www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV
, , aktualita
Japonská automobilka Mazda po mnoha letech vrátí do výrobního programu legendární rotační motor Wankel. Bohužel pro mnohé už to nebude ve sportovním kupé jako v minulosti, nýbrž v elektromobilu v roli extenderu.
reklama
Wankelův rotační motor se nikdy moc neujal a ve větším ho využívala akorát japonská automobilka Mazda např. ve sportovních kupé řady RX. Ta se už ale zhruba 6 let nevyrábí a fanoušci značky tak roky čekají, kdy se tento zajímavý, leč také problematický motor vrátí. Mazda nicméně nyní oficiálně potvrdila jeho návrat a bude to (pro mnohé bohužel) tak, jak se poslední dobou naznačovalo. Wankel se už nebude používat pro přímý pohon automobilu, ale jak hovořily nejrůznější informace, bude jen extenderem pro nový elektromobil. Automobilka Mazda chce totiž představit dva elektromobily, kde jeden bude čistě na elektřinu, druhý pak bude mít Wankelův motor k dispozici jako extender, tedy prodlužovač dojezdu.
 
Mazda logo
 
Díky tomu se majitelé elektromobilu nemusí bát, že by zůstali stát s vybitou baterií (pokud nezůstanou stát kvůli prázdné nádrži). Výhodou Wankelova motoru je velmi vysoký výkon i při malých rozměrech motoru, jeho zástavba do vozu si tedy nevyžádá přehnané prostorové nároky.
 
To však nejsou jediné změny. Iniciativa Sustainable Zoom-Zoom 2030 chce posunout automobilku k emisně mnohem čistějším automobilům, takže ta předpokládá, že v roce 2030 bude 95 % jejích automobilů na hybridní bázi a elektromobily pak budou tvořit zbylých 5 %. S čistě spalovacími motory bez pomoci elektromotoru se tak za více než deset let už nepočítá. Cílem je, aby emise vozů Mazda byly o 50 % nižší v roce 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 chce toto číslo snížit dokonce o 90 %. Současně s elektrifikací se chce ale pochopitelně soustředit i na větší efektivitu spalovacích motorů, které ve vozech ještě pár let zůstanou, předně jde o novou generaci benzinových "vznětových" motorů SkyActiv-X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák
Připravovaná vlajková loď Honor View 20 by měla následovat nový trend bezrámečkových telefonů. A dosáhne toho otvorem pro čelní kamerku. Na zadní straně překvapivě nalezneme pouze jeden fotoaparát, ale s extrémně vysokým rozlišením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“ iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“
Testem fotoaparátu DxOMark nedávno prošel iPhone XR a odnesl si odtamtud výborné hodnocení. Dokonce nejlepší mezi smartphony s jedním zadním fotoaparátem. Přemožitelem by se ovšem mohl stát Pixel 3 XL, jehož výsledek dosud nebyl zveřejněn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid
LG oznámilo nové přírůstky do své rodiny tenkých a lehkých notebooků Gram. Nabídku doplní sedmnáctipalcová varianta i model s konstrukcí 2 v 1. Novinky se ukážou na veletrhu CES, ale představeny byly už nyní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi
Britský výrobce sportovních vozů Lotus se rovněž připravuje na elektrickou éru, která se nezadržitelně blíží. V jeho podání to bude hypersportovní automobil, jehož výkon má dosahovat minimálně 1000 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení
OnePlus spojilo síly s automobilovou značkou McLaren a výsledkem je speciální edice vlajkové lodi 6T. Změny ovšem nejsou pouze designové, telefon také dostal do vínku 10GB RAM a superrychlé nabíjení baterie.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik