www.svetmobilne.cz
>
>

Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní

Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní
, , aktualita
Britský Lotus je znám svými lehkými sportovními vozy, které více vynikají svou lehkostí a ovladatelností než výkonem. Nová elektrická Evija to ale změní. Tento hypersport totiž přinese rekordních 2000 koní.
K oblíbeným
reklama
Na trhu elektrických hypersportů bude za chvíli pěkně nabito. Elektromotory dovolují snadno dosahovat extrémních výkonů a otázkou jen je, jak do auta narvat dostatečné množství akumulátorů, aby auto vydrželo jet alespoň chvíli rychle a stihlo se rychle nabíjet i vybíjet (při potřebě výkonu). Máme zde např. Pininfarina Battista s výkonem 1900 koní, objevit se má i Tesla Roadster a nyní se do klubu přidal britský Lotus. Jeho elektrická Evija ale nebude tradičním lehkým sportovním vozem s nepříliš vysokým výkonem, ale elektrické extrémně výkonné monstrum. Jeho elektromotory s 98% efektivitou totiž slibují výkon 2000 koní (1471 kW) a točivý moment až 1700 Nm. Každý ze čtyř elektromotorů tak má vyšší výkon než jakýkoli běžný dosud vyrobený Lotus.
 
Lotus Evija
 
To má stačit ke zrychlení z 0 na 100 km/h pod 3 sekundy, nicméně dá se předpokládat, že se bude pohybovat spíše někde kolem dvou, když mu to na 300 km/h má zabrat méně než 9 sekund (ostatně mezi 100-200 km/h to má být okolo tří a mezi 200-300 km/h pak okolo 4 sekund). Maximální rychlost bude omezena na 320 km/h. Je jasné, že extrémní výkony budou znamenat i extrémní spotřebu a výrobce tvrdí, že v Track Mode vydrží jet naplno po dobu 7 minut.
 
Lotus Evija
 
Akumulátor dovoluje nejen rychlé vybíjení (2000 kW), ale také rychlé nabíjení. Už dnešní nejrychlejší nabíječky zvládnou 350 kW, což má znamenat nabití 80 % akumulátoru za 12 minut a plné nabití za 18 minut. Podporováno je ale i 800kW nabíjení, což už má zajistit plné nabití do 9 minut. Velikost akumulátoru nebyla zmíněná, ale podle těchto čísel by se měla pohybovat někde okolo 90 kWh. Dle normy WLTP má akumulátor vydržet na 400 km jízdy, to ale znamená pochopitelně "normovanou" jízdu.
 
Lotus Evija
 
Hypersport obouvá 20" a 21" pneumatiky Pirelli Trofeo R, nezapomnělo se ani na inteligentní distribuci točivého momentu k jednotlivým kolům pro vylepšení jízdních vlastností. Zajímavý je i design vozu, zejména co se týče obrovských otvorů před zadními koly i za nimi, které současně tvoří zadní světla. Přední světla jsou laserová, a to jak pro běžná, tak i dálková. Klasická zrcátka tu nenajdete, místo nich jsou tu kamery. V interiéru je zploštělý volant a zajímavá středová konzole.
 
Lotus Evija
 
Nechybí pochopitelně moderní připojení na cloud, které dovoluje např. ukládání údajů o dosažených traťových časech. Lotus má v plánu vyrobit pouze 130 kusů tohoto vozu. Cena každého z nich bude činit 1,7 milionu britských liber (v přepočtu 48,4 milionů Kč). Přestože Lotus už patří čínské automobilce Geely, Evija bude vyráběna v Británii.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala