www.svetmobilne.cz
>
>
>

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?
, , aktualita
První nákladní vozidlo od Tesly bude znatelně levnější, než se předpokládalo. Dokonce se objevují pochybnosti, podle kterých je cena nižší, než kolik by stála samotná baterie. Automobilka už pro svůj kamion získala prvního většího zákazníka.
K oblíbeným
reklama
Elektrický kamion Tesla Semi si vysloužil převážně pozitivní kritiku, většina lidí však odhadovala velmi vysokou pořizovací cenu, která měla být hlavní překážkou v rozšíření nové technologie. Podle nejnovějších informací, které Tesla zveřejnila na svých oficiálních stránkách, by vozidlo nemělo být zase o tolik dražší než modely se spalovacím motorem. Základní varianta Tesla Semi s dojezdem 300 mil (480 km) vyjde na 150 tisíc dolarů, tedy 3,2 milionu korun. Za variantu s dojezdem 500 mil (800 km) si bude americká automobilka účtovat 180 tisíc dolarů, v přepočtu 3,8 milionu korun. Dalších 20 tisíc dolarů (420 tisíc korun) je nutné řpiíst za rezervaci. Nejdražší budou kusy z první série, které vyjdou na 200 tisíc dolarů, stejnou částku si potom zájemci zaplatí ještě za rezervaci.
 
 
Jen pro srovnání, průměrná cena tahačů s dieselovým pohonem se na americkém trhu pohybuje okolo 120 tisíc dolarů. Pokud se navíc splní sliby Elona Muska o spotřebě pod 2 kWh za míli, mohl by se nákup elektrického tahače mnoha dopravcům vyplatit. Někteří odborníci dokonce cenu považují za až podezřele nízkou s přihlédnutím k současným cenám baterií. Tesla sice nezveřejnila konkrétní kapacitu baterie ve svém tahači, ale podle odhadů je očekáváno použití 1MWh baterie. Nyní se tedy spekuluje nad tím, zda se Tesle nepodařilo dosáhnout výrazného průlomu, který umožní znatelně snížit výrobní cenu baterií. Ať už je tomu jakkoliv, Elon Musk má první velké zájemce o Tesla Semi.
 
25 vozidel si objednal kanadský řetězec supermarketů Loblaws, který si stanovil cíl snížit do roku 2030 svou uhlíkovou stopu o 30 %. A právě přechod na elektricky poháněná vozidla by mohl být jedním ze způsobů, jak toho docílit. Dokonce čtyři desítky těchto kamionů objednala americká přepravní firma J. B. Hunt, patnáct jich bude testovat Walmart. Tesla Semi má mít nejen ekonomičtější a ekologičtější provoz než naftové kamiony, ale díky moderním technologiím nabídne řidičům vyšší bezpečnost a pohodlí během řízení. Objevují se však také kritické ohlasy, třeba že se Tesla měla zaměřit spíše na kvalitu brzd a jiné aspekty než na zrychlení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi K30 5G: Snapdragon 765G i 120Hz displej za solidní cenu Redmi K30 5G: Snapdragon 765G i 120Hz displej za solidní cenu
Od společnosti Xiaomi a její podznačky Redmi jsme se dočkali nového smartphonu střední třídy Redmi K30 5G. Ten má 120Hz displej, podporuje 5G připojení a má i 6 fotoaparátů včetně dvou hloubkových senzorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem
Také letectví chce přecházet na elektrický pohon, pro které ale v nynější podobě není vůbec vhodný zejména kvůli těžkým akumulátorům. Společnost Habrour Air nicméně spouští první komerční lety s elektrickými letadly.
12.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zavádí prémiovou konektivitu za $9,99 měsíčně Tesla zavádí prémiovou konektivitu za $9,99 měsíčně
Ať se nám to líbí nebo ne, automobily pomalu přechází na model "auto jako služba". Vedle operativního leasingu to začíná být i pravidelné placení za některé funkce vozu. Tesla takto zavádí prémiovou konektivitu.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta Tesla Model 3 s autopilotem vrazila do policejního auta
Autopilot ve vozech Tesla má možná další průšvih během posledních pár dnů. Pokud je výpověď řidiče pravdivá, pak autopilot nepoznal odstavené policejní auto a vrazil to přímo do něj. Přední část Tesly je napadrť.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek Elon Musk se proháněl s Cybertruckem u LA, srazil při tom sloupek
Kontroverzní Tesla Cybertruck Elona Muska se opět objevila v reálném provozu. Tentokrát vůz řídil sám Musk na večeři v Malibu. Vyvolal velký zájem veřejnosti, nicméně ještě více zaujal tím, že se mu při výjezdu z parkoviště povedlo převrhnout patník.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala