Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Lamborghini Sián, supersportovní hybrid má 602 kW

5.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Italská automobilka Lamborghini představila působivý hybridní supersport Sián. Ten může dosahovat maximálního výkonu až 602 kW. Zajímavostí je, že pro hybridní pohon využívá jen 48V elektrický systém.
Automobilka Lamborghini se také odhodlala představit hybridní supersportovní vůz. Jmenuje se Sián a bude kombinovat tradiční beznínový motor V12 a velmi kompaktní elektromotor. Pokud jde o klasiku, tak V12 nabídne výkon 577 kW (785 koní) při 8500 ot./min. V převodovce je pak integrován maličký 48V elektromotor, který dokáže dodat dalších 25 kW (34 koní). Není to sice ani 5 % k dobru, ale i to se může hodit. Celkový výkon tak povyskočí na 602 kW (819 koní).
 
Lamborghini Sián
 
Poněvadž se tu nevyužívá lithiového akumulátoru, ale superkondenzátoru, elektromotor i s ním přidává hmotnost pouhých 34 kg, takže bylo možno dosáhnout vynikajícího poměru 1 kg na koně. Superkondenzátor totiž při stejné hmotností udrží 3krát větší množství energie než běžný akumulátor. Poměrem výkonu a hmotnosti tak překonává i Aventador SVJ. Maximální rychlost vozu dosahuje 350 km/h, ale to už je záležitost jen spalovacího motoru.
 
Lamborghini Sián
 
Elektromotor se totiž od rychlosti 130 km/h odpojuje a pomáhá tak jen akceleraci při nižších rychlostech a slouží např. také k couvání. Dle Lamborghini se vůz ocitne na 100 km/h za pouhých 2,8 sekundy, akcelerace z 30 na 60 km/h se zlepšila o 0,2 sekundy a ze 70 na 120 km/h dokonce o 1,2 sekundy ve srovnání s Aventadorem SVJ.
 
Design se měl dle výrobce inspirovat zejména u legendárního vozu Countach. Ten mají připomínat zejména šestiúhelníkové prvky. Celkově bude vyrobena limitovaná edice jen 63 kusů tohoto vozu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama