www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV

Mazda potvrdila návrat Wankelu: extender pro EV
, , aktualita
Japonská automobilka Mazda po mnoha letech vrátí do výrobního programu legendární rotační motor Wankel. Bohužel pro mnohé už to nebude ve sportovním kupé jako v minulosti, nýbrž v elektromobilu v roli extenderu.
K oblíbeným
reklama
Wankelův rotační motor se nikdy moc neujal a ve větším ho využívala akorát japonská automobilka Mazda např. ve sportovních kupé řady RX. Ta se už ale zhruba 6 let nevyrábí a fanoušci značky tak roky čekají, kdy se tento zajímavý, leč také problematický motor vrátí. Mazda nicméně nyní oficiálně potvrdila jeho návrat a bude to (pro mnohé bohužel) tak, jak se poslední dobou naznačovalo. Wankel se už nebude používat pro přímý pohon automobilu, ale jak hovořily nejrůznější informace, bude jen extenderem pro nový elektromobil. Automobilka Mazda chce totiž představit dva elektromobily, kde jeden bude čistě na elektřinu, druhý pak bude mít Wankelův motor k dispozici jako extender, tedy prodlužovač dojezdu.
 
Mazda logo
 
Díky tomu se majitelé elektromobilu nemusí bát, že by zůstali stát s vybitou baterií (pokud nezůstanou stát kvůli prázdné nádrži). Výhodou Wankelova motoru je velmi vysoký výkon i při malých rozměrech motoru, jeho zástavba do vozu si tedy nevyžádá přehnané prostorové nároky.
 
To však nejsou jediné změny. Iniciativa Sustainable Zoom-Zoom 2030 chce posunout automobilku k emisně mnohem čistějším automobilům, takže ta předpokládá, že v roce 2030 bude 95 % jejích automobilů na hybridní bázi a elektromobily pak budou tvořit zbylých 5 %. S čistě spalovacími motory bez pomoci elektromotoru se tak za více než deset let už nepočítá. Cílem je, aby emise vozů Mazda byly o 50 % nižší v roce 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 chce toto číslo snížit dokonce o 90 %. Současně s elektrifikací se chce ale pochopitelně soustředit i na větší efektivitu spalovacích motorů, které ve vozech ještě pár let zůstanou, předně jde o novou generaci benzinových "vznětových" motorů SkyActiv-X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI Škoda uvádí plug-in hybrid Superb iV s 1.4 TSI
Automobilka Škoda začíná pracovat na elektrifikaci svého portfoila a jedním z prvních počinů je nový plug-in hybrid Superb iV. Novinka má umět jezdit i v čistě elektrickém režimu a ujet vzdálenost až 55 kilometrů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země Smartphony Sony: zaměří se jen na vybrané země
Smartphony Sony to mají dnes hodně nahnuté. Divize je hodně ztrátová, prodeje padají neustále níž a Sony se tak rozhodlo, že se bude soustředit už jen na čtyři světové oblasti. Evropa je stále mezi nimi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu Renault Mégane RS Trophy-R: rekordní předokolka na Nürburgringu
Závody o nejrychlejší předokolku na okruhu Nürburgring pokračují a dosavadní titul musí Honda chtě nechtě předat Renaultu. Jeho nový Mégane RS Trophy-R totiž japonský hot hatch překonal o téměř 4 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple
Další projekt autonomních vozidel má na starosti společnost TuSimple. Ta provede další test na reálných silnicích ve spolupráci s americkou poštou USPS, pro kterou bude vozit balíky mezi dvěma logistickými centry.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě
Mobilní operátor Vodafone ohlásil, že od léta zhoršuje své služby, což se ale tradičně snaží zastřít marketingovými texty o zpřehledňování a zjednodušování služeb. Vrací se totiž k účtování po minutě, tedy 60+60.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala