Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lexus ES dostane kamery místo zrcátek

15.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Lexus hodlá už v příštím měsíci představit sedan ES, který bude vybaven technologií Digital Side-View Monitors. V překladu půjde o kamery místo tradičních zrcátek, v interiéru pak budou 5" displeje.
Svět automobilů spěje k digitalizaci všeho možného, a to se týká i náhrady zpětných zrcátek za kamery. Takovou technologii před pár dny představila společnost Mercedes-Benz u svých nákladních vozů Actros, nyní se přidává i japonská automobilka Lexus, která bude mít něco podobného u nového sedanu Lexus ES. Technologie ponese název Digital Side-View Monitors a půjde o vnější kamery, které budou posílat obraz na dva 5" displeje uvnitř auta pod A sloupky.
 
Lexus Digital Side-View Monitors
 
Zatímco v případě Mercedesu byla obrovská zrcátka nahrazena relativně malými (tenkými) aerodynamickými výstupky, v případě Lexusu je tomu trochu jinak. Osobní auta nemají zas tak obrovská zrcátka jako nákladní auta, takže ušetřená plocha není tak výrazná a nástavce pro kamery mají jen o trochu menší rozměry než standardní zpětná zrcátka. Proto se řešení Lexusu může zdát být poněkud zbytečné.
 
Lexus Digital Side-View Monitors
 
Přesto by se měla aerodynamika vozu o trochu zlepšit, řešení by také mělo snížit hlučnost a umožnit lépe vidět do stran (nástavce jsou trochu níže a jsou nižší, takže tolik neblokují výhled). Výhodou by dle Lexusu měla být větší odolnost vůči nečistotám v podobě vodních kapek, takže i v dešti by měl být výhled ničím nerušen.
 
Lexus ES s Digital Side-View Monitors
 
Systém bude také zajišťovat automatickou úpravu zobrazení podle podmínek, tedy např. při použití blinkrů nebo při couvání. Technologie bude dostupná nejprve u sedanu Lexus ES, který bude představen v říjnu. Nebude se to ale týkat verzí prodávaných např. v Americe nebo Evropě, neboť kamery místo zrcátek bude mít nejprve jen verze pro Japonsko.
 
Lexus Digital Side-View Monitors
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama