www.svetmobilne.cz
>
>
>

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?
, , aktualita
První nákladní vozidlo od Tesly bude znatelně levnější, než se předpokládalo. Dokonce se objevují pochybnosti, podle kterých je cena nižší, než kolik by stála samotná baterie. Automobilka už pro svůj kamion získala prvního většího zákazníka.
K oblíbeným
reklama
Elektrický kamion Tesla Semi si vysloužil převážně pozitivní kritiku, většina lidí však odhadovala velmi vysokou pořizovací cenu, která měla být hlavní překážkou v rozšíření nové technologie. Podle nejnovějších informací, které Tesla zveřejnila na svých oficiálních stránkách, by vozidlo nemělo být zase o tolik dražší než modely se spalovacím motorem. Základní varianta Tesla Semi s dojezdem 300 mil (480 km) vyjde na 150 tisíc dolarů, tedy 3,2 milionu korun. Za variantu s dojezdem 500 mil (800 km) si bude americká automobilka účtovat 180 tisíc dolarů, v přepočtu 3,8 milionu korun. Dalších 20 tisíc dolarů (420 tisíc korun) je nutné řpiíst za rezervaci. Nejdražší budou kusy z první série, které vyjdou na 200 tisíc dolarů, stejnou částku si potom zájemci zaplatí ještě za rezervaci.
 
 
Jen pro srovnání, průměrná cena tahačů s dieselovým pohonem se na americkém trhu pohybuje okolo 120 tisíc dolarů. Pokud se navíc splní sliby Elona Muska o spotřebě pod 2 kWh za míli, mohl by se nákup elektrického tahače mnoha dopravcům vyplatit. Někteří odborníci dokonce cenu považují za až podezřele nízkou s přihlédnutím k současným cenám baterií. Tesla sice nezveřejnila konkrétní kapacitu baterie ve svém tahači, ale podle odhadů je očekáváno použití 1MWh baterie. Nyní se tedy spekuluje nad tím, zda se Tesle nepodařilo dosáhnout výrazného průlomu, který umožní znatelně snížit výrobní cenu baterií. Ať už je tomu jakkoliv, Elon Musk má první velké zájemce o Tesla Semi.
 
25 vozidel si objednal kanadský řetězec supermarketů Loblaws, který si stanovil cíl snížit do roku 2030 svou uhlíkovou stopu o 30 %. A právě přechod na elektricky poháněná vozidla by mohl být jedním ze způsobů, jak toho docílit. Dokonce čtyři desítky těchto kamionů objednala americká přepravní firma J. B. Hunt, patnáct jich bude testovat Walmart. Tesla Semi má mít nejen ekonomičtější a ekologičtější provoz než naftové kamiony, ale díky moderním technologiím nabídne řidičům vyšší bezpečnost a pohodlí během řízení. Objevují se však také kritické ohlasy, třeba že se Tesla měla zaměřit spíše na kvalitu brzd a jiné aspekty než na zrychlení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3 Samsung uvedl odolný tablet Galaxy Tab Active 3
Samsung je jednou z mála společností, která nadále aktivně vyvíjí tablety. Novinkou v jejím výrobním programu je nyní Galaxy Tab Active 3. Jak už napovídá název, jde o vysoce odolnou variantu tabletu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI Mercedes ukázal funkční prototyp eko elektromobilu Vision AVTR s AI
Mercedes-Benz vyvinul velmi zajímavý elektromobil Vision AVTR na motivy filmu Avatar. Nyní představil i jeho funkční prototyp. Uvidíte způsob jeho ovládání, schopnost krabího pohybu i další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz
Samsung chystá nové procesory Exynos a nyní se začíná místo modelu 1000 mluvit o verzi 2100. Ta by měla mít 8 jader a to nejrychlejší má běžet až na frekvenci 2,91 GHz. I proto by neměl stačit na Snapdragon 875.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala