek. Nyní se dostalo na Opel, do jehož kanceláří vtrhla policie a prohledala je. Automobilce hrozí svolávací akce na téměř 100 tisíc naftových vozů k opravě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP inovuje řadu ZBook a zavádí předplatné Z Club HP inovuje řadu ZBook a zavádí předplatné Z Club
Společnost HP inovovala řadu svých profesionálních notebooků ZBook. Ty mohou mít nově 6jádrový procesor Intel Core i9 a některé verze i grafiku Quadro P2000. Počítače je možné mít i přes předplatné Z Club.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje
Nový kompaktní model Škody je už za dveřmi a automobilka nám jej postupně odhaluje. Už jsme viděli teaser v podobě siluety vozu, sportovní koncept Vision RS a nyní se dozvídáme i jméno. Bude se jmenovat Škoda Scala.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona
Nejen USA nebo Čína chtějí špehovat své obyvatele. Zadní vrátka do telefonů svých obyvatel by velmi ráda viděla i Austrálie. Společnost Apple se tak už ohradila proti navrhovanému zákonu, který by to chtěl zavést.
Včera, aktualita, Milan Šurkala