www.svetmobilne.cz
>
>
>

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?

Kolik bude stát elektrický kamion Tesla Semi?
, , aktualita
První nákladní vozidlo od Tesly bude znatelně levnější, než se předpokládalo. Dokonce se objevují pochybnosti, podle kterých je cena nižší, než kolik by stála samotná baterie. Automobilka už pro svůj kamion získala prvního většího zákazníka.
K oblíbeným
reklama
Elektrický kamion Tesla Semi si vysloužil převážně pozitivní kritiku, většina lidí však odhadovala velmi vysokou pořizovací cenu, která měla být hlavní překážkou v rozšíření nové technologie. Podle nejnovějších informací, které Tesla zveřejnila na svých oficiálních stránkách, by vozidlo nemělo být zase o tolik dražší než modely se spalovacím motorem. Základní varianta Tesla Semi s dojezdem 300 mil (480 km) vyjde na 150 tisíc dolarů, tedy 3,2 milionu korun. Za variantu s dojezdem 500 mil (800 km) si bude americká automobilka účtovat 180 tisíc dolarů, v přepočtu 3,8 milionu korun. Dalších 20 tisíc dolarů (420 tisíc korun) je nutné řpiíst za rezervaci. Nejdražší budou kusy z první série, které vyjdou na 200 tisíc dolarů, stejnou částku si potom zájemci zaplatí ještě za rezervaci.
 
 
Jen pro srovnání, průměrná cena tahačů s dieselovým pohonem se na americkém trhu pohybuje okolo 120 tisíc dolarů. Pokud se navíc splní sliby Elona Muska o spotřebě pod 2 kWh za míli, mohl by se nákup elektrického tahače mnoha dopravcům vyplatit. Někteří odborníci dokonce cenu považují za až podezřele nízkou s přihlédnutím k současným cenám baterií. Tesla sice nezveřejnila konkrétní kapacitu baterie ve svém tahači, ale podle odhadů je očekáváno použití 1MWh baterie. Nyní se tedy spekuluje nad tím, zda se Tesle nepodařilo dosáhnout výrazného průlomu, který umožní znatelně snížit výrobní cenu baterií. Ať už je tomu jakkoliv, Elon Musk má první velké zájemce o Tesla Semi.
 
25 vozidel si objednal kanadský řetězec supermarketů Loblaws, který si stanovil cíl snížit do roku 2030 svou uhlíkovou stopu o 30 %. A právě přechod na elektricky poháněná vozidla by mohl být jedním ze způsobů, jak toho docílit. Dokonce čtyři desítky těchto kamionů objednala americká přepravní firma J. B. Hunt, patnáct jich bude testovat Walmart. Tesla Semi má mít nejen ekonomičtější a ekologičtější provoz než naftové kamiony, ale díky moderním technologiím nabídne řidičům vyšší bezpečnost a pohodlí během řízení. Objevují se však také kritické ohlasy, třeba že se Tesla měla zaměřit spíše na kvalitu brzd a jiné aspekty než na zrychlení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MediaTek Dimensity 900 přináší 6nm technologii a 5G MediaTek Dimensity 900 přináší 6nm technologii a 5G
MediaTek uvádí další 6nm mobilní procesor. Jde o 8jádrový model Dimensity 900 5G, který přináší vyšší efektivitu i možnost využívat agregace dvou 5G sítí. Podporovány mají být displeje s obnovovací frekvencí až 120 Hz.
16.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem Asus uvedl kompaktní Zenfone 8 a ZenFone 8 Flip s otočným fotoaparátem
Asus uvádí dva nové telefony do své řady Zenfone 8. Základní model s relativně kompaktními rozměry a Zenfone 8 Flip s otočným fotoaparátem. Stejnými moduly tak můžete fotit klasicky dozadu i selfie dopředu.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce Tesla Model S Jamese Maye: po Fordu další kuriózně vybité EV na nabíječce
Vypadá to, že nejen Ford Mustang Mach-E je elektromobilem, který může mít problém s vybitým akumulátorem, přestože by k tomu nemělo dojít. James May známý z TopGearu a The Grand Tour kvůli podobnému problému muset rozebrat část své Tesly.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class
Automobilka Mercedes-Benz představila koncept elektrického vanu EQT. Ten má být jakýmsi předobrazem nové T-Class, kompaktnější varianty k oblíbené V-Class. Pojmout má až sedm pasažérů a nabídnout jim luxusní svezení.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář