www.svetmobilne.cz
>
>

Lordstown Motors: podezřelé objednávky, elektrický prototyp v plamenech

Lordstown Motors: podezřelé objednávky, elektrický prototyp v plamenech
, , aktualita
Startupů, které chtějí přinést na svět elektrické vozy, je spousta. Jedním z nich je i Lordstown Motors, nicméně mnoho kroků firmy vyvolává pochybnosti. Ani zdaleka neexistuje 100 tisíc údajných objednávek.
K oblíbeným
reklama
Koncem roku 2019 jsme vás informovali o projektu Lordstown Motors, který vznikl téměř "z čistého nebe" a do jednoho roku chtěl začít vyrábět elektrický pickup Endurance. Když uvážíme, že samotné Tesle to trvá několik let, a to už i po prezentaci prototypu, šlo o podezřele optimistické plány. A jak to vypadá, opatrnost je na místě. Společnost Hindenburg Research vydala zprávu, která rozkrývá podezřelé skutečnosti. Zásadní osobou je tu Steve Burns, který kdysi šéfoval společnosti Workhorse. Mimochodem, ta měla získat obrovský kontrakt na elektrické poštovní dodávky pro USPS, ale z toho sešlo a hodnota akcií firmy šla chvilkově dokonce až na čtvrtinu proti hodnotě ze začátku února.
 
Lordstown Endurance
 
Ale zpět k Burnsovi. Ten opustil Workhorse v únoru 2019 kvůli neefektivnímu nakládání s penězi na vývoj a nestíhání termínů. Jen o pár měsíců později založil nový startup Lordstown Motors, který v listopadu prezentoval pickup Endurance. Šlo v podstatě o projekt, který původně vyvíjel u Workhorse a který pak automobilka zrušila, přičemž došlo k převodu duševního vlastnictví na Burnse. To se ale v zásadě týkalo jen designu. Spolu s tím si Burns "odnesl" i 6000 předobjednávek. A zde nastává to nejzajímavější.
 
Lordstown Endurance
 
Ukazuje se, že údajných 100 tisíc předobjednávek se vůbec nezakládá na pravdě a jde jen o vyjádření zájmu. Tedy bez závazku odebrat jakékoli vozy, bez zálohy,... A tak mezi touto stovkou tisíc "předobjednávek" najdeme např. 14 tisíc od společnosti E Squared. Ta má dva zaměstnance a sídlí v bytě jednoho z nich. Když měli zástupci společnosti říci, co vlastně firma dělá, tak nebyli schopni rozumně odpovědět (jakýsi hybridní poskytovatel flotilových vozů, který ale nemá žádnou flotilu). Podobných společností, které vyjádřily zájem nad těmito pickupy, je mnoho. Nezřídka šlo jen o pár měsíců staré firmy s virtuálním sídlem.
 
Kauza pokračuje dál, a tak vozy, které se měly začít vyrábět už na sklonku minulého roku, zatím existují jen v prototypech. Neprošly zatím žádnými homologačními zkouškami a první prototyp navíc při testech v lednu shořel.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů Apple iOS 14 už běží na 90 % iPhonů
I když mnozí přičítají Applu plánované zastarávání, je pravdou, že snad žádná konkurence nemá tak dlouhodobou softwarovou podporu jako on. I to se projevuje na tom, že už 90 % iPhonů má novou verzi iOS 14.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 % Nabíjecí auta získala v Británii 14% tržní podíl, elektrifikovaná mají 41 %
Prodeje elektrifikovaných vozů rychle rostou a máme zde např. zajímavá data z Velké Británie za březen letošního roku. Elektrifikovaná auta zde mají více než 41% tržní podíl, nabíjecí se pak dostala na téměř 14 %.
7.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář