Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Koenigsegg se spojuje s pozůstatky bývalého Saabu

1.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Zbytky automobilky Saab se v posledních týdnech přetřásají v základech. Chvilku poté, co většinový podíl v NEVS koupil čínský developer, byla ohlášena spolupráce se švédským výrobcem hypersportů Koenigsegg.
Legendární automobilka Saab je nyní pod čínskou nadvládou v podobě čínské společnosti NEVS, která vyrábí elektromobily na základě bývalého Saabu 9-3. Před dvěma týdny koupil většinový podíl ve společnosti NEVS čínský developer Evergrande Health Industry Group. Nyní byla ohlášena další velká změna. NEVS AB totiž vytvoří spolu se švédskou automobilkou Koenigsegg joint venture.
 
NEVS 9-3
 
Ve výsledném joint venture bude mít NEVS AB 65% podíl, švédskému výrobci pak zbude 35 %. Číňané také poskytnou finanční injekci ve výši 150 milionů EUR, za které NEVS AB získá 20% podíl v Koenigseggu. Co přesně ale bude cílem nového joint venture, není moc jisté. Tisková zpráva je v tomto docela vágní a pořád se mluví akorát o dosahu na dalších trzích, využití znalostí všech společností, podpoře regionů a podobně.
 
Oba výrobci si od toho např. slibují o trochu větší výrobní počty s důrazem na elektrifikaci. Koenigsegg si myslí, že mu to pomůže i v oblasti jeho hypersportovních automobilů, ale nevíme nic moc konkrétního a ani to, jak to bude spojeno s pozůstatky Saabu. Každopádně to vypadá také na to, že Koenigsegg hodlá vstoupit i na jiné trhy, než jsou hypersporty.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama