Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mercedes-Benz Actros má autonomní řízení a kamery místo zrcátek

12.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Mercedes-Benz představila novou generaci nákladního vozu Actros. Novinka přináší několik zajímavých technologií. Předně je to rozšířená podpora autonomního řízení, další změnou je ale i absence zrcátek. Jsou zde totiž kamery.
Společnost Daimler a její automobilka Mercedes-Benz představují třetí generaci nákladního vozu Actros. Ten se vyrábí již od roku 1996 a dosud bylo vyrobeno přes 1,2 milionu kusů. Nová generace přináší několik netradičních prvků. Technologie Active Drive Assist totiž zavádí autonomní řízení, díky němuž může auto samo zrychlovat, brzdit a také i zatáčet. Jde v podstatě o sloučení již používaných technologií a rozšíření o několik nových. Je zde tedy Active Brake Assist 5 (od roku 2006 obsahuje předchozí 4 generace už přes 230 tisíc vozů) nebo také adaptivní tempomat Predictive Powertrain Control (PPC) a systém udržování v jízdním pruhu. Autonomní řízení navíc funguje při jakékoli rychlosti.
 
Mercedes-Benz Actros 2018
 
Další zajímavostí novinky je absence zpětných zrcátek. Ta byla nahrazena aerodynamičtějšími kamerami v horní části kabiny a obraz je pak ukazován na 15" displejích s rozlišením 720×1920 pixelů umístěných na A sloupcích. Tato funkce je standardní výbavou. Díky lepší aerodynamice i úpravám na zadní nápravě se povedlo dosáhnout snížení spotřeby o 3 % na dálnicích a o 5 % na okresních silnicích. Na těch nyní nově funguje inteligentní prediktivní tempomat, který bere do úvahy očekávané klesání a stoupání.
 
Mercedes-Benz Actros 2018
 
Propojení automobilu i informačních technologií dokazuje připojení na cloudové služby. To umožňuje např. lépe plánovat servis. Nebude chybět ani propojení s mobilními telefony díky podpoře Apple CarPlay a Android Auto. Nejsilnější varianta vozu bude vybavena motorem OM473 splňující emisní normu EURO 6. Tento motor má objem 15,6 litru a maximální výkon až 460 kW (625 koní). Nebude chybět ani 12stupňová převodovka.
 
Mercedes-Benz Actros 2018
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama